Mobilni telefoni postali su uređaji od koji se ne odvajamo. Pored toga što nam služe za komunikaciju, dobili su i fuknkciju da nas informišu i zabave. Kada se njihova multifunkcionalnost uzme u obzir, jasno je da je potrebno mnogo više energije kako bi se mogle obavljati sve navedene funkcije, tj. da se baterija troši neuporedivo više nego pre.
Ekrani modernih telefona takođe su izazov za bateriju, te se pojavila potreba da telefon punimo barem jednom dnevno, a ponekad i češće. Kada ona sasvim dotraje, brza usluga zamene baterije na telefonu omogućiće vam da ponovo neometano koristite sve funkcije svog telefona, ali evo nekoliko saveta kako da kontrolišete potrošnju baterije i samim tim odložite trenutak njene zamene koliko je to moguće.
#1 Automatsko osvetljenje – opcija koja skraćuje trajanje baterije
Savremeni telefoni nude mogućnost automatskog podešavanja osvetljenja ekrana, u skladu sa količinom svetlosti ambijenta u kome koristimo telefon. Međutim, iako pruža bolju vidljivost i prilagođenost ekrana prostoru, reč je o opciji koja i te kako troši bateriju telefona.
Viši nivo osvetljenosti ekrana iziskuje i više baterije, pa je bolje manuelno podešavati svetlo onda kada za time osetite potrebu nego da strepite da će se baterija isprazniti onda kada to najmanje priželjkujete usled aktiviranog automatskog podešavanja svetlosti.
#2 Ne izlažite telefon velikim razlikama u temperaturi
Kada telefon boravi na temperaturama čije se vrednosti izuzetno razlikuju, za njegovo funkcionisanje neophodan je veći utrošak baterije, što dovodi do toga da se telefon može koristiti kraće. Kako biste to izbegli, nemojte telefon ostavljati u autu, pogotovo ukoliko je napolju izrazito velika vrućina ili je veoma hladno.
#3 Nemojte držati telefon na punjaču kada je već napunjen
Ovo je takođe jedna od čestih grešaka koja na duge staze dovodi do slabljenja baterije i njene smanjene izdržljivosti. Najoptimalnije je telefon držati na punjaču onoliko vremena koliko mu je potrebno da se napuni, a nakon toga ga skinuti sa punjača.
Savet koji se takođe odnosi na punjenje jeste da ne čekate da se svaki put baterija toliko ispazni da se telefon isključi, već da ga stavite na punjenje pre nego što dođe do gašenja. Jednom mesečno možete koristiti telefon dok se potpuno ne isprazni, čak je i poželjno, ali ne dopustite da se to dešava svakog dana.
#4 Uključite noćni režim
Reč je o još jednom faktoru koji utiče na korišćenje baterije, a ima veze sa osvetljenjem. Noćni režim, tj. crna boja koja se tada aktivira, troši neuporedivo manje baterije nego što je to slučaj sa uobičajenim režimom, a da je to tačno, potvrdio je i čak i sam Google.
Kako bi ušteda bila još značajnija, nastojte da vam noćni režim bude aktiviran na svim aplikacijama koje koristite, što znači You Tube, Instagram, Facebook i slično.
#5 Uključite režim čuvanja baterije
Ovo je najjednostavniji vid uštede baterije, jer onda ne morate da razmišljate o načinu na koji ćete koristiti telefon, već je dovoljno da samo aktivirate opciju Power Sawing klikom na nju. Ona postoji u svakom telefonu, nije neophodno da je instalirate, samo da je pronađete u telefonu i aktivirate.
Power Saving mode može sačuvati vašu bateriju i po nekoliko sati, čak 5h bez problema, a ukoliko vaš telefon sadrži i Ultra Power Saving, možete učiniti da vaša baterija traje i po 10h. Ono zbog čega možda nećete biti oduševljeni ovom opcijom jeste to što ona usporava fukcionisanje mnogih aplikacija, tj. neke funkcije se uopšte ne mogu koristiti ukoliko aktivirate drugu opciju.
#6 Instalirajte aplikacije namenjene čuvanju energije
I ovu opciju možete razmotriti ukoliko želite da svojoj bateriji produžite trajanje. Aplikacije za čuvanje baterije imaju efekte slične Power Saving mode-u, jer gase igrice i druge aplikacije koje rade i onda kada ih ne koristimo i mislimo da su ugašene.
Ovakve aplikacije daju vam analizu utroška baterije u procentima po aplikacijama, što vam omogućava da dobijete uvid u to na šta trošite najviše baterije, te možete primeniti te informacije da uštedite bateriju.
#7 Isključite automatske sinhonizacije i ažuriranja
Često sinhronizovanje mejla je takođe aktivnost koja vam može napraviti veću potrošnju baterije, pa bi trebalo podesiti duže intervale između dve sinhronizacije ukoliko želite da se baterija manje troši.
Isto se odnosi i na update aplikacija iz vašeg telefona. Moderni telefoni zahtevaju da se aplikacije redovno ažuriraju, i to je nešto što svakako treba uraditi ukoliko želimo da one pravilno rade, ali nije neophodno da se to izvrši u momentu kada telefon ponudi tu opciju. Dakle, možete isključiti automatska ažuriranja, telefon će vas obavestiti da je vreme za ažuriranje aplikacija, a vi ih potom manuelno ažurirajte onda kada vama to odgovara i kada nije toliko važno koliko nakon tog procesa će baterija još moći da vas služi.
#8 Deaktivirajte usluge koje ne koristite
Kada ne koristite Blutooth, mobilni prenos podataka, praćenje lokacije i slično, najbolje je da ih isključite sve do momenta kada vam opet budu potrebne. To se isto odnosi na Wi-Fi, ažuriranje vremenske prognoze, ali i sve druge aplikacije za koje znate da vam nisu neophodne u svakom trenutku.
Nadamo se da ćete uz ove savete produžiti trajanje baterije na svom telefonu i učiniti da vas telefon pouzdano služi, bez bojazni od pražnjenja onda kada vam je najviše potreban.