Za uspešno industrijsko poslovanje, veoma je bitno da proces transporta i skladištenja robe prođe glatko i bez problema. Naročito kada su u pitanju dobra koja su u tečnom stanju. Stoga su mnoga preduzeća u potrazi za najboljim rešenjem koje će to i omogućiti.
Potrebno je znati koje sve opcije u tom slučaju imate. Stoga smo napravili listu na kojoj se nalaze tri najbolja sredstva za čuvanje i prevoz tečnog materijala na velike razdaljine. Na taj način ćete najbolje moći da se dodatno informišete i procenite koji je to proizvod najbolji za vaš posao.
ISO tank kontejneri
Skraćenica ISO stoji za Intermodalni kontejner. To znači da su ovakvi kontejneri, odnosno cisterne, pogodni za različite vrste saobraćaja – drumski, železnički, pomorski. Prilično su veliki, pa u njih možete postaviti teret koji teži i do 25.000 litara. Ovaj tip kontejnera naročito je namenjen za skladištenje i prenos tečnosti, rasutog tereta i hemikalija.
To znači da postoje posebne jedinice namenjene prehrambenim tečnostima kao što su mleko, pivo, voda. Međutim, ukoliko želite da transportujete opasnije materije i tečnosti, možete odabrati tip ISO kontejnera koji je za to predviđen. U sebi imaju ugrađene merače temperature, pa u svakom trenutku možete znati u kom je stanju ono što skladištite.
To podrazumeva da su cisterne napravljene tako da čuvaju temperaturu vaše robe, bilo da ona mora ostati rashlađena ili topla. Jednostavni su za punjenje, ali i zapraženje, s obzirom na to da imaju ugrađene ventile za bočno pražnjenje. Idealno su rešenje ako je potrebno da jako veliku količinu tečnosti pošaljete na daleki put.
IBC kontejneri
IBC kontejneri koriste se za prevod nešto manje količine robe. Njihova zapremina je do 1.000 litara, i zbog toga su veoma pogodni za manevrisanje. Napravljeni su od polietilena, materijala koji je viskoizdržljiv na različitim poljima. Mogu se jednostavno premeštati uz pomoć viljuškara, što predstavlja veliku pomoć radnicima u pogonu. Dodatno, IBC kontejneri su dizajnirani tako da se jednostavno pune i prazne. Kao što je slučaj i sa ISO kontejnerima, i ovi takođe mogu izdržati različite tipove tečnosti i rrasutog tereta. Kompanija Schoeller Allibert u svojoj ponudi ima kontejnere koji su unapređeni, pa na sebi imaju i sistem za praćenje.
To znači da ćete u svakom trenutku znati gde i u kom stanju se nalazi vaša roba. Naročito je bitno da tokom transporta možete da pratite da li su se temperatura i količina tečnosti izmenile, i na vreme biti upozoreni ako dođe do nepredviđenih situacija. Ono što dodatno izdvaja IBC kontejnere ove kompanije jeste i činjenica da posluje u skladu sa prirodom. Svi proizvodi su gotovo 100% reciklabilni, pa ćete pored brige o svojoj robi, biti sigurni da doprinosite i brizi o planeti.
Limene bačve
Limene bačve možda su i najmanje flaksibilne od svih ponuđenih opcija. Kao što i samo ime kaže, sačinjene su od lima, i takođe su pogodne za transport i skladištenje različitih vrsta tečnosti – od onih prehrambenih, preko farmaceutskih, pa sve do onih opasnih, hemijskih. Standardna zapremina koju mogu da podnesu je oko 200 litara.
Što se tiče njihovog skladištenja, ono se, kada su bačve pune, vrši slaganjem na palete, a kada su prazne, slaganjem jedne na drugu. Međutim, njihova glavna mana je to što, za razliku od ostalih opcija, limene bačve nemaju nikakvu tehnologiju za praćenje i nadzor. Pored toga, kraćeg su životnog veka, s obzirom na materijal od kog su napravljene. Naravno, ukoliko vam je potrebna ambalaža za kraće korišćenje i za manje količine, ovo može biti dobar izbor. Najpovoljniji kada je u pitanju cena, zasigurno.
Naveli smo tri načina na koja možete da skladištite i transportujete tečnu robu. Iako su im osnovne karakteristike slične, postoje osobine koje ih izdvajaju i čine pogodnim za vaše poslovanje. Na vama je da napravite izbor.