Vremenske promene, smene toplih i hladnijih perioda u toku dana, vlažno vreme, alergeni. Sve ovo značajno utiče na porast respiratornih problema i infekcija, posebno u dečijoj dobi. Ono šta vas prvo upozorava na to da se nešto dešava jeste kašalj.
Sam kašalj predstavlja refleksnu radnju organizma koja dolazi kao rezultat nekog nadražaja, koji može nastati iz više razloga, ali najčešći pokretači refleksa kašlja jesu virusi i alergije, dok to može biti i neko strano telo.
Kašalj kod dece je često prisutan, razlika je u tome o kojoj se vrsti radi, što u stvari i pomaže da se otkrije koji su njegovi pokretači. Dve osnovne vrste jesu suvi ili nadražajni, neproduktivni kašalj i vlažni ili produktivni kašalj. U okviru njih ima i nekih potkategorija, ali dve osnovne vrste postoje kako bi se što pre otkrio uzročnik i primenila odgovarajuća terapija.
Suvi kašalj kod dece
Kao što smo već i napomenuli, suvi ili nadražajni kašalj naziva se još i neproduktivni jer se tokom kašljanja ništa ne izbacuje. Nastaje usled problema sa gornjim respiratornim organima, kao i usled slivanja sekreta iz nosa koji ide u pravcu grla i dušnika. Takav kašalj kod dece izaziva često plač, jer je nadražaja previše, pritom se ništa ne izbacuje, a to već oštećenu sluzokožu još više iritira, pa nastaje bol. Kod manje dece je moguće da dođe i do povraćanja, upravo zbog velikog nagona za kašljem koji dolazi u „napadima“ i etapama.
Ono što praksa pokazuje jeste da u većini slučajeva suvi kašalj kod dece biva izazvan virusima koji nisu ozbiljni i veoma retko prati neka ozbiljnija respiratorna oboljenja. Tokom noći se pogoršava, jer se kompletan sekret iz nosa sliva niz grlo, pa se tako i nadražaj za kašljem javlja u većoj meri. Ukoliko ne postoje simptomi kao što su povišena telesna temperatura, ubrzano i otežano disanje, gubitak apetita, radi se o bezazlenom virusu koji se vrlo brzo rešava.
Produktivni kašalj kod dece
Vlažni ili produktivni kašalj je lako prepoznati, tokom kašlja se izbacuje sekret, odnosno sluz koja se nakuplja. Kod dece je vlažni kašalj retko kada prisutan, odnosno, mnogo ređe nego što je to slučaj sa suvim kašljem. On je simptom za neka ozbiljnija oboljenja kao što je bronhitis, retko i upala pluća. Tada dolazi do punjenja bronhija sekretom kada se on kašljem izbacuje, dok ga manja deca gutaju ili povrate.
Postoji i „lažni“ vlažni kašalj koji ima prizvuk produktivnog, budući da se sekret iz nosa ili grla izbacuje tokom kašljanja, ali to je sasvim drugačije od produktivnog kašlja. Zato je pregled veoma važan, jer pedijatar odmah otkrije vrstu i uzrok kašlja.
Lečenje kašlja
Kašalj kod dece se ne leči, već se to radi sa njegovim uzročnikom. Da bi kašalj prestao, mora da se nađe uzrok koji utiče na njegovu pojavu. Naravno, kašalj se smiruje uz tople napitke, čajeve, supice, a tu su i određeni antitusici koji umiruju stanje i pomažu detetu da jede, diše normalnije, da spava, odnosno, radi se o sirupima koji smiruju kašalj, ali ne deluju na uzročnik, što je zadatak drugog dela terapije koju uvek prepisuje odabrani lekar.