Primetili smo da sve više mlađih roditelja sa malom decom traži savete koji će im olakšati selidbu. Zato smo rešili da damo svoj doprinos i podelimo naša iskustva i znanja.
Svaki roditelj koji je do sada prošao kroz selidbu sa malim detetom zna da to dosta komplikovaniji proces u poređenju sa selidbom kada su još uvek bili sami. Osim fizikih poslova sada morate paziti i na mentalno stanje dece koja ovaj proces različito doživljavaju.
Uz određene trikove možete sprečiti traume i negativne posledice kod dece, zato je dobro da se pre selidbe dobro informišete, napravite plan i na vreme krenete sa pripremom mališana za predstojeće promene.
Proces selidbe započnite detaljnom pripremom plana i mališana
Znate kako se kaže, dobra priprema je pola obavljenog posla. Vi kao roditelj trebate pripremu podeliti na dva dela: priprema deteta na predstojeće promene, priprema za samu selidbu.
Od trenutka kada odlučite da ćete promeniti mesto boravka, počnite da razgovarate sa decom o tim planovima. Pitajte ih šta misle o samoj selidbi i da li im se dopada ta ideja, kako bi znali kako dalje da se ophodite prema njima. Selidbu im predstavite kao neku novu avanturu, budite pozitivni u tim razgovorima i naglasite neke benefite i lepe stvari koje će im se desiti kada promenite sredinu. Način razgovora i sama priprema zavisi od mentalnog stanja i godina deteta, a najbolje je potražiti pomoć stručnih lica.
Takođe, treba početi i sa pripremanjem za samu selidbu. Prikupljajte očuvane kutije iz marketa, pozajmite torbe od prijatelja, kupite dodatni materijal za pakovanje (selotejp trake i folije). Detaljno isplanirajte proces, kada i kako ćete se pakovati, ko će vam pomoći oko prenosa paketa, ko će transportovati nameštaj, kako će teći raspakivanje, itd.
Budite pozitivni u prisustvu deteta
Morate razumeti decu da je to za njih velika promena, da će im trebati neko vreme da se prilagode, kao i vama. Zato se više nego ikada potrudite da sakrijete nervozu, da budete pozitivni u njihovom prisustvu i posvetite im više vremena nego inače.
Kako bi što pre osetili toplinu novog doma, nemojte kvariti porodične rituale na koje su navikli. Takođe, bez obzira da li brzo našli nove drugare nemojte im uskratiti druženje sa drugarima iz starog kraja.
Potražite pomoć prilikom pakovanja
Trudite se da tokom većeg dela pakovanja deca ne budu prisutna. Za to će vam trebati pomoć, a vi odlučite da li želite vi da pakujete dok decu čuva neko iz vašeg okruženja, ili ćete angažovati radnike za selidbe koji će pakovati umesto vas.
Ako se odlučite da sami sprovedete pakovanje u delo, pripremite sve što je neophodno (kutije, torbe, folije, trake), ojačajte kutije trakama da se ne bi raspale i napišite šta se u njima nalazi. To će vam olakšati rasporelu paketa po prostorijama i samo raspakivanje.
Nameštaj rastavite na što više delova, a tokom demontaže obeležite i nacrtajte plan koji će vam olakšati montažu. Koristite streč ili pucketavu foliju za zaštitu, jer u transportu može doći do oštećenja.
Obavezno dečije stvari i igračke ostavite za kraj. Potrudite se da do poslednjeg trenutka selidbe ne poremetite njihove navike, zato ostavite igračke tamo gde stoje i spakujte ih na kraju. Tokom selidbe jednu torbu sa svim neophodnim sitnicama držite uvek pri ruci.
Vreme transporta prilagodite dečijim navikama
Svako dete ima neke svoje navike, a te navike nemojte poremetiti čak ni na dan selidbe. Prilagodite ceo proces detetu, uklopite vremenski što je bolje moguće. Vreme transporta odredite u odnosu na navike vašeg deteta, tako da se ne poremeti vreme kada jedu, kada spavaju, itd.
Budite spremni da će putovanje biti možda duže nego što ste planirali, u zavisnosti od relacije koju trebate preći. Pogotovo ako Vam je selidba u velikim gradovima kao što je Beograd. Pravite pauze kad god je potrebno i nemojte zaboraviti torbu koju ste pripremili posebno sa svim potrebnim sitnicama. Tako da je najbolje da decu prevezete svojim autom bez stvari, da kombi sa stvarima ne zavisi od vašeg dolaska na novu lokaciju.
Osmislite tempo i način raspakivanja
Tokom prethodnih dana znaćete trenutno stanje vaše dece, da li su dobro ili loše prihvatili promenu stana ili kuće. U odnosu na njihovo ponašanje isplanirajte raspakivanje, da li ćete odmah krenuti i uključiti njih u taj proces kako bi se osetili važno i skrenuli misli. Ili nećete žuriti sa raspakivanjem i to vreme posvetiti mališanima.
Trik koji uvek upali prilikom opremanja i renovniranja sobe za decu, je svakako da ih uključite u ceo taj proces. Dozvolite im da biraju boju u koju ćete okrečiti njihovu sobu, neka oni odaberu mesta gde će stajati igračke, itd. Tako će kreirati svoj novi kutak i lakše se prilagoditi.
Potražite preporuku dobre agencije za selidbe
Selidba sa decom ne mora biti naporna ako uz sebe imate iskusne ljude koji će veći deo posla uraditi umesto vas. A za to vreme vi ćete imati dovoljno vremena da pripremite mališane na promenu i pratite njihovo ponašanje.
Naša preporuka ide agenciji “Selidbe Miladinović” iz Beograda. Tokom prethodnih 7 godina rada uspešno su izvršili skoro 30.000 transporta i selidbi, tako da smo sigurni da bi i vama olakšali i ulepšali selidbu.