Problemi sa spavanjem, hronični ili povremeni su nešto što je skoro svaka osoba iskusila makar jednom u životu. Nesanica može trajati nekoliko dana ili, kada je problem veći, može da traje i mesecima. Hronični nedostatak sna može ozbiljno da utiče na kvalitet života, a kasnije i da napravi ozbiljne zdravstvene probleme.
Mnoga istraživanja su dokazala da se nedostatak sna naplaćuje i ukoliko se ne nadoknadi prvo dovodi do hroničnog umora, zatim do smanjenja kognitivnih sposobnosti, a kasnije se javljaju i već pomenuti zdravstveni problemi. Tada obično, kako bi sprečili posledice, pokušavamo da saznamo koji su najbolji lekovi za spavanje koji bi nam pomogli da vratimo naš san u normalu.
Kako da prepoznamo nesanicu?
Pre nego što objasnimo koji su to najbolji lekovi za spavanje koji nam mogu pomoći da se otarasimo nesanice, trebalo bi da objasnimo kako se uopšte definiše nesanica i kada je pravo vreme da reagujemo.
Ukoliko ne možemo da zaspimo jednu noć zbog toga što se desilo da smo kasno popili kafu ili smo pojeli neki jači obrok, to nije nesanica. Pod nesanicom se podrazumeva da imamo probleme sa spavanjem najmanje tri noći u toku nedelje, najmanje tri meseca. A pod nesanicom ne podrazumeva se samo poteškoća da zaspimo, već i nemogućnost da spavamo u kontinuitetu, već se budimo nekoliko puta u toku noći. U ovim situacijama najbolje rešenje su lekovi za spavanje.
Uzroci nesanice
Uzroci nesanice mogu da budu razni i tek kada se utvrdi pravi uzrok insomnije lekar određuje koji su to najbolji lekovi za spavanje kojima će se tretirati problem. Insomniju mogu da izazovu organske bolesti – problemi sa krvnim pritiskom, nelečeni dijabetes, insulinska rezistencija, problemi sa štitastom žlezdom i slično. Nesanicu izazivaju čak i lekovi koji se upotrebljavaju za tretiranje ovih stanja.
Mentalna oboljenja su još jedan od uzroka insomnije. Ovo stanje treba ozbiljno shvatiti i lečiti ih na pravi način, a postoji velika verovatnoća da će se u sklopu terapije za bilo koje od ovih stanja naći i lekovi za spavanje.
Jedan od najčešćih razloga za insomniju je svakodnevni stres sa kojim se suočavamo. Uglavnom je to pritisak na poslu, rad po smenama, konstantna buka, kao i svakodnevni problemi sa kojima se suočavamo. U ovim situacijama lekovi za spavanje se koriste u kratkom vremenskom periodu i možda bi bilo najbolje potražiti i pomoć psihologa koji bi nam pokazao i neke tehnike opuštanja.
Koji su najbolji lekovi za spavanje odlučuje lekar
Na osnovu uzroka nesanice lekar će odrediti koji su najbolji lekovi za spavanje koje je potrebno primeniti kako bi se pacijentu ponovo uspostavio pravilan ritam spavanja. Neophodno je da, pre primene medikamenata, lekar bude detaljno upoznat sa celom terapijom koju pacijent prima.
Hipnotici i sedativi su klasični lekovi koji se primenjuju još od 60tih godina prošlog veka. Deluju tako da snižavaju budnost i skraćuju vreme potrebno za ulazak u san. Terapija ovom vrstom lekova traje kratko i neophodno je da pacijenta nadzire lekar.
Za nesanicu izazvanu stresom najbolji lekovi za spavanje su oni na prirodnoj bazi. Oni se izdaju bez recepta i nemaju neželjene efekte i ne izazivaju dnevnu sedataciju. Najčešći su oni na bazi bilja, kao i tablete melatonina ili nekih drugih hormona koji olakšavaju ulazak u san. Postoje čak i čajevi i biljne kapi koji imaju isti efekat. Ovi preparati se koriste po potrebi i ne duže od mesec dana.
Antihistaminici – lekovi za lečenje alergija, se često koriste kao terapija za nesanicu. Njih ne treba dugo primenjivati jer pacijent može da razvije toleranciju na njih. I oni se koriste isključivo pod nadzorom lekara.