Kada je u pitanju održavanje travnjaka, motorne kosilice su često prvi izbor mnogih ljudi. Međutim, pre nego što se odlučite za kupovinu, važno je da razmotrite sve prednosti i mane. Iako motorne kosilice nude brojne prednosti, kao što su brzina i efikasnost, postoje i neki nedostaci koji treba razmotriti.
Takođe, održavanje kosilica je važno kako bi se osiguralo pravilno funkcionisanje i produžio vek trajanja kosilice. Redovno čišćenje, podmazivanje, provera i zamena delova su ključni ukoliko želite da uštedite novac i izbegnete kvarove.
Prednosti upotrebe motornih kosilica
Jedan od najpopularnijih izbora za održavanje travnjaka je motorna kosilica, jer ima brojne prednosti u odnosu na druge vrste. Upotreba je veoma jednostavna, prilagodljiv je, efikasan i dugotrajan, što omogućava brže i lakše održavanje travnjaka.
Neke od ključnih prednosti korišćenja motornih kosilica su:
- Efikasnost – motorna kosilica je mnogo brža i efikasnija od ručnih ili električnih kosilica, što omogućava lakše održavanje travnjaka.
- Prilagodljivost – može se koristiti na različitim terenima i visinama trave.
- Snaga – ima dovoljno snage za sečenje visokih i nepristupačnih travnjaka, što je čini idealnom i za nepravilne terene.
- Samohodna funkcija – neki modeli motornih kosilica imaju samohodnu funkciju koja je popularan izbor među baštovanima. Samostalno kretanje prilkom košenja čini samohodne kosilice veoma efikasnim i lakim za upravljanje. Ogromna prednost ovog modela je brzina kojom mogu da pokose travnjak.
- Dugotrajnost – može trajati dugi niz godina ako se održava i koristi na pravi način.
Nedostaci motornih kosilica
Iako motorna kosilica ima brojne prednosti, postoje i neki nedostaci koje bi trebali uzeti u obzir prilikom izbora. Jedan od glavnih nedostataka motornih kosilica je njihova bučnost. Osim toga, motorna kosilica zahteva redovno održavanje i obično je skuplja od drugih vrsta kosilica.
Nedostaci motornih kosilica su:
- Bučnost – ova kosilica stvara veliku buku koja može smetati ljudima u okolini.
- Emisije – može doći do emisije štetnih gasova koji mogu negativno uticati na okolinu i zdravlje ljudi.
- Održavanje – kosilica zahteva redovno održavanje kako bi se osigurala dugotrajnost i funkcionalnost.
- Troškovi – motorna kosilica je obično skuplja od ručne ili električne kosilice, što znači da ćete za ovu kupovinu izdvojiti više novca.
- Težina – ova kosilica je obično teža od drugih vrsta, što može biti problem za starije osobe ili one sa nekim zdravstvenim problemima.
Postoji nekoliko načina kako se ovi nedostaci mogu ublažiti ili prevazići:
Postoji par načina kako se problem buke i emisije štetnih gasova može ublažiti. Na primer, možete odabrati kosilicu koja ima tiši motor ili je opremljena sistemom za smanjenje buke. Takođe, možete razmotriti upotrebu ekološki prihvatljivijih goriva, poput biogoriva, kako bi se smanjila emisija štetnih gasova.
Motorna kosilica zahteva redovno održavanje kako bi se osigurala optimalna funkcionalnost i dugotrajnost, ali održavanje ne mora biti skupo. Redovno čišćenje filtera vazduha i promena ulja može produžiti životni vek kosilice i umanjiti potrebu za većim popravkama.
Takođe, kako kosilica može biti previše teška za neke ljude, ovaj problem mogu ublažiti tako što će odabrati model sa samohodnom funkcijom.
Kako uštedeti novac na održavanju motornih kosilica
Redovno održavanje je ključno ukoliko želite da osigurate funkcionalnost i produžite vek trajanja. Uz nekoliko saveta, možete uštedeti novac na održavanju motornih kosilica, produžiti trajanje i smanjiti troškove popravki:
- Čišćenje filtera vazduha – filter vazduha je ključan za pravilno sagorevanje goriva u motoru kosilice. Zato je važno redovno čistiti filter kako bi se sprečilo da se on zapuši i da dođe do problema sa radom.
- Promena ulja – redovna promena ulja je važna kako bi se održao pravilan rad motora i produžio vek trajanja kosilice. Preporučljivo je promeniti ulje na svakih 50 radnih sati.
- Održavanje oštrice – dobro podešena oštrica je važna za učinkovito košenje trave. Preporučuje se da se sečivo naoštri i podešava najmanje jednom godišnje.
- Čišćenje i podmazivanje – svih pokretnih delova kosilice, poput točkova i ležajeva, može pomoći u sprečavanju habanja i kvarova.
- Provera i zamena svećica – vone su veoma važne za pravilan rad motora, pa je preporučljivo redovno ih proveravati i zameniti ako su dotrajale.
- Gorivo – korišćenje čistog i kvalitetnog goriva je važno kako bi se sprečilo zapušenje filtera i ostalih delova motora. Preporučljivo je koristiti gorivo sa malim sadržajem etanola.
- Kupite kvalitetne delove – uvek birajte kvalitetne delove za svoju kosilicu. Kvalitetni delovi traju duže i manje su podložni kvarovima.
- Pravilno skladištenje – tokom zime pravilno skladištenje kosilice može produžiti njen vek trajanja. Preporučljivo je isprazniti gorivo i ulje pre skladištenja i držati kosilicu na suvom i zaštićenom mestu.