Nažalost, čest slučaj je da osobe iz Srbije, usled putovanja ili života u inostranstvu, svoj život tamo i skončaju. Posebno je to prisutno u zemljama gde živi veliki broj naših državljana, poput Nemačke, Austrije, Francuske, Turske…
Osim velikog bola koji zadesi porodicu, prijatelje, sve bližnje, problem predstavlja i sam prevoz pokojnika, koji u ovakvim situacijama nije nimalo jednostavan, pa ni sahrana samim tim ne predstavlja nešto što se može urediti za dva do tri dana, kako to običaji uglavnom nalažu.
Bilo da je u pitanju transport pokojnika na relaciji Nemačka-Srbija ili je u pitanju bilo koja druga država, pravila su u najvećem procentu ista. Nekada se mogu razlikovati procedure u određenim dokumentima koje je potrebno pribaviti, ali se suštinski poklapaju svuda, prema određenim međunarodnim dogovorima i zakonima i zakonskim pravilima.
Kako organizovati sahranu?
Vreme koje teče i vreme koje je potrebno da prođe kako bi se transport pokojnika na relaciji Nemačka-Srbija odvio, zahteva angažovanje profesionalaca, kako bi se sve uredilo bez mnogo čekanja, grešaka i čestog lutanja, koje se dešava kada osobe preuzmu većinu poslova na sebe. Zato je u ovakvim situacijama najbolje angažovati pogrebnu firmu koja u okviru svog poslovanja nudi i međunarodni prevoz pokojnika, a uz sve to i kompletne organizacije pogreba, kako prema potrebnim pravilima i zakonima, tako i prema običajima. Ovakva pomoć je i te kako dobrodošla, s obzirom na činjenicu šoka i bola koju porodica neminovno oseća. Nakon toga se predaje zahtev za dobijanje sprovodnice, odnosno međunarodne dozvole za transport pokojnika na relaciji Nemačka-Srbija.
Da bi se sprovodnica dobila potrebno je predati zahtev nadležnom konzulatu ili ambasadi u mestu, državi, gde je smrt nastupila, a uz zahtev i kompletno pripremljenu dokumentaciju.
Potrebna dokumentacija za dobijanje sprovodnice
Transport pokojnika na relaciji Nemačka-Srbija ili bilo gde iz sveta u Srbiju nemoguće je organizovati bez pogrebne firme koja poseduje specijalizovana vozila i sve dozvole za rad, kao i sprovodnicu. Sprovodnica se dobija od strane konzulata ili ambasade, nakon popunjavanja i predaje zahteva uz koji se prilaže i sledeća dokumentacija: izvod umrlih, koji izdaje nadležna opštinska, gradska uprava grada gde je smrt nastupila, a koji se dobija na osnovu potvrde o smrti koju izdaje bolnica hitne pomoći koja je izašla na teren i ustanovila i proglasila smrt zvaničnom.
Pored ovoga, potrebno je priložiti i: izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih – za osobe koje su bile u braku, važeću putnu ispravu ili potreban dokument koji se koristi za identifikaciju, potvrdu o urednosti pogrebne opreme koju izdaje sanitarna inspekcija, te potvrdu o postojanju i rezervaciji grobnog mesta u Srbiji. Nakon predaje svega potrebnog vrlo brzo se izdaje sprovodnica koja dozvoljava da se transport pokojnika na relaciji Nemačka-Srbija odmah i započne.
Ko predaje zahtev za sprovodnicu?
Postoje tri opcije. Popunjen zahtev mogu predati članovi porodice i uže rodbine, osoba koja je za života pokojnika dobila punomoćje da brine o samom sprovodu i transportu u slučaju smrti, ali mogu i radnici pogrebne firme, ukoliko od strane ovlašćenih lica dobiju punomoćje za rešavanje administracije i pravnih poslova u vezi sa sprovodnicom.