Sve osobe koje se prijave za polaganje B kategorije treba da imaju na umu nekoliko pravila koja omogućavaju bezbednu vožnju.
Početnici uvek treba da budu na oprezu jer tehnika vožnje koju su savladali na vozačkoj obuci još uvek nije postala rutina.
Bezbedna vožnja automobila za početnika znači i da treba biti vrlo pažljiv, koncentrisan i obavezno poštovati baš sve saobraćajne propise.
Za mlade vozače je veoma bitno gde su pohađali vozačku obuku i ko im je bio instruktor jer dobre navike u vožnji koje se usvoje u tom periodu traju ceo život.
Pročitaj još : Sve o polaganju vozačkog ispita
Provera automobila
Pre uključivanja u saobraćaj treba proveriti ispravnost automobila. To znači da se najpre pregleda karoserija i spoljni izgled vozila, a zatim ispravnost pojedinih mehanizama (farovi, brisači).
Odmah na početku treba proveriti i količinu goriva sa kojom se raspolaže. Ukoliko automobil koristi više vozila treba svaki put prilagoditi sedište i volan jer loša pozicija vozača u automobilu bitno utiče na percepciju.
Poželjno je ukloniti sve predmete koji se nalaze pored i iza vozača koji ometaju vidljivost.
Procena okolnosti
Pre pokretanja vozila, isparkiravanja, veoma je važno proceniti šta se nalazi u okolini i kakva je situacija u traci u kojoj nameravate da se uključite.
Preporučuje se veliki oprez i pažljiva provera naročito ako je uz parking dečije igralište, vrtić ili škola. Uvek imajte na umu da mališane ne možete tako dobro videti kao odrasle osobe.
Uključivanje u saobraćaj kada se krećete u rikverc podrazumeva da pomno pratite šta se dešava iza vas. Ukoliko nemate dovoljno dobru preglednost nemojte se uzdati u sreću.
Vratite automobil, izađite i proverite ili zamolite osobu koja vam je u pratnji da vam pomogne. Procena okolnosti je vrlo bitna i prilikom ulaska u krivine, na velikim raskrsnicama i drugim kritičnim mestima.
U takvim situacijama poželjno je isključiti sve aparate i zvukove koji vam
skreću pažnju sa vožnje poput radija i CD plejera.
Parkiranje
Parkiranje je često noćna mora vozača početnika u Beogradu jer vrlo često uslovi ne idu na ruku vozačima. Nedostatak parking mesta i opšta gužva doprinose ovom osećaju.
Pravilno parkiranje na poligonu i u gradskoj gužvi, gde treba prilično brzo procenjivati prostor i okolnosti, nije isto.
Prilikom polaganja za B kategoriju kandidat parkira vozilo najčešće samo na poligonu. Zato je od velikog značaja imati dobrog instruktora koji će ovu tematiku maksimalno približiti kandidatu i omogućiti mu da stekne vrlo korisnu veštinu.
Ograničenja probne vozačke dozvole
Probna vozačka dozvola se dobija nakon položenog vozačkog ispita. Traje dve godine, izuzev kada se polaganje obavi pre 19. godine, kada traje do 21. Osobe koje nisu još punoletne mogu da voze isključivo u prisustvu osobe koja je vozač najmenje pet godina.
Dok traje probna vozačka dozvola vozačima početnicima nije dozvoljeno da upravljaju automobilom u periodu između 23h i 6h ujutru. Ne smeju da koriste mobilne telefone ni sa hands free uređajem, kao ni da unose alkohol.
Početnici smeju da se kreću putevima sa najviše 90% od dozvoljene brzine saobraćajnim znakom. Na auto putu ovo ograničenje iznosi 110km/h, dok je na moto putu 90km/h.
Nije dozvoljeno upravljati vozilom koje ima snagu preko 80kW, izuzev u prisustvu osobe koja ima vozačku dozvolu minimum pet godina. Uz probnu vozačku dozvolu mogu da se prevoze najviše tri osobe.
Ograničenja koja idu uz probnu vozačku dozvolu su osmišljena u skladu sa najčešćim rizičnim ponašanjima kod početnika prema statistici. Ukoliko ne poštuju navedena ograničenja, vlasnici probne vozačke dozvole rizikuju da dobiju saobraćajne kazne.
Predviđene kazne su novčane, isključenja iz saobraćaja, oduzimanje vozačke dozvole i kazneni poeni. Sagovornik na ovu temu bila nam je Auto Škola Fest iz Beograda.
Zahvaljujemo se instruktorima ove auto škole na korisnim savetima kao i specijalizovanom portalu za automobilizam Auto na Dlanu.