Higijena je temelj zdravlja i zdravog života. Ukoliko se ne vodi briga o higijini, bakterije napadaju organizam i zdravlje se polako urušava. Usled nepravilne oralne higijene, taloži se dentalni plak na zubima,a i dublje u desnima, stvarajući dentalne džepove u kojima se talože mikroorganizmi.
Te bakterije mogu biti različitog porekla, ali ono što je bitno da dovode do crvenih, krvarećih i otečenih desni. Ako Vas brine upala desni lečenje je moguće, na vreme samo treba da se obratite stomatologu.
Šta se događa kad imate upalu desni?
Najbolji pokazatelji zdravih navika su zdravi zubi. Oni su ogledalo Vašeg života i brige o higijeni. Znamo da se živi brzo, da malo vremena ostaje za brigu o zdravlju, da zube perete u žurbi, energično, a to znači da se često peru nepravilno, na štetu zdravlja, posebno zdravlja zuba i desni.
Desni su od vrlo osetljivog tkiva, pa ako svakog jutra u žurbi, tako energično perete zube, lako će doći do njihovog oštećenja, odnosno upale. Upala nije uvek bolna, često i ne znate da imate upalu desni, ako preventivno ne odete kod stomatologa, a dobro znate da niste skloni da često preduzimate te preventivne korake. Svaka promena na desnima daje Vam signal da se obratite stomatologu.
Ukoliko desni krvare prilikom pranja zuba ili su crvene, otečene, pa čak i uglačane ,nežne i meke, ne mora da znači da ste u velikom problemu, ali treba kod stomatologa da proveriti šta se sa Vašim desnima dešava. Ono što je moguće je da je došlo do neke infekcije, koja može dovesti do upale desni. Međutim, ozbiljniji problem je ako upala napreduje, zubi postaju labavi i pomični, tada već nastupa paradentoza.
Kako lečiti upalu desni?
Ako Vas brine upala desni lečenje može biti prirodno i ordinacijsko. Ključ u lečenju upale desni je prevencija i redovna oralna higijena, uz dosta strpljenja. Međutim, nije dovoljno da samo vodite brigu o oralnoj higijeni, posvetite pažnju celom telu, tako što ćete promeniti loše navike, a prioritet treba da Vam bude redukovana ishrana, ali jedna od sledećih karika u lečenju upale desni, posle zdravog života i zdrave ishrane, su odmor i miran san.
Pored pranja zuba mekom četkicom i upotrebe konca, pojačajte higijenu korišćenjem antiseptičke tečnosti koja održava nivo bakterija u ustima i osvežava Vam dah. Ako imate previše nataloženog dentalnog plaka, u dogledno vreme dovešće do kamenca, zato se na vreme obratite stomatologu da skine taj kamenac. Dok ne dođe do same upale, simptomi se mogu ublažiti upotrebom alternativnih prirodnih lekova koje će Vam preporučiti stomatolog.
Ukoliko, ipak, dođe do upale, stomatolog mora da odradi test na prisustvo patogene bakterije u ustima, na osnovu rezultata prepisaće Vam antibiotik.
Zbog čega je važno da na vreme lečite upalu desni?
Ako zanemarite upalu, njenim produbljivanjem dolazi do propadanja kosti i vlakna oko samog zuba, u toj poziciji njegov koren slabi, desni se povlače, a zubi ispadaju sami od sebe. Ta bolest naziva se paradentoza i ozbiljna upala može hronično dovesti do ove bolesti. Ovo je genetska bolest, nasleđujemo je od roditelja, zajedno sa nasledstvom imunog sistema.
Lečenje je često usmereno na skidanje kamenca i kiretažu džepova, ali je takvo lečenje preventivno, ozbiljan pristup ipak zahteva operativni proces.