Roditeljstvo može biti jedno od najuzbudljivijih, ali i najizazovnijih iskustava u životu. Kada se susretnu sa problemima koje njihova beba ima, roditelji se osećaju bespomoćno i ne znaju šta učiniti. Jedan od takvih problema su grčevi, koji su česti i izazivaju nelagodu i plač kod beba, kao i nesigurnost i nelagodu kod roditelja. Stoga hajde da odgovorimo na pitanja zašto se grčevi javljaju i kako pomoći bebi u ovim trenucima.
Zašto bebe imaju grčeve?
Grčevi kod beba su prilično uobičajeni i često se javljaju u prvim mesecima života. Mogu biti bolni i uznemirujući kako za bebu, tako i za roditelje. Iako su u većini slučajeva bezopasni i prolazni, oni mogu biti izvor velike zabrinutosti i stresa za roditelje, posebno kada se beba ne može smiriti ili kada grčevi traju duže vreme.
Postoji mnogo faktora koji mogu izazvati grčeve kod beba, a neki od najčešćih su:
Nezrela probava: Bebine crevne bakterije se još uvek razvijaju u prvim mesecima života, što može dovesti do probavnih problema. Ovo može uzrokovati nadutost, gasove i bolove u stomaku.
Neuhranjenost: Bebe koje su neuhranjene mogu iskusiti grčeve. Ako beba ne dobija dovoljno mleka, to može dovesti do problema sa varenjem i stvaranja gasova.
Intolerancija na neku hranu: Bebe mogu biti intolerantne na određene sastojke hrane koje konzumira majka, posebno ako doji. Na primer, laktoza, gluten i kofein mogu biti problematični.
Preteran unos vazduha: Bebe koje jedu brzo, ili ako koriste cuclu, mogu gutati previše vazduha. Ovo može izazvati stvaranje gasova i bolove u stomaku.
Stres i anksioznost: Bebe mogu osetiti stres i anksioznost svojih roditelja, što može izazvati grčeve. Stres i anksioznost mogu biti posledica različitih faktora, uključujući nedostatak sna, emocionalni stres i promene u okruženju.
Poremećaji u crevima: U retkim slučajevima, grčevi kod beba mogu biti uzrokovani ozbiljnijim medicinskim stanjima, poput ezofagealnog refluksa, alergija na hranu ili druge probleme sa varenjem.
Kako biste pomogli svojoj bebi da se nosi sa grčevima, postoje neke stvari koje možete da uradite:
Umirite bebu: Držite bebu blizu, umirite je i pokušajte da je smirite na način na koji vaša beba najbolje reaguje.
Masaža: Nekim bebama pomaže masaža stomaka da se smire i opuste.
Topla kupka: Topla kupka može pomoći da se opuste mišići i ublaže grčevi.
Kako možete pomoći bebi kad nastupe grčevi
Povećajte unos magnezijuma
Jedan od uzroka grčeva kod beba je nedostatak magnezijuma u telu. Zato, roditelji bi trebalo osigurati da njihova beba dobije dovoljno magnezijuma kroz hranu ili dodatke prehrani. Hrana bogata magnezijumom uključuje orašaste plodove, orahe, žitarice i mlečne proizvode.
Masirajte leđa bebe
Masiranje leđa može pomoći u ublažavanju grčeva kod beba. Roditelji bi trebalo nežno masirati bebinu kičmu, kao i noge i stopala, da bi ublažili grčeve.
Držite bebu u kolenima i milujte joj nos
Držanje bebe u kolenima i milovanje njenog nosa takođe može pomoći u ublažavanju grčeva. Ova tehnika pomaže u ublažavanju stresa i napetosti, što može biti uzrok grčeva.
Konsultujte lekara
Ako grčevi kod bebe postanu česti ili se javljaju uz druge simptome poput povećane telesne temperature ili zatvora, roditelji bi trebalo konsultovati lekara. Lekar može provesti ispitivanje i prepisati lekove ako je to potrebno.
Ostanite smireni i podržavajte svoju bebu
Roditelji treba da se potrude da ostanu smireni i podrže svoju bebu tokom grčeva. Takođe će pomoći ako bebi pružite i dodatnu pažnju, nežnost i ljubav.