Svako poljoprivredno gazdinstvo trebalo bi u svom dvorištu da poseduje setvospremač, koji je jedan od najpotrebnijih poljoprivrednih mašina. Pomoću ove mašine uštedećete vreme jer omogućava jednostavnu i brzu pripremu zemljišta za setvu, i novac jer ćete potrošiti znatno manje goriva.
Setvospremač je mašina jednostavne i robusne konstrukcije, namenjena za kvalitetnu i ekonomičnu pripremu zemljišta za prolećnu i jesenju setvu. Ali, koristi se i za druge praktične operacije kao što su: ljuštenje strnjišta, mehaničko suzbijanje korova, proređivanje pšenice i osvežavanje pašnjaka.
Ukoliko želite da se informišete više o mašinama poput setvospremača, od čega su sastavljene, čemu služe i gde možete kupiti mašinu proverenog kvaliteta, saznajte sve u nastavku teksta.
ŠTA JE SETVOSPREMAČ I ČEMU SLUŽI?
Setvospremač je priključna mašina za traktore, jednostavne i robusne konstrukcije, namenjena za kvalitetnu i ekonomičnu predsetvenu pripremu zemlje, jednu od najvažnijih operacija u tehnološkom procesu proizvodnje ratarskih kultura.
Setvospremač je veoma važna mašina za svako seosko domaćinstvo koje se bavi poljoprivrednom, a do sada dobijenim rezultatima jedno je od najboljih savremenih oruđa u poljoprivredi.
Sistem setvospremača omogućava pripremu setveneg sloja sitne i grudičaste zemlje, što pri padavinama sprečava pojavu zakorenjenosti tla i pripomaže boljem klijanju biljaka i žitarica.
Tvrda posteljica i mek pokrivač je idealno okruženje koje će obezbediti optimalan prinos vaših useva. Pored osnovne fukncije, pripreme zemljišta za setvu, koristi se i za: aeracije pašnjaka, proređivanje njiva zasejanih pšenicom, ljuštenja strništa, mehaničkog suzbijanja korovskih biljaka, itd.
Kako bi dali što bolje rezultate, najkvalitetniji setvospremači imaju dodatne funkcije. Ramske konstrukcije nisu kruto vezane za osnovnu gredu mašine, već se slobodno kreću oko horizontalne šipke, što joj omogućava da savladava neravnosti terena.
Omogućeno je vrlo jednostavno podešavanje visine ramske konstrukcije, a na taj način podešava se radna dubina setvospremača. I ono što je takođe bitno, kod modela setvospremača sa dodatnim radnim krilima omogućeno je hidraulično spuštanje i podizanje krila, tako da ga vrlo jednostavno možete sklopiti i rasklopiti bez dodatnog alata i velike snage.
OD ČEGA JE SASTAVLJEN SETVOSPREMAČ?
Setvospremač je sastavljen od: ramske konstrukcije, ravnajuće letve koja se nalazi u prednjem delu, radnih tela (S opruge) i ukoliko je veći model poseduje dve ili više krila. Ovo je osnovna verzija, ukoliko imate dodatnih želja i potreba, proizvođači mogu izraditi prema zahtevu.
Ramska konstrukcija setvospremača izrađuje se od čelika, ram je čvrst i savršeno ravan što je preduslov za ujednačenu dubinu rada. Na srednjem delu ove konstrukcije nalaze se radna tela odnosno “S” opruge koje se uglavnom postavljaju u 4 reda na međusobnim razmacima od 10cm.
Ovaj raspored zuba značajno utiče na preuređenje zemljišta, a s obzirom na njihov raspored u četiri reda, manja je šansa da će pokupiti ostatak kukuruzovine te da će se gomilati na mašini.
Na prednjem delu mašine nalazi se ravnajuća letva koja doprinosi popunjavanju brazda i tragova traktora, a ima mogućnost podešavanja visine. Na prednjem delu setvospremača nalazi se nosač sa rotorima, kojih uglavnom ima dva, a služe za sitnjenje, rastresanje i prevrtanje zemljišta.
Rotori svojom težinom sabijaju zemljište pri čemu stvaraju idealnu posteljicu za seme. Rotori takođe kopiraju teren za postizanje najboljeg rezultata rada.
Kod modela širih od 3.5m ugrađuju se takozvana krila, koja takođe poseduju “S” opruge, ravnajuću letvu i dupli red rotora. Samo prilikom rada krila se spuštaju pomoću hidrauličkog sistema za koji vam nisu potrebni dodatni alati, a prilikom transporta krila se podižu.
VREME POTREBNO ZA OBRADU ZEMLJIŠTA POMOĆU SETVOSPREMAČA?
Setvospremači imaju više prednosti. Zbog svoje konstrukcije, koju smo već naveli, omogućava vam manji broj prohoda a samim tim i manje oštećenje zemlje gaženjem traktorskih guma. Manjim brojem prohoda smanjuje se i potrošnja goriva, pa je zato vrlo ekonomičan.
Sve ove činjenice navode na to da se pomoću ove mašine može dosta vremena uštedeti, a mi ćemo vam dati okvirne podatke koliko bi zemljišta mogli da obradite za 8h rada, u zavisnosti od modela i veličine setvospremača. Naravno, ovi podaci nisu 100% precizni, jer zavisi od mnogih faktora: jačine trakotora, obučenosti vozača, stanja setvosremača, stanja zemljišta, dubine obrade itd.
Okvirna površina zemljišta koja može da se obradi za 8h pomoću navedenih modela setvospremača izgleda ovako:
zahvat 2,1 m – 10 hektara
zahvat 2,9 m – 14 hektara
zahvat 3,7 m – 18 hektara
zahvat 4,9 m – 24 hektara
zahvat 5,7 m – 30 hektara
zahvat 6,1 m – 35 hektara
zahvat 8,0 m – 48 hektara
zahvat 9,6 m – 55 hektara
PONUDA KVALITETNIH SETVOSPREMAČA
Ukoliko ste se pronašli u tekstu i setvospremač je rešenje za vaše probleme, naša preporuka je setvospremač firme Huđik. Više informacija o mašini možete pronaći na njihovom sajtu, na kome se takođe nalazi i ponuda različitih delova.
Na sajtu pogledajte spisak prodajnih mesta na kojima možete uživo videti mašine i popričati sa stručnim osobljem, a ukoliko niste u mogućnosti da posetite neko od prodajnih mesta možete ih pozvati telefonom.