Iako putovanje avionom važi za najjednostavniji i najkomforniji način transporta, ovaj vid putovanja ume da bude stresan, naročito ukoliko prvi put putujete avionom. Od kupovine karte, aerodroma, pa sve do samog leta postoji dosta sitnih aktivnosti na koje morate obratiti pažnju kako bi vaš let prošao bez stresa i tenzije.
Kako euforija oko putovanja ne bi uticala na to da slučajno smetnete sa uma neku bitnu stavku u ovom putovanju, mi smo vam pripremili kratak vodič u kom ćete pronaći sve što treba da znate o putovanju avionom.
Kako doći do aerodroma i šta raditi sa automobilom tokom putovanja?
Jedno od pitanja koje često ume da vam zakomplikuje planove vezane za putovanje je upravo prevoz do aerodroma. Kako ne biste zavisili od gradskog prevoza, taksija ili slobodnog vremena prijatelja i rođaka, najbolje rešenje bi bilo da na aerodrom dođete vlastitim automobilom. Međutim, postavlja se pitanje – šta raditi sa autom tokom putovanja?
Parking kod aerodroma Nikola Tesla je vrlo praktično rešenje za vaš problem. Za razliku od zvaničnih parkinga beogradskog aerodroma, otvorenih i zatvorenih parkirališta, privatni parking, koji je nedaleko od aerodroma, vam je dostupan po višestruko nižim cenama.
Po najpovoljnijim cenama i uz profesionalnu uslugu, vaš automobil će biti siguran i obezbeđen. Uz dodatne besplatne usluge, bićete sigurni da je vaše vozilo obezbeđeno i moći ćete neometano da uživate u svom putovanju.
Proverite ispravnost svojih dokumenata na vreme
Dokumentacija koja vam je potrebna za let nije uvek ista za svaku državu u koju putujete, ali u svakom slučaju je važno da pre puta proverite da li su vaša dokumenta važeća.
Za ulazak u zemlje Evropske unije, ali i većinu zemalja u svetu, postoje ograničenja kada je u pitanju validnost putnih isprava. U tim slučajevima je potrebno da vaš pasoš mora da važi minim još tri meseca, odnosno tačno 90 dana. Ipak, postoje izuzeci za ovo pravilo, pa tako je ulazak u pojedine zemlje dozvoljen i do poslednjeg važećeg dana. Kako biste izbegli nesporazume, informišite se detaljno o destinaciji na koju putujete i uslovima koji se zahtevaju za ulazak.
Sem lične karte i pasoša kao osnovne dokumentacije koja je potrebna bez obzira na to gde putujete, za ulazak u neke zemlje biće vam potrebna i viza.
Kada se uputite ka aerodromu, obavezno proverite da li je sva ispravna i važeća dokumentacija na broju, kako je ne biste zaboravili.
Pakovanje, čekiranje i predaja prtljaga
Poželjno je da na aerodrom krenete ranije barem dva sata, kako biste izbegli potencijalnu gužvu u putu i sve potrebne stavke obavili bez žurbe.
Kada stignete na aerodrom, prva stvar koju treba da obavite je čekiranje i predaja prtljaga.
Kada su u pitanju pravila i specifikacije vezane za prtljag, ona mogu da variraju od kompanije do kompanije, zato je najbolje da informacije proverite ranije. Najčešće, limit za težinu prtljaga je između 20 i 23 kg, a dodatna težina se doplaćuje. Ukoliko se vozite biznis klasom, ograničenja su uglavnom oko 32 kg. Dok ručni prtljag ne bi smeo da pređe 10 kg po osobi.
Šta sve ne smete da imate u svom prtljagu?
O tome šta je dozvoljeno poneti u prtljagu postoje jasna pravila.
Pre svega, zabranjen je prenos oružja i oštrih predmeta poput makaza ili alata. Nisu dozvoljene ni zapaljive i eksplozivne materije, poput petardi. Sredstva u bočicama pod pritiskom, lakovi za kosu, dezodoransi, pena za brijanje, ali i velike količine tečnosti i gelova kao što su kreme, masti, sjajevi za usne, parfemi i sl.
Pravila su prilično restriktivna kada je u pitanju tečnost. Ukupno je dozvoljen prenos tečnosti od 1l, ali dozvoljena zapremina posudica koje mogu da se upotrebe je 100 ml. Flašice treba da budu spakovane u providne plastične kese.
U ručnom prtljagu možete poneti lekove, ali izričito u količina koja vam je potrebna tokom boravka. Sve što se nalazi u vašem ručnom prtljagu mimo pravila kompanije, biće vam oduzeto pre ulaska u avion.
Šta možete da očekujete tokom leta?
Nakon svih provera i formalnosti, na samom ulasku u avion dočekaće vas kabinsko osoblje. Mesta su numerisana, a oznake se nalaze ispod prostora za ručni prtljag, u nivou vaše glave. Ručni prtljag možete smesti i ispod sedišta ukoliko ima dovoljno prostora.
Kada su se svi putnici smestili, kabinsko osoblje proverava da li je sve bezbedno i spremno za poletanje. Da biste krenuli, vaše sedište morate vezati pojas, uspraviti svoje sedište, a zavese moraju biti razmaknute. Vaši telefoni moraju biti ugašeni ili u režimu rada tokom leta.
Tokom leta, imaćete obezbeđeno posluženje koje uvek zavisi od kompanije i destinacije na koju putujete, pa ne postoje univerzalna pravila.
Toalet u avionu je dozvoljen za upotrebu tokom leta, sem u toku poletanja, sletanja ili turbulencija.
Zbog promene pritiska tokom poletanja i sletanja može vam se javiti neprijatnost, odnosno začepljenje ušiju. U tim situacijama ne bi bilo loše da žvaćete žvaku ili bombone, kako biste umanjili neprijatan osećaj. Ako imate problem sa zapušenim nosem, idealno bi bilo ukoliko biste pre poletanja upotrebili kapi za nos.
Obucite se adekvatno za let. Najbolje bi bilo da to bude odeća koja vam je najudobnija i najpraktičnija. Ne bi bilo loše da pored sebe imate i nešto od malo toplije garderobe, ukoliko vam tokom leta bude hladno.
Nadamo se da vam će vam naši saveti o putovanju avionom biti od koristi i da ćete uživati u svom putu i komforu bez stresa i tenzije.
Srećan put!