Verovatno ste i sami nailazili na bezbroj članaka o tome kako su ljudi zamišljali da će izgledati planeta u ovom periodu u kome sada živimo. U prilogu su često bile i ilustracije koje pokazuju mnogo napredniji način života nego što je to slučaj.
Pa ipak, ne možemo reći da čovečanstvo ne napreduje, pa u ovom pogledu mislimo i na jedan od važnih segmenata današnjice – kretanje!
Hoverboard je jedan od izuma iz nedavne prošlosti, tačnije 2013. godine, a dolazi od Čajna Šejna i potvrđuje gore navedenu tvrdnju.
Veoma je interesantan kao prevozno sredstvo koje vas može brzo, lako i zabavno prebaciti od tačke A do tačke B i to bez zagađivanje životne okoline.
Pored toga, ni sama vožnja neće biti preterano fizički zahtevna, dok će vam trebati svega nekoliko dana da savladate tehniku.
Rešili smo da vas detaljnije upoznamo sa ovim prevoznim sredstvom i uputimo u tehniku upravljanja.
Šta je hoverboard zapravo?
Svoju popularnost, hoverboard ili samobalansirajući skuter, kako mu je još naziv, dobija na popularnosti kada su mnoge poznate ličnosti poput Džastin Bibera počele da ga koriste.
Kod nas je ova naprava tek u poslednjih nekoliko godina postala popularna, dok hoverboard po povoljnim cenama možete nabaviti veoma jednostavno online i sačekati brzu dostavu na adresu.
Možda nešto nalik skateboard-u ili neka njegova naprednija verzija? Iako na prvi pogled liči, hoverboard je ipak znatno praktičniji i jednostavniji za upravljanje.
Naprava se sastoji od površine za stajanje, koja povezuje dva motorizovana točka, dok se smer i brzina kretanja određuju vozačevim naginjanjem u željenu stranu. Zanimljivo je da je izumitelj Šejn imao 59. godina kada je svoju ideju sproveo u delo, tako da ako je on u svojim godinama uspeo da vozi, zašto ne biste i vi?
Za razliku od pojedinih prevoznih sredstava kao što je bicikla, skejt, roleri i tome slično, hoverboard će od vas zahtevati minimum fizičkog napora i veštine. Verovatno i sami znate kako je doping u biciklizmu ostavio snažan uticaj na ovaj sport, ali budite uvereni da vam kod samoupravljajućeg skutera, nikakav dodatak energiji neće biti potreban.
Jednostavno se možete probuditi i odvesti na posao bez većih problema.
Kako savladati vožnju hoverboard-a u par laganih koraka?
Iako jeste istina kako samoupravljajući skuter može da vozi maltene bilo ko sa minimalnim stepenom orijentacije u prostoru i ravnoteže, ipak je potrebno provežbati nekoiko puta, pre nego što se i sami upustite u vožnju.
Rešili smo da vas u nekoliko koraka sprovedemo kroz osnovne principe upravljanja hoverboard-om, jer će vam i teorijsko znanje omogućiti da brže savladate vožnju u praksi i podginete nivo rekreacije na viši nivo.
Evo kako da postupate tokom vožnje hoverboard-a:
- samo pristajanje na skuter je neugodno u početku, jer čim spustite nogu, mašina će krenuti da se kreće sa prvim kontaktom – zato se potrudite da budete što pažljiviji i da ubrzo nakon druge noge postavite i drugu;
- važno je da postignete stabilnost tokom vožnje, te se trudite da stojite uspravno sa pogledom pravo i stopalima paralelno postavljenim i što udaljenijim jednim od drugog – samo se na ovaj način može uspostaviti potpuni balans;
- iako naprava otpočinje sa pomeranjem već nakon prvog kontakta, ključno za pravilno pokretanje jeste pomeranje zglobova napred-nazad, u zavisnosti od toga da li se krećete pravo ili kočite;
- sledeća važna stavka pri vožnji jeste pomeranje tela, odnosno blago naginjanje unapred zarad brže kretnje, ali ne ni preterano, kako bi ipak ostali na mašini;
- tehnika okretanja je nešto komplikovanija i zahteva od vozača da savije nožne prste, a od stepena njihove savitljivost zavisiće i oštrina okreta – savijanjem prstiju desne noge skreće se u levo, i obrnuto kada je druga noga u pitanju.
- i za sam kraj, silaženje sa hoverboard-a nije toliko složeno, te zahteva od vozača da se jednostavno celom težinom osloni na jedno stopalo, dok će drugo blagim pokretom spustiti na zemlju nakon što uspori dovoljno za ovu radnju – skakanje prilikom zaustavljanja, ali ni u jednoj drugoj situaciji se nikako ne preporučuje.
Bezbednost prilikom vožnje je veoma važna!
Pre nego što uopšte otpočnete vožnju i stanete na skuter, isplanirajte gde će vožnja biti obavljena, naročito na samom početku – veoma je važno da to bude ravna površina.
Izbegavajte da vozite po ulici, a uvek se trudite da to bude biciklistička staza, kako ne bi smetali pešacima.
Hoverboard može dostići brzinu od svega 16km/h, tako da nije preterana opasnost na putu za bilo koga, ali se svakako savetuje da brzina bude maksimalno prilagođena okolonostima.
Ukoliko ne živite predaleko od posla, a niste preterani ljubitelj šetnje, hoverboard će u potpunosti zameniti vaš automobil i odvesti vas bezbedno.
Radi vaše bezbednosti, uvek sa sobom imajte potrebnu zaštitnu oprem poput: kacige, štitnika za kolena i laktove.
Odaberite hoverboard koji će vam savršeno odgovarati
Hoverboard je uređaj koji radi na baterije, te bi jedna od prvih stvari za razmišljanje prilikom odabira trebalo da bude kapacitet baterije, što će naravno zavisiti od toga koliku dnevnu razdaljinu prelazite i kakav je teren.
Veličina je sledeći veoma važan faktor. Odaberite skuter širine takve da savršeno odgovara vašem raskoraku, čime će i balans tokom vožnje biti bolji. Takođe, veći i deblji točkovi zaduženi su za vožnju po neravnom, dok one sa manjim dimenzijama možete koristiti uglavnom po ravnom terenu.
Savetujemo da za početak odeberete hoverboard koji dostiže minimalne moguće brzine, što je negde oko 8km/h, pa da tek sa savladavanjem tehnike odaberete onaj brži.
Ukoliko pred sobom često imate reljefne uspone, obratite pažnju i na specifikaciju koja se tiče mogućnosti vožnje pod određenim nagibom, a meri se u stepenima.
Nadamo se da smo vam dali korisne informacije i odgovor na postavljeno pitanje. Takođe smo se potrudili da pored same tehnike vožnje, posvetimo prostor i drugim faktorima, kao što su bezbednost i karakteristike ovih inovativnih mašina budućnosti.