Šta prvo zamislite kada čujete reč kuvar?
Odgovor verovatno glasi: visoka bela kapa, dvoredna uniforma i kecelja, a i poneko lepo jelo. Elementi kuvarske uniforme postali su poznati statusi simbola, propznatljivosti kuvara i pre svega ukusne hrane.
Međutim, zašto je važno da kuvari nose uniforme kada uglavnom ne napuštaju kuhinju i ne komuniciraju sa gostima?
Prevashodno iz higijenskih razloga, ali u industriji koja je veoma konkurentna poput ugostiteljske, odnosno restorana, estetika je podjednako važna kao i ukus hrane koja se servira, a koreni takvog razmišljanja datiraju iz daleke prošlosti.
Praktična strana nošenja kulinarske uniforme susreće se sa tradicijom već skoro 2.000 godina, pa ćemo u nastavku teksta navesti razloge zašto je potrebno nositi uniformu u kuhinji vašeg doma ili restorana.
Tradicionalno poreklo kuhinjske uniforme
Kuhinjsku uniformu je prvobitno skicirao prvi svetski kuvar, Mari Antuan Karem, 1822. godine. Tek 55 godina kasnije kuhinjske uniforme su počele masovno da se proizvode, čineći je lako dostupnom praktično svim kuvarima.
Ogist Eskofije, tvorac kuhinjske hijerarhije, odnosno struktuiranog sistema timova specijalizovanih za različite zadatke u kuhinji, bio je prvi koji je standardizovao uniformu za kuvanje. Svi kuvari u restoranima kojima je upravljao u Londonu morali su da nose kulinarsku uniformu, pa je već tada postala određeni standard.
Iako su kuhinjske uniforme kroz istoriju podrazumevale promene i modernizaciju, još uvek veoma liče na prvobitnu Karemovu skicu, a svaki od elemenata ovog odevnog predmeta ima svoju simboliku i ulogu u kulinarstvu, pa samim tim i u kuhinji vašeg doma.
Kulinarska kapa – simbol statusa i umeća
Složićemo se da dlake u tanjiru sa hranom mogu da “ubiju” apetit i najgladnijem gostu.
Kulinarska kapa ima praktičnu i higijensku ulogu u kuhinji, a to je upravo da spreči sitne dlačice da završe u hrani – zato je za ukusan i reprezentativan obrok potrebno nositi kulinarsku kapu, između ostalog.
Drugi razlog nošenja ovog odevnog predmeta je zaštita samog kuvara, jer zahvaljujući kapi duga kosa neće moći da se zakači za neki od kuhinjskih elemenata ili vrata, a takođe se ne može zapaliti ako se slučajno nađe blizu vatre.
Osim toga, visina kulinarske kape omogućava strujanje vazduha pa se kuvari manje znoje, čak i kada su izloženi velikoj toploti.
Pravilan izraz za visoki beli šešir je toque blanche. “Toque” je arapska reč za šešir, dok “blache” na francuskom označava belu boju, pa bi bukvalan prevod ove fraze glasio “beli šešir”.
U profesionalnoj kuhinji i trpezariji velikih restorana, toque blanche se nosi da bi se glavni kuvar izdvojio od ostatka osoblja, i kako bi se mogao lako pronaći jer je dovoljno samo ugledati kapu koja štrči iznad svih.
Kulinarska kapa nosi veliku simboliku i govori o stručnosti kuvara koji je nosi. Što je kapa viša, to je kuvar iskusniji.
Sa druge strane, nabori na kapi predstavljaju kuvarevo umeće. Primera radi, ako kuvar zna 100 tehnika za kuvanje jaja, imaće 100 nabora na kapi.
Beli dvoredni kaput – uniforma praktičnog dizajna
Možda ste se nekada zapitali zašto kuvari nose bele uniforme, kada mogu veoma lako da se umrljaju prelivima, začinima i uljem. Estetski razlog leži u činjenici da bela boja predstavlja čistoću, što je osobina koju želimo da ima osoba koja nam sprema hranu.
Osim estetike, nošenje kulinarske dvoredne uniforme ima svoju praktičnu stranu. Naime, bela boja odbija toplotu, ne apsorbuje je, što je veoma bitna karakteristika koju radna odeća treba da ima tokom rada u toplom okruženju.
Sam kaput je izrađen od vatrootpornog, dvostrukog sloja pamuka koji štiti kuvara od toplote, pare i prskanja tečnosti, a ujedno se lako izbeljuje. Takođe, kulinarski kaput pomaže u zaštiti kuvara od povreda izazvanih oštrim predmetom.
Dizajn dvorednog kaputa omogućava kuvaru da otkopča preklopnik kako bi otkrio čistu stranu uniforme, a sakrio zamrljanu, u slučaju da mora profesionalno da se predstavi.
Kuvarska kecelja – zaštita od opekotina i posekotina
Kecelja, ili pregača predstavljaju glavni element kulinarske uniforme svakog profesionalca i amatera. Ipak, nisu sve kecelje iste.
Pregače od kvalitetnih materijala bolje će vas zaštiti u kuhinji od opekotina i posekotina, a imaju duboke džepove u kojima možete držati potreban alat i kada su vam pune ruke.
Osim toga, kuvari nose kecelju da bi zaštitili svoje noge od prolivanja vrele tečnosti, posebno dok nose tanjir ili vreli lonac. Zbog toga se one obično završavaju malo ispod kolena, tako da se kuvar može brzo kretati po kuhinji, a da se pritom ne sapliće.
Kuvarske cipele – udobne i otporne
Kako biste olakašali posao kojim se bavite, potrebne su vam odgovarajuće cipele. Za kulinarstvo, najbolji izbor su one koje se ne klizaju, jer smanjuju mogućnost da se okliznete i padnete dok nosite vruću hranu u tiganjima ili tanjirima.
Dakle, pri odabiru cipela za kuvanje obratite pažnju da su otporne na klizanje, dugotrajne i naravno udobne, pogotovo ako u kuhinji provodite dobar deo dana.
Kao što smo napomenuli u tekstu iznad, razlozi zašto je potrebno nositi uniformu u kuhinji su praktične, estetske i tradicionalne prirode.
Pored kulinarskog odela, neophodno je imati sanitarne navike da biste bili najbolji u svom poslu. Uzdržavajte se od nanošenja parfema i nošenja nakita dok radite u kuhinji, a sama uniforma pružiće vam osećaj elegancije i stručnosti, zato je nosite sa autoritetom kakvim kulinarsko odelo i treba da odiše.