Mnoge buduće mame kada jednom saznaju da su trudne ili tek planiraju buni način na koji se računaju nedelje trudnoće.
Po tom računanju, za prvi dan trudnoće uzima se prvi dan poslednje menstruacije. To znači da u prvoj nedelji trudnoće nije još ni došlo do začeća, ali bez obzira na to, u prvoj nedelji trudnoće se telo zapravo priprema za taj događaj.
Dakle, u prvoj nedelji trudnoće, buduće trudnice imaju menstruaciju. Začeće dolazi tek za dve nedelje, a datum kada se zatrudni zapravo će se poklopiti sa drugom ili trećom nedeljom trudnoće.
Zbog čega se prva nedelja trudnoće ne računa od momenta začeća?
Po pravilu, procenjeni datum porođaja izračunava ginekolog od prvog dana poslednje menstruacije, jer je često nemoguće odrediti tačan dan začeća. Prvi simptomi trudnoće, koji uključuju izostanak menstruacije, pojavljuju se otprilike 2 nedelje nakon začeća, odnosno otprilike dve nedelje nakon ovulacije.
Ali, ako se zna kada nastupa ovulacija ili kada je nastupio seksualni odnos koji je doveo do začeća, zar ne može tako da se izračuna momenat začeća? Zapravo, ne može. Jer, sperma u ženskom telu može da preživi i do 5 dana i da do začeća dođe i više dana nakon odnosa. A kada je u pitanju ovulacija, ni ona se ne može sa preciznošću izračunati. Jedini slučaj kada se može znati tačan momenat začeća jeste kada je u pitanju vantelesna oplodnja.
Šta se dešava u prvoj nedelji trudnoće?
Dakle, koliko god to čudno zvulalo, tokom prve nedelje trudnoće beba još uvek nije ni na vidiku. Tokom prvih dana trudnoće, jajašce (odnosno jajna ćelija) koje će tek biti oslobođeno – i nadamo se oplođeno – počinje da sazreva u jajnicima. Tokom menstruacije, oko 20 jajnih ćelija ili jajnih ćelija je još uvek u njihovim folikulima jajnika i počinju da se pripremaju za ovulaciju sledećeg meseca. Samo jedno, ili povremeno dve, jajne ćelije će biti puštene u jajovode svakog ciklusa da bi se oplodile.
Kako podržati trudnoću u ovom periodu?
Postoji mnogo promena u životnom stilu koje bi trebalo da se usvoje ukoliko žena želi da poboljša svoju šansu za začeće. Te promene bi trebalo da uključuju izbacivanje štetnih navika poput pušenja, previše kofeina i alkohola i pokretanje zdravije ishrane
Iako ne postoji određena hrana koja će da učini da žena bude plodnija, konzumiranje zdravije hrane može doprineti da se brže zatrudni. U ishranu bi trebalo uključiti hranu poput lisnatog povrća, ribe, više semenki i orašastih plodova, ali i složenih ugljenih hidrata, voća i dosta vode kako bi se telo što bolje pripremilo za zdravu trudnoću.
Dalje, potrebno je potpuno izbegavanje određenih supstanci – čak i ako žena nije u prvoj nedelji trudna, odustajanje od alkohola, duvana, prevelikih količina kofeina i šećera mogu da utiču na opšte blagostanje organizma i veću šansu za zdraviju trudnoću i bebu.
Vežbanje je još jedan od načina da se pripremi za zdravu trudnoću, ali i dovoljno sna. Studije su pokazale da žene koje ne spavaju dovoljno imaju manje šanse da zatrudne.
Pored navedenog, dobro je pratiti ciklus i predvideti kada nastupa ovulacija kako bi se u tom periodu intezivirali odnosi i povećala šansa za začeće.