Roditeljstvo ni malo nije lako. Ne kažu džabe da je posao roditelja jedan od najtežih na svetu i da se on može meriti približno poslu rudara. O tome, kako se nositi sa umorom u prvim danima bebinog života i kako na najbolji način uskladiti obaveze i bebin ritam, govorimo danas i dajemo konkretne savete kako da to uspešno i ostvarite.
U prvim danim kada beba stigne kući, mame su te koje igraju ključnu ulogu za negu, hranjenje i odgoj deteta, naročito ako beba doji, ali ne treba zaboraviti da je i drugi roditelj jako bitan kada su ove obaveze u pitanju. Samo privikavanje na novog člana porodice zahteva puno strpljenja, samosvesti i tolerancije na novonastalu situaciju, jer ona u tim prvim danima zna da bude jako teška i iscrpna za roditelje. Odmor, reklo bi se, tada predstavlja misaonu imenicu.
Ono što je važno, a želeli bismo na samom početku da istaknemo, jeste činjenica da su oba roditelja zadužena za bebin odgoj, kao i to da bi obaveze trebalo deliti na jednake delove, jer je sama podrška i razumevanje drugog partnera nešto što u tim momentima ne može da se poredi ni sa čim drugim i jednostavno nema cenu.
Spavanje bebe u prvim mesecima života
Kako u prvim danima bebe često jedu, otprilike na svaka 2,5-3h, spavanje baš i nije moguće, ali se treba držati ritma, koji će kasnije bebu naučiti na raspoznavanje dana i noći, pa će biti lakše i da roditelji u tim periodima i odmore.
Saveti koje dobijate od starih lica, poput “spavaj kad beba spava”, mogu biti dobri samo u prvim mesecima bebinog života, tačnije dok se i same malo ne oporavite ili kako kažu, ne prođe 4. trimestar trudnoće. Jednostavno nećete moći svakodnevne obaveze da završite, naročito ako imate i starije dete kod kuće.
Dobra stvar je, da bebe u prvim mesecima života spavaju u proseku oko 18h dnevno, pa ako vam se još i posreći da beba nema grčeve, i da se budi samo da bi ručkala, imaćete vremena sve da završite, ali i da dobro odspavate. Dobro to iskoristite, jer se spavanje bebe vremenom menja, pa može se desiti da se iz potpune spavalice, preokrene u noćnu pticu. Do prvog rođendana, beba bi trebalo da prespava celu noć, uz eventualno jedno buđenje.
Pokušajte da, koliko toliko obezbedite sebi nekoliko sati zdravog, neisprekidanog sna, jer ćete biti mnogo svežije i samosvesnije za obavljanje obaveza i oko kuće i oko deteta. Kada se naspavate dovoljno, telo je jače, imate više energije i imunitet je jači. Ne zaboravite takođe da se odmarate kad god to možete, jer vašem detetu treba zdrava, odmorna i raspoložena mama.
Ne odbijajte pomoć ukućana
Kada ste umorni i rastrzani oko svega, obaveza oko kuće, pelena, domaćih zadataka, ručkova, higijenom, nećete biti u stanju da se svojoj bebi posvetite kako treba. Što je još gore, vaša beba će sve to i sama da oseti i biće nervozna, napeta i plačljiva, što će vam još doatno otežati situaciju, da se nosite sa njom.
Važno je da postoji jasan dogovor između roditelja, da beba nije samo mamina obaveza i da dobar deo mora da preuzme i tata, koliko god on imao druge obaveze oko posla u firmi i da iz iste dolazi umoran kući. Dešava se često da se zbog ovakvih nesuglasica brakovi brzo raspadnu, što za dete, a ni za roditelje nikako nije dobra opcija. Onda se pitaju kako najlakše prevazići razvod braka, naročito ako ljubav i dalje postoji. Bolje se potrudite da do toga nikada i ne dođe.
Ukoliko imate bake i deke u kući, ne libite se da im ostavite bebu da je pričuvaju dok se vi malo ne odmorite. Odmor će vama dobro doći, a njima će obaveza oko bebe doneti puno srce, puno radosti i ljubavi što baš oni mogu da joj posvete svu pažnju ovog sveta.
Potrudite se da sebi obezbedite vreme koje ćete provesti bez bebe, pijući kafu sa drugaricom, ili odlaskom u šoping, takođe koristeći ukućane, jer ćete se za to vreme psihički odmoriti i zaželeti svog deteta.
Ispunite sebe omiljenim hobijem
Normalno je da se vaš život menja kada dođe beba i da je tada sve njoj predodređeno. Međutim, ne zaboravite da vi takođe imate svoj život i svoju ličnost koji morate negovati i da se vašoj bebi neće ništa dogoditi ako odvojite malo vremena i za sebe u toku dana. Ne osećajte se loše ako je ostavite nekome na sat dva kod kuće bez vas i ne stavljajte sebe na drugo mesto samo zato što ste postali novopečeni roditelj.
Svaki dan sa bebom nosi drugačije izazove, zahteva veliku posvećenost i na trenutke može biti jako naporan. Kako bi uspeli normalno da funkcionišete, odvojite bar sat ipo vremena dnevno samo za sebe. Uradite za sebe ono što vam u tim momentima prija, bilo da je to obična šetnja do supermarketa ili neki drugi vid zabave.
Odmor ne podrazumeva nužno samo spavanje i ležanje, često je on usko povezan i sa psihom čoveka. Kada ste 24h zatvoreni sa bebom u kući, dođe do prezasićenja i nastaje napetost koja sve više varniči u međosobnom kontaktu sa bebom, ali često može doći i do nesuglasica između partnera.
30 minutna šetnja može biti odličan izbor kada dođe do ovakve situacije, jer ćete se nakon nje kući vratiti preporođeni. Odlazak u salon lepote za ženu predstavlja veliki preporod, pa priuštite sebi jedan tretman ulepšavanja, počevši od kose, noktiju, kože.
Ne zaboravite da stara poslovica kaže, srećna mama je srećna beba i to se u mnogim slučajevima pokazalo i kao tačna tvrdnja. Darujte svom detetu ono najbolje iz sebe i budite sigurni da ćete tako odgajiti jednog dobrog čoveka.