Koliko ste uštedeli ovog meseca? Možda jeste nepristojno pitanje, ali kada se u sebi zamislite, trebalo bi da postoji neka cifra koju ste sklonili i od sebe. Bilo da se radi o štednji zarad nekog putovanja, ulaganja u neke nove stvari ili jednostavno zbog činjenice da je potrebno imati „sa strane“ malo novca, štednja predstavlja pravi izazov. Bar je to tako u vremenima koja su došla. Međutim, ovo nije izazov koji je nemoguće ispuniti.
Nekada se dogodi da jednostavno ne vidimo gde nepotrebno dajemo novac, trošimo a da to nije ni za uživanje, ni za ispunjavanje određenih potreba. Tako se previde i brojni načini štednje. Bilo da oni podrazumevaju štednju „na sitno“ ili onu nešto ozbiljniju, delimo par saveta kako da već u narednom periodu postignete svoju nameru i uštedite finansije kojima raspolažete.
Štednja u bankama
Zaboravite slamarice i čuvanje novca kod kuće, iako vam je na oku on na određen način neuložen propada, a i uvek postoji mogućnost da ćete ga potrošiti olako. Banke su to da vam pruže savršenu štednju kroz dobitak. Za neke veće svote novca oročena štednja je najbolji vid čuvanja i zarade.
Naš savet je da ne menjate pošto-poto valute pre oročavanja. Ako imate dinare, odlučite se za dinarsku štednju, ako su devize u pitanju, devizna štednja je najbolja opcija. Naravno, ponudu banke uvek treba razmotriti i videti da li se više isplati štednja kroz određenu valutu, ali kada takve opcije nema ostanite sa valutom u kojoj i imate količinu novca koju biste da stavite na štednju. A šta banke nude?
Oročena štednja, posebno u ovom periodu, nije bila nikada bolja za klijente. Od banke do banke ćete videti da su kamatne stope prilično porasle, pa da se zarada na nešto duži period oročavanja veoma oseti. Ali i u okviru posebnih ponuda osetna je razlika. Na primer, Banca Intesa nudi nominativnu kamatnu stopu za oročavanje u rasponu od 0,10% do 0,20%, dok je efektivna od 0,09% do 0,17%. Sa manjim razlikama, većina banaka nudi slične uslove štednje.
Nešto drugačiju ponudu pronaći ćete u ProCredit banci. Devizna štednja, sa njihovim uslovima, predstavlja nešto što je vredno razmišljanja. Nominativna kamatna stopa za oročenu štednju u visini od 25 meseci iznosi 1,4%, dok je efektivna 1,18%. Za period od godinu dana, tj. 12 meseci, nominativna kamatna stopa je 1,25%, dok je efektivna 1,06%. Pregled ponude različitih banaka daje najbolji odgovor za pitanje gde štedeti, pa tako uvek malo istražujte, upoređujte, dođite postepeno do pravog izbora, a kada su „sitne štednje“ u pitanju primenite i sledeće savete.
Rešite se malih, nepotrebnih troškova
Jeste li svesni koliko u toku samo jednog dana napravite nepotrebnih troškova? Iako vam se to u momentu ne čini tako, ali popijenih nekoliko kafa u kafiću, iako vam se nisu pile, nepažnja u vezi sa cenama u različitim marketima, lenjost kada nešto kupujete a ne uporedite ponude na više mesta, stvaraju nepotrebne troškove.
Iako se u trenutku takvi troškovi čine iznimno niskim i da se od njih ništa ne može uštedeti, samo tokom jedne nedelje vodite evidenciju i računa o tome gde i kako trošite, a cifra koju uštedite će vas iznenaditi.
Kupujte uz spisak
Spiskovi su majka kupovine, ali i štednje. Bez spiska ćete sigurno uzeti mnogo više nepotrebnih, nego potrebnih stvari. Uzimaćete i ono šta će vam onda stajati bespotrebno dok rok ne prođe, a mnogo ćete i zaboraviti. Spisak čini da obezbedite sve šta vam je zafalilo, a da ne izađete iz budžeta i to su njegove dve najvažnije karakteristike.
Kupujte van sezone
Poslednji, ali ne i najmanje važan savet jeste da uvek kupujete van sezone. Odeću, obuću, određene tehničke uređaje, poput klima, grejnih tela… Svaki proizvod kada naiđe njegova sezona dostiže punu, pa često i nerealnu cenu, cenu koja ne može da se uporedi sa onom koja je bila van sezone.
Zato uvek vodite računa o tome i kupujte pametno, a to znači da ćete pametno i štedeti. I to jeste svrha svega, jer na brojnim mestima ušteđeno može da vam pruži ugodniji i lepši život svaki dan.