Stres je sastavni deo našeg života i nemoguće je ostati imun na ovu mentalnu tenziju čiji uzroci mogu biti najrazličitije prirode. Kako je posao značajan aspekt našeg funckionisanja i predstavlja svakodnevnicu svakoga od nas, istovremeno je i mesto podložno stresu i negativnim emocijama.
Korporativna kultura rada nameće određeni tempo funkcionisanja i velika očekivanja od zaposlenih, koji usled pritiska i količine obaveza u nekom trenutku posustanu i iskuse sagorevanje na poslu. Svako od nas je imao loš dan na radnom mestu, ali kada se loš dan pretvori u loš mesec ili nekoliko loših meseci, postoji verovatnoća da je došlo do burnout sindroma.
Ova posebna vrsta poslovnog stresa dovodi do fizičke i mentalne iscrpljenosti, smanjene produktivnosti i sveopšteg nezadovoljstva, kako na poslovnom, tako i na privatnom planu. Sagorevanje na poslu se može manifestovati na različite načine, a predstavljamo vam neke od uobičajenih znakova koji će vam ukazati na prisutnost problema.
Nedostatak motivacije i odlaganje obaveza
Ne sećate se kada ste poslednji put osetili zadovoljstvo i motivaciju kada je u pitanju obavljanje radnih zadataka. Ne prijavljujete se za učešće na projektima i pomisao na zajedničke sastanke sa kolegama vas umara i čini nezadovoljnim.
Počeli ste odlažete vaše dnevne obaveze i probijate unapred zacrtane rokove, zaboravljate da pošaljete važan mejl klijentu, a pritom ne osećate nikakvu odgovornost povodom takve situacije. Prokrastrinacija je takođe jedan od jasnih pokazatelja da je došlo do prezasićenja i da ste možda iskusili sindrom sagorevanja na poslu. Dugotrajno funkcionsanje u ovakvoj atmosferi može dovesti do značajno narušenog mentalnog i fizičkog stanja, koje će se neminovno odraziti na sve aspekte života.
Želja za promenom posla
Pomisao na odlazak na posao svakog jutra vam stvara osećaj mučnine i anksioznosti, a osmočasovni boravak u firmi vam je postao nepodnošljiv. Razgovarajući sa vašim prijateljima, imate utisak da oni uživaju u svom poslu i želite da ste na njihovom mestu. Poslovi koji vam nisu nikada bili interesantni, sada vam okupiraju pažnju i razmišljate kako biste možda mogli da se oprobate u nečemu drugačijem.
Nekada burnout može da dovede do nerealnih zaključaka, ali zato može i da nas motiviše da učinimo nešto povodom nezadovoljstva na radnom mestu i potražimo nove prilike. Tržište rade obiluje najrazličitijim zanimanjima, a prilikom pretrage proverićete koji su to odgovarajući oglasi za posao u Beogradu, Novom Sadu ili nekom drugom gradu, uzimajući u obzir vaše pređašnje iskustvo i veštine koje posedujete. Nekada i sama promena pozicije unutar vaše kompanije može pozitivno uticati na vaše performanse i povratiti izgubljenu motivaciju i želju za novim izazovima.
Fizičke manifestacije
Stres ne pogađa samo naše mentalno zdravlje, već dolazi i do fizičke iscrpljenosti i različitih poteškoća koje mogu ometati naše svakodnevno funkcionisanje. Veoma često, ovakvi simptomi se javljaju i pre nego što sami shvatimo da smo dospeli u fazu burnouta, stoga je veoma značajno obratiti pažnju na znakove koje nam telo šalje. Učestala glavobolja, problemi sa varenjem, ubrzan puls ili napetost mišića samo su neki od učestalih simptoma koji mogu nastati usled nagomilanog stresa.
Ljudi koji se nalaze u stanju burnouta često će imati poteškoća sa spavanjam i apetitom, što će se vremenom odraziti na našu svakodnevnicu i van posla, te dovesti do toga da prestanemo da praktikujemo neke aktivnosti u kojima smo pre uživali. Kao na primer, izbegavanje treninga ili druženja sa prijateljima – jasne su posledica sveopšteog nezadovoljstva izazvanog stresom na poslu.
Narušena komunikacija sa kolegama
Primetili ste da vas iritiraju zahtevi kolega i da su vam sastanci sa njima postali izuzetno naporni i neefikasni. Ne sećate se kada ste poslednji put akitvno učestvovali u konkretnoj diskusiji i razmenjivali ideje sa članovim vašeg tima.
Burno odreagujete na neke komentare ili na zahtev kolege da umesto njega završite određeni task. Iz tog razloga, počeli ste da se zatvarate u sebe i izbegavate komunikaciju sa kolegama, jer vam je postala opterećujuća i zahtevna. Ovo je prisutan oblik ponašanja nekoga ko se nosi se sagorevanjem i ko ne zna na koji način da umanji pritisak koji oseti u svom okruženju.
Današnji ubrzani tempo poslovanja i svakodnevne obaveze koje imamo, mogu nas lako izbaciti iz koloseka i dovesti u stanje sagorevanja. Kako bismo na vreme prepoznali šta nam se događa i preduzeli potrebne korake, neophodno je da osluškujemo naše telo i organizam, i obratimo pažnju na neke od uobičajenih znakova burnouta.