Ubrzani ritam svakodnevnog života nas vrlo često tera na to da zaboravimo na sebe i sopstveno zdravlje.
Zapitajte se kada ste poslednji put razmišljali o stanju vašeg organizma, izvadili rezultate krvne slike i proverili vaše zdravlje? Mnogi od nas nemaju tu naviku da odlaze na redovne preglede, iako vam to može pomoći da na vreme otkrijete neka oboljenja čije lečenje može biti puno jednostavnije ukoliko se otkrije na vreme.
Organizam nam vrlo često šalje signale da nešto nije u redu, ali većina nas se odlučuje da ih ignoriše i za to uglavnom krivimo umor ili iscrpljenost. Kod lekara odlazimo tek kada nas nešto zaboli ili posumnjamo da nešto ozbiljno nije u redu. Sprečavanje je nešto najbolje što možete da uradite za sebe i svoj organizam, što se najbolje otkriva kroz preventivne preglede, ali i laboratorijske analize krvi i urina, koje lekarima olakšavaju dijagnostifikovanje bolesti.
Upravo iz tog razloga, veoma je bitno da se analize urade kvalitetno i da rezultati koji će lekari analizirati budu što preciziniji. U svakom gradu u Srbiji postoji veliki broj laboratorija koje nude usluge analize krvi i urina, a pored državnih ustanova tu je i veliki broj privatnih koje nude širok spektar usluga. Ukoliko želite da pronađete najbolju laboratoriju u vašem gradu, posetite sajt Hipokratija i pogledajte sekciju o laboratorijskim analizama koja će vam vam omogućiti da se upoznate sa utiscima koji su drugi pacijenti imali o radu neke laboratorije.
Referentne vrednosti se razlikuju od laboratorije do laboratorije i veoma je važno da pacijenti sve analize obavljaju na istom mestu. Ukoliko dobijete različite rezultate možete zbuniti i sebe ali i lekara. Zato je veoma bitno da pronađete laboratoriju kojoj ćete verovati.
Na sajtu Hipokratija laboratorije u vašem gradu možete sortirati na osnovu prosečne ocene pacijenata i uz svega nekoliko klikova možete doći do onih koje pružaju najbolju uslugu. Pored ocene, tu su i svi bitni podaci za kontakt, poput adrese ili broja telefona, a uskoro će putem sajta biti moguće i zakazivanje pregleda.
Koliko je važno raditi redovne analize krvi i urina?
Analiza krvi i urina predstavlja najbolje ogledalo našeg zdravlja i lekarima pokazuju gde tačno dolazi do odstupanja od normalnih fizioloških procesa u organizmu. Obavljanje redovnih pregleda je veoma važno jer određena stanja u organizmu se ne manifestuju sve dok ne dođe do komplikacija, kao što je slučaj sa povišenim krvnim pritiskom ili holesterolom. Da li je to samo uvod u ozbiljnije probleme zavisi od mnogo faktora, kao što je starost pacijenta.
Postoji veoma mnogo različitih tipova analiza i lekari na osnovu svoje procenu upućuju pacijente na onu analizu koja će dati najrelevantnije rezultate. Ukoliko se radi o na primer, analizi krvi, za određene vrste analize je dovoljno svega nekoliko kapi krvi. Rezultati koje lekari dobiju pokazuju broj i odnos određenih krvnih elemenata kao i kod urina. Sa druge strane, tu su i biohemijske analize koje se takođe vrše po nalogu lekara.
Kompletna krvna slika pored leukocita, eritrocita i trombocida omogućava lekarima da vide i stanje hemoglobina i hematokrita. Ti rezultati daju široku sliku stanja pacijenta i lekarima može da otkrije da li je pacijent u infekciji i da li ima anemiju, što se dešava najčešće. Eritrocitne konstante, na primer, mogu otkriti lekarima u kojoj vrsti anemije se pacijent nalazi.
Analize urina podrazumevaju tri nivoa pregleda – fizički, hemijski i pregled sedimenta urina. Fizički pregled podrazumeva analizu izgleda urina, mirisa, njegove boje ali i merenje specifične težine. Hemijska analiza, kao i analiza krvi, podrazumeva merenje nivoa proteina, urobilinogena, hemoglobina i ketonskih tela.
Sediment je onaj deo urina koji ostaje kao talog prilikom centrifugiranja urina. On se posmatra pod mikroskopom i tom prilikom laborant beleži sve što primeti – leukocite, eritrocite, bakterije, epitalne ćelije, soli… Odnos rezultata lekarima pokazuje od kog oboljenja pacijent boluje, a ono što se najčešće javlja su infekcije kao što je upala mokraćne bešike. Na nju, na primer, upućuje opor miris urina i tamna boja.
Tumačenje rezultata prepustite stručnim licima
Pacijenti se često uplaše ukoliko primete neko odstupanje, pa čak i ako ono iznosi nekoliko decimala jer su takve vrednosti obično istaknute na samim rezulatatima koje dobijete iz laboratorije. Na lekarima je da procene koliko je to odstupanje štetno, jer u nekim slučajevima par decimala odstupanja od referentnih vrednosti nije releventno.
Kao i uvek kada je u pitanju zdravlje, Gugl vam nije najbolji prijatelj. Ukoliko sami pokušate da analizirate vašu krvu sliku uz pomoć interneta vrlo lako se može desiti da vas rezultati internet pretrage odvedu u krivom smeru. Lekari koji su se godinama školovali kako bi lečili pacijente i uspostavljali tačne dijagnoze su jedini merodavni tumači laboratorijskih rezultata. Njima ponekad nisu važne samo vrednosti različitih parametara, nego i njhovi međusobni odnosi. Upravo je to ono što lekarima omogućava da postave tačnu dijagnozu, što Gugl i internet jednostavno ne mogu.