Skupi tepisi su česta tema, kako svakodnevnih razgovora, tako i nekih kultnih emisija, ali i licitacija i nadmetanja koja za cilj imaju prodaju veoma kvalitetnih, ali i skupih tepiha.
Možemo samo da pretpostavimo koliko bi neko dao za jedan takav tepih, reč je o milionskim ciframa kojima su spremni da plate tepih koji sa sobom nosi tradiciju onoga kome je pripadao.
Kultni, veoma kvalitetni i skupi tepisi
Kvalitetni i kultni tepisi, koji su pripadali znamenitim ličnostima ili su krasili dvorane najpoznatijih svetskih palata, važe za najskuplje tepihe na svetu. Kao najskuplji tepih na svetu pominje se tzv. Klarkovo persijsko blago, unikatni persijski tepih poznatog američkog političara i preduzetnika Vilijama Klarka.
Najskuplji tepisi na svetu uglavnom pripadaju persijskim tepisima, Persija je, bez sumnje, zemlja koja proizvodi vrlo kvalitetne, iz tog razloga i vrlo skupe tepihe. Tepisi iz Persije prepoznatljivi su po širokoj paleti boja i šara, visokom kvalitetu prirodnih vlakana i boja kojima se ona boje, ali i gustoj teksturi tkanja i otpornosti na ambroziju.
Sve unapred nabrojano je razlog visokog kvaliteta persijskih tepiha, ali i visoke vrednosti ovih tepiha. Za razliku od persijske tehnike, u Indiji se neguje tradicija tkanja tepiha od vrhunske jelenske kože koji se ukrašavaju biserima i staklenim kristalima. Danas se jedna švajcarska kompanija, po ugledu na persijsku tradiciju, bavi proizvodnjom najskupljih tepiha na svetu, koji nisu dostupni samo bogatima i poznatima, njih može da kupi svako od nas spreman da plati 200.000$.
Održavanje skupih tepiha
Zbog specifičnosti tkanja, persijski tepisi su veoma zahtevni kada je reč o pranju, kod njih je veoma bitna brzina pranja i sušenja. Često se dešava da posle pranja, persijski tepisi zadržavaju neki jak i vrlo neprijatan miris, verovatno zato što zbog gustine tkanja ne mogu lepo da se ocede, zadržava se voda i prljavština koja ostavlja trag i neprijatan miris.
Mnogi pribegavaju suvom pranju ovakvih tepiha, medjutim, takav način pranja ne obezbedjuje dubinsko čišćenje. Suvo pranje je na bazi pene koja se utrljava četkama i nakon nanošenja se usisa. Suvo pranje podrazumeva minimalnu upotrebu vode, pere se samo površinski sloj, uglavnom se primenjuje samo za neke posebne vrste ćilima koji u kontaktu sa vodom otpuštaju boju ili za svilene tepihe kojima voda remeti teksturu.
Jedini način da se tepisi, pa čak i ti vrlo kvalitetni i skupi, operu na adekvatan način jeste dubinsko pranje tepiha koje podrazumeva da kroz tepih prodje velika količina vode, koja će u kombinaciji sa odgovarajućim hemijskim sredstvima dubinski da dezinfikuje tepih. Što više vode prodje kroz tepih, uz mnoga ispiranja, tepih će biti čistiji i sigurno se neće zadržati prljavšina koja uslovljava neprijatan miris posle sušenja.
Medjutim, ovakav način pranja je vrlo zahtevan, kvalitetni tepisi gustog tkanja, kada su natopljeni vodom, mogu da teže i po stotinu kilograma pre no što se centrifugiraju. Ukoliko imate neki od ovakvih tepiha, dobro se raspitajte o načinu i uslovima pranja ili jednostavno to pogledajte na sledećem linku .
Pronaći ćete novi koncept održavanja tepiha, koji je prilagodjen vremenu u kojem živimo i potrebama modernog čoveka koji sve više želi skupocenost i luksuz i ne odustaje od toga da u kući ima skupocene kultne stvari, uključujući i tepihe, a želja mu je da te skupocenosti ima zauvek i da dugo traju, kako bi se isplatio uloženi novac.