Traženje odgovarajućeg vina, onog koje će vam se svideti i koje ćete najviše voleti, nije najlakši posao na svetu. Nekada će ono samo pronaći put do vas, a nekada ćete se namučiti probajući najrazličitija vina sveta. Naravno, nema tu puno muke, jer vino je tu da podseti kako se uživa u životu, ali do idealnog vina ipak ima malo muke.
U svemu tome vam mogu pomoći somelijeri, kao i dobri poznavaoci i prodavci vina koji se nalaze u sklopi vinoteka. Beograd poseduje brojne vinoteke, pa tako možete i odšetati kako biste otkrili čitav jedan novi svet koji krije najrazličitija vina sveta. A do tada, evo jednog malog kursa koji možete brzinski proći, kako biste se što lakše snašli.
Bela vina se ne prave samo od belog grožđa
Kod onih koji nisu dobro ili uopšte upoznati, vlada mišljenje da se bela vina prave isključivo od belog grožđa. Međutim, ono se može praviti i od belog i od crnog grožđa, jer crveno vino razlikuje priprema sa pokožicom, semenkama i peteljkama koje mu daju tamniju, crveno-ljubičastu boju. Na ovaj način ćete već znati da možete slobodno da pitate koje grožđe je korišćeno za pravljenje određenog vina, da li crno ili belo, a ne samo koja je sorta u pitanju.
Upoznajte „dužinu vina“
Možda niste znali, ali vino ima svoju dužinu. Odlazak do nekih vinoteka, Beograd ako je u pitanju ili bilo koji drugi veći grad, može da bude propraćen pitanjem o dužini vina. To znači da svako vino ima svojstvo da svoj ukus duže ili kraće ostavlja u ustima nakon ispijenog gutljaja. Kada isprobate različite vrste vine, čije „dužine“ su kraće ili duže, lakše ćete pronaći vino koje odgovara vašem ukusu. Zato se uvek o ovome dobro raspitajte.
Zašto je bitna kiselost vina?
Svako vino ima određen nivo kiselosti. Kiselina je glavni „krivac“ za ukus, jer ona utiče na to kakav će ukus belo ili crno vino imati. Ako je kiseline previše, vino će biti oporo, teško za ispijanje, to su brojna stona vina koja su prilično jeftina i svuda dostupna. S druge strane, malo kiseline čini da vino ima blag ukus. Ali, kada je kiselina u pravim merama onda utiče na to da se celokupan ukus i sve arome savršeno osete uz svaki otpijeni gutljaj.
Ovo je takođe nešto o čemu možete pričati sa profesionalcima i prodavcima koji su informisani i koji rade u vinarijama i vinotekama. Bitno je da takva osoba uvek bude deo vinoteka, Beograd koji smo već pomenuli nudi takve profesionalce koji će vam pomoći da dođete do svog omiljenog ukusa, ali imamo još nekoliko saveta.
Mućkanje vina u čaši
Somelijeri tako divno i profesionalno izgledaju kada vino mućkaju u čaši, zar ne? U tom procesu mućkanja oni posmatraju koliko se zadržava na čaši i kakav trag ostavlja. A trag je jednostavan za čitanje, vino koje ostavlja jači trag ima više alkohola u sebi i to je jedini razlog zašto somelijeri ovo rade.
Šta govori boja vina?
Kako crno, tako i belo vino imaju različite boje međusobno. Ali boja govori o njihovoj starosti. Belo vino je na početku veoma svetlo, dok s vremenom ta boja postaje zagasitija. Crveno vino, pak, na početku ima jaku crveno-ljubičastu, tamnu boju, a onda vremenom ona bledi i tako otkriva da li je berba skorašnja ili davnija.