Osećaj da gubite tlo pod nogama, da se sve oko vas vrti i okreće, kao i osećaj da ćete svakog trenutka ostati bez ravnoteže, ovako se u najkraćim crtama može opisati vrtoglavica ili vertigo. Svako kome se bar jednom u životu „zavrtelo u glavi“ zna koliko ovo stanje može biti nezgodno.
Iako je retko signal neke ozbiljnije bolesti, upravo će vrtoglavica biti jedan od najčešćih razloga zbog kojih odrasle osobe posećuju lekara. Saznajte zbog čega se ona javlja, koji simptomi je prate i kako se leči.
Koji su uzroci vrtoglavice?
Na početku, važno je napomenuti da vrtoglavica nije bolest, već simptom različitih poremećaja, a pre svega onih u unutrašnjem uhu u kom se nalazi centar za ravnotežu. Problemi u cirkulaciji, posebno u prokrvljenosti vrata, takođe mogu izazvati vrtoglavicu, što pregled krvnih sudova doplerom može potvrditi.
U retkim slučajevima ovo stanje ukazuje na neku ozbiljniju bolest kao što je multipla skleroza, moždani udar, maligni tumor ili neki drugi poremećaj mozga.
Poremećaji unutrašnjeg uha
Unutrašnje uho kontroliše ravnotežu. U njemu se nalaze senzori koji pomažu u otkrivanju gravitacije i kretanja. Kada postoji neki poremećaj, unutrašnje uho šalje mozgu signale koji nisu u skladu sa onim što primaju oči ili senzorni nervi. Kako mozak pokušava da reši ovu konfuziju – nastaje vrtoglavica.
Među najčešćim poremećajima unutrašnjeg uha je benigna paroksizmalna poziciona vrtoglavica. U pitanju je bezazleno i besopasno stanje koje nastaje kada osoba pomera glavu ili naglo ustane.
Kao prateći znak Menierove bolesti dolazi u naglim napadima i može potrajati i nekoliko sati. Ovaj sindrom neretko prate mučnine i povraćanja, a karakteriše ga konstantno zujanje u obolelim ušima. Još nije istraženo zbog čega se ova bolest razvija, ali se pretpostavlja da nastaje nakupljanjem veće količine tečnosti u unutrašnjem uvu.
Virusna infekcija vestibularnog nerva ili vestibularni neuritis, takođe može izazvati intenzivne i stalne vrtoglavice.
Mogući uzrok je i akustični neurom. U pitanju je tumor na 8. moždanom nervu, živcu koji povezuje unutrašnje uho sa mozgom.
Osobe sa migrenom neretko imaju epizode vrtoglavice, koje mogu trajati minut do sat. Povezane su sa glavoboljom, kao i osetljivošću na svetlo i buku.
Problemi sa cirkulacijom
Nepravilan rad srca, te nedovoljan dotok krvi u mozak mogu biti uzrok vertiga. Najčešče se događa kod dramatičnog pada sistolnog krvnog pritiska, i to prilikom ustajanja ili ako osoba već stoji. Drugi naziv za ovo stanje je ortostatska hipotenzija. Prati je slabost i malaksalost.
Loša cirkulacija krvi, suženi ili zakrčeni krvni sudovi, ali i stanja poput kardiomiopatije, srčanog udara, aritmije srca mogu izazvati vertigo, takođe. Sa smanjenjem volumena krvi može se smanjiti i njen dotok do mozga ili unutrašnjeg uha.
Drugi uzroci
Ozbiljni neurološki poremećaji kao što je Parkinsonova bolest i multiple skleroze mogu dovesti do progresivnog gubitka ravnoteže.
Vertigo može biti nuspojava i nekih lekova poput antidepresiva, sedativa i sredstva za smirenje. Lekovi za snižavanje krvnog pritiska mogu izazvati nesvesticu ako previše snižavaju krvni pritisak.
Može se javiti kao posledica preterane telesne vežbe, dehidratacije i toplotnog udara. Ukoliko ste aktivni po vrućem vremenu ili ako ne pijete dovoljno tečnosti, može vam se zavrteti od pregrevanja ili od dehidracije. Ovo je naročito izraženo kod osoba koje uzimaju određene lekove za srce.
Redovan je pratilac anksioznih poremećaja, kao što su napadi panike i strah od napuštanja kuće ili boravka u velikim, otvorenim prostorima (agorafobija).
Neretko se javlja kod osoba sa anemijom ili hipoglikemijom, a odlično je poznaju i oni što pate od mučnina u vožnji.
Kako se manifestuje?
Vrtoglavica sa sobom donosi nekoliko različitih osećaja, među kojima su prepoznatljivi:
– Lažni osećaj vrtenja
– Nestabilnost ili gubitak ravnoteže
– Osećaj lebdenja ili naprotiv, osećaj da vam je glava teška
– Nesvestica
Hodanje, ustajanje ili čak pomeranje glave mogu pokrenuti ove osećaje ili ih pak pogoršati, a mogu ih pratiti i jake i iznenadne mučnine, pa čak i povraćanje.
Kako se leči?
Lečenje vrtoglavice zavisi od toga šta je uzrokuje. U mnogim slučajevima ona nestaje spontano bez ikakve terapije. Razlog za to je vaš mozak, koji je sposoban da se, makar delimično, prilagodi promenama unutrašnjeg uha, i to oslanjajući se na druge mehanizme za održavanje ravnoteže. Međutim, nekad ovo stanje iziskuje posebne tretmane i tada najčešće govorimo o vestibularnoj rehabilitaciji, lekovima i operaciji.
Vestibularna rehabilitacija
Ovo je vrsta fizikalne terapije koja ima za cilj da pomogne jačanje vestibularnog sistema. Funkcija vestibularnog sistema je da šalje mozgu signal o pokretima glave i tela u odnosu na gravitaciju. Najčešće se preporučuje osobama kod kojih se vrtoglavice navraćaju.
Lekovi
Ukoliko je vertigo uzrokovan upalom, antibiotici će smanjiti oticanje i izlečiti infekciju. Kod Meniereove bolesti mogu se propisati diuretici za smanjenje pritiska usled nakupljanja tečnosti. U nekim slučajevima lekari preporučuju lekove za ublažavanje mučnine.
Operacija
Operacija je neophodna kod ozbiljnih zdravstvenih problema koji imaju vrtoglavicu za simptom, kao što je tumor ili povreda mozga ili vrata.
Alternativna medicina
Kada je loša cirkulacija osnovni činilac koji utične na nastanak vertiga, od koristi može biti i upotreba lekovitog bilja. Najčešće se preporučuje ginko biloba, i to u vidu tinkture. U čaši vode se razmuti 15 kapi i pije se pre obroka. Crna ribizla je jedna od biljaka koje imaju pozitivnog efekta u lečenju i konzumira se u obliku čaja. Ruzmarin podstiče cirkulaciju i podiže nizak krvni pritisak, a može se upotrebljavati u obliku eteričnog ulja.
Od ostalih mera koje treba preduzeti svakako je mirovanje u krevetu. Ukoliko se stanje produži lekari mogu predložiti česte šetnje, kako biste omogućili organizmu da se prilagodi i izbori sa novonastalom situacijom.