Da li ste znali da čak 3% sveukupne ljudske populacije na svetu ima neki oblik psorijaze?
Od toga, kod trećine pacijenata se javlja već u tinejdžerskom periodu, polovina je primeti pre 25. godine, ali se njeno ispoljavanje utvrđuje i u godinama koje dolaze nakon tog perioda, što znači da se ne može reći da je povezana sa određenom životnom dobi.
I pored svega što se o njoj zna, još uvek nije poznat tačan uzočnih ovog hroničnog kožnog oboljenja koje se još podvodi pod autimune bolesti.
Kožna bolest psorijaza nastaje uglavnom sadejstvom genetskih predispozivija i određenih spoljašnih faktora, kao što su stres, bakterijske i virusne infekcija, trudnoća, poremećaj endokrinog ili metaboličkog procesa.
Pored toga, najveći broj pacijenata oboljeva usled kombinacije genetske predispozicije i stresa ili respiratornih infekcija, dok je dejstvo drugih spoljašnjih uticaja usled kojih se psorijaza može javiti u manjem procentu. Kako se radi o hroničnom kožnom oboljenju, činjenica je da potpuno izlečenje ne postoji, ali je lečenje važno zbog njenog suzbijanja, smanjenja, te održavanja opšteg zdravstvenog stanja dobrim, budući da osobe sa psorijazom češće oboljevaju od hipertenzije, drugih kardiovaskularnih bolesti, upalnih bolesti creva i dijabetesa.
Kako bi se pravilno lečila, potrebno je da budete uporni, a u vezi sa tim imamo četiri saveta koja vam mogu mnogo značiti.
Redovno korišćenje masti i krema
Ukoliko znate da postoji i najmanje genetska predodređenost da imate psorijazu, savetujemo da pri prvoj sumnji da se pojavila posetite svog lekara.
Njeno dijagnostikovanje ubrzo nakon pojave će vam omogućiti da dobijete potrebnu lokalnu terapiju, a njeno svakodnevno korišćenje, tj. korišćenje prema uputima lekara, bez zaostajanja, učiniće da se dalje širenje po koži suzbije, da se već zahvaćen prostor na koži smanji, tako da se neće ni primećivati.
To će ujedno uticati na to da psorijaza ne može da deluje negativno na vaše zdravlje.
2. Sunčanje je obavezno
Fototerapija se često koristi u kombinaciji sa postojećom terapijom, jer sunčeva svetlost čini da se ovo oboljenje povlači i smiruje, zbog čega je leti psorijaza manje izražena. Sunčanje naravno podrazumeva izlaganje kože suncu van perioda kada su UV zračenja najveća, a svakodnevno sunčanje u manjim vremesnkim intervalima će uticati na to da se povuče i više nego što ste očekivali.
U zimskim mesecima sunčanje možete zameniti fototerapijom koja koristi veštačku svetlost namenjenu lečenju reume, psorijaze i drugih oboljenja koja reaguju na nju.
3. Rešite se loših životnih navika
Kao i kod brojnih bolesti, tako i psorijaza bukti kada imate neke od životnih navika koje generalno utiču na loš kvalitet života. Konzumiranje cigareta i alkohola čini da se psorijaza širi, intenzivnije pojavljuje na koži, te da korišćena terapija slabije deluje, a ujedno, ni jedno ni drugo nemaju nikakav pozitivni uticaj na bilo koji aspekt zdravlja, čak ni kada psorijaza nije dijagnostikovana.
4. Otkrijte kožu
Kožna oboljenja često čine da se osoba oseća psihički loše, da nestane samopouzdanja, zbog čega dolazi do prikrivanja kože, glave i slično. Psorijaza ne remeti život drugih, nije zarazna i ne ugrožava nikoga, samim tim ne sme uticati na vaše psihičko zdravlje, pa slobodno nosite šortseve, kratke rukave, jer je kao i svaka druga bolest tu i ne treba je se stideti, posebno kada ne čini ništa loše drugima.