Lažne kontrakcije obično se javljaju u trećem trimestru trudnoće (od 27. nedelje) ali nije neobično da se jave već do prvog trimestra, s tim što u ovom periodu trudnoće obično prolaze ne zapaženo.
Lažne kontrakcije nazivaju se još “Brakston Hiks” kontrakcije po britanskom ginekologu koji ih je prvi zapazio i opisao. Neke žene lažne kontrakcije osećaju često tokom trudnoće, dok ih druge uopšte ne primećuju i obično su češće u narednim trudnoća u odnosu na prvu trudnoću.
Prema opšte prihvaćenom mišljenju, uloga lažnih kontrakcija je priprema tela za porođaj, odnosno omekšavanje grlića matrice. Lažne kontrakcije nisu razlog za zabrinutost, osim ukoliko su praćene bolovima i drugim simptomima porođaja.
Neke trudnice lažne kontrakcije više osećaju kada se kreću a neke kada miruju. Takođe, kod nekih trudnica lažne kontrakcije se više osećaju kasnije tokom dana. Dakle, možemo reći da su lažne kontrakcije individualno iskustvo za svaku trudnicu.
Razlike između lažnih i pravih kontrakcija
Iako se lažne kontrakcije mogu pomešati sa pravim porođajnim kontrakcijama, posebno kada se javljaju učestalo ili se oseća nelagodnost, pa čak i umeren bol, ovo su simptomi po kojima ih možete razlikovati.
Simptomi lažnih kontrakcija:
• Kontrakcije su nepravilne i razmak između njih se ne smanjuje.
• Kontrakcije ne postaju jače i dužeg intenziteta.
• Osećaju se samo u prednjem delu stomaka.
• Kontrakcije se zaustavljaju kada se promeni položaj.
• Javljaju se obično na kraju dana ili nakon fizičke aktivnosti.
• Intenzitet bola se kraće od blagog do umereno blagog.
Simptomi pravih porođajnih kontrakcija:
• Kontrakcije su pravilne i sve učestalije.
• Intenzitet bola raste sa svakom sledećom kontrakcijom.
• Kontrakcije se osećaju po celom stomaku
• Svaka sledeća kontrakcija traje duže.
• Kontrakcije se ne zaustavljaju promenom položaja.
• Bol prilikom transakcija raste, počinje da ometa hodanje i razgovor.
Da li su lažne kontrakcije (bez)bolne?
Iako za lažne kontrakcije važi pravilo da su bezbolne, mnoge trudnice svedoče da trpe određeni intenzitet bola. U ovakvom slučaju najbolje je da posetite svog lekara koji će proveriti da li se radi o lažnim ili pravim kontrakcijama.
Ukoliko nisu u pitanju prave kontrakcije već lažne ali su ipak praćene određenim intenzitetom bola, postoje metode koje pomažu da se bol umanji ili otpusti. Najbolje način za to su vežbe disanja, relaksacija, masaže i kretanje.
Kod nekih trudnica promena položaja tela može pomoći u smanjenju bolova. Takođe, tuširanje i tople kupke mogu ublažiti grčeve. Važno je znati da dehidracija može izazvati lažne kontrakcije, zato se trudnicama preporučuje da vode računa o unosu tečnosti. Ipak, sa tim ne treba preterivati jer puna bešika takođe može izazvati grčeve.
Za smanjenje intenziteta kontrakcija bitno je opuštanje. Stres može pogoršati grčeve, pa se trudnicama preporučuje relaksacija uz omiljenu muziku, film, druženje ili lagane šetnje. Neke trudnice iz straha od kontrakcija i prevremenog porođaja, potpuno isključuju fizičku aktivnost iz svoje rutine, što nije dobro.
Umerena fizička aktivnost je dobra i za mamu i za bebu. Takođe, trudnice ne treba da se odriču ni intimnih odnosa. Ukoliko se posle seksualne aktivnosti javljaju kontrakcije, ovo nije znak da seks treba izbegavati, već da su mišići materice aktivni i da je trudnoća zdrava.
Ukoliko imate lažne kontrakcije u bilo kom periodu trudnoće, posavetujte se sa svojim izabranim lekarom. Poseta lekaru je obavezna ukoliko primetite krvarenje, vremenski razmak između kontrakcija se smanjuje a bol se pojačava. Čak i u ovom slučaju ne mora da znači da je u pitanju prevremen porođaj ali je važno da tu mogućnost isključite.