Svako ko se ikada upustio u posao uzgoja voća zna da je zaštita jako važna. Stručnjaci su saglasni da bi prva i osnovna zaštita trebala da bude od divljači. Većina voćara se slaže sa ovom konstatacijom, jer je svako do sada naučio to na svom ili na nekom tuđem primeru.
Da li ste vi do sada imali loše iskustvo sa divljim životinjama ili tek počinjete sa voćarstvom pa želite da istražite sve na vreme? Bez obzira kojoj grupi pripadate, iskreno savetujemo da pročitate tekst do kraja i sprečite mogućnost delimičnog ili potpunog sušenja voćnjaka.
Zašto divlje životinje uništavaju voćnjake?
Pre svega, želimo da se osvrnemo na činjenicu zašto dolazi do neprijatnih situacija sa zečevima, srnama, glodarima i drugim životinjama.
Postoje periodi u godini kada divlje životinje zbog nedostatka hrane aktivno uništavaju voćnjake tako što gule koru i hrane se popoljcima. Ove aktivnosti najučestalije tokom jeseni i zime, a vrhunac dostužu kada padne sneg.
Pored zečeva i srna, postoji i veći broj raznih vrsta glodara od kojih su kod nas najzastupljeniji: poljska voluharica, poljski miš, hrčak i slepo kuče.
Ne treba se ljutiti na ove životinje, one jednostavno žive svoj život i bore se za opstanak. Kada sagledamo situaciju iz prave perspektive, mi smo ti koji dolazimo na njihovu teritoriju, zato se trebamo prilagoditi.
Savetujemo da ne budete agresivni i da koristitie samo humane metode kako bi sprečili štetu u voćnjaku. A svakako najjednostavnija i najbolja opcija su zaštitne mreže za sadnice.
Zaštitna mreža za voće – Nepisano pravilo za zaštitu od zečeva, srna i glodara
Postoje alternativni načini da se zaštitite od napada divljih životinja. Neki savetuju jeftinije načine: da bacite grane pored stabala kako bi životinje jele te grane i zanemarile voćke, premazivanje stabala preparatima koji ih teraju, itd.
Jedan od najskupljih načina je ograđivanje voćnjaka. Ali zećevi i drugi glodari iskopaju rupu pa zaobiđu i tu prepreku. Zato je savet poljoprivrednih inženjera da postavite zaštitnu mrežu na sadnicama. A savakako najbolja solucija bila bi dupla zaštita, odnosno postavljanje zaštitne ograde i zaštitnih mrežica.
Mrežica zvana spirala postavlja se na mlade voćke koje već imaju grane. Mreže su jako izdržljive, otporne na spoljne uticaje i imaju dug vek trajanja. To vam omogućava višegodišnje korišćenje na različitim sadnicama.
Pročitajte još: Kako postati dispečer za Američko tržište
Štete koje mogu nastati ukoliko ne postavite mrežice za zaštitu sadnica
A šta se desi ukoliko ne poslušate naš saveti i ne postavite zaštitnu mrežicu? U najboljem slučaju mogu oštetiti pojedine sadnice, a najgori scenario stupa kada unište kompletne voćnjake.
Svako stablo kojim se divlje životinje pozabave otaje osakaćeno. Ta stabla više ne mogu da se razvijaju i rađaju, zaostaju drastično u odnosu na ostale sadnice i jako su osetljive na biljne zaraze. Često se dešava i da se posle određenog perioda potpuno osuše.
U takvim situacijama ne preostaje vam ništa drugo nego da sve oštećene voćke izvadite i posadite nove.
Jednostavno i brzo postavljanje mrežica
Velika prednost kod ovog načina zaštite od divljih životinja je jednostavno postavljanje mrežica. Za kratko vreme možete zaštititi kompletan voćnjak, i ne zahteva nikakve dodatne obaveze.
Mreža se lako postavlja, jer je prosečena po dužini i samo se stavi oko stabla. Ne treba vezivati, jer je već formirana u obliku spirale, a čvrstina mreže obezbedjuje svu potrebnu potporu. Čvrsto stoji oko stabla, ne može da spadne. Visinu mreža treba odrediti tako, što se izmeri deo mlade sadnice od zemlje do prvih grana.
Gde kupiti zaštitne mreže za sadnice?
Jako nam je drago da ste poslušali naš savet sa početka teksta, da ga pročitate do kraja. Nadamo se da smo uspeli da prenesemo sve informacije i činjenice zašto su zaštitne mreže za sadnice nezaobilazne u voćarstvu.
Sada se sigurno pitate gde i koje mrežice da kupite? Na sajtu “sigmaprom.rs” imate izuzetno povoljne i proverene mrežice za zaštitu mladih voćki. Ukoliko su vam potrebne dodatne informacije i saveti, slobodno ih kontaktirajte pre kupovine, jako su prijatni i željni da pomognu svakome.