Prema Zakonu o računovodstvu, od početka 2023. godine poslovne knjige mogu da vode samo knjigovodstvene agencije u kojima makar jedan zaposleni ili sam vlasnik poseduje licencu računovođe. Važno je naglasiti da se navedena obaveza ne odnosi na privredne subjekte koji u okviru firme imaju svoje računovodstvo.
Ista pravila važe za 435.257 pravnih lica koja posluju u Srbiji, a među kojima je posebno primetan rast broja ruskih firmi. Firme u vlasništvu ruskih državljana dostigla su brojku od oko 5.000, pa će i ona morati da se prdržavaju novih pravila, ukoliko vode poslovne knjige tj. knjigovodstvo (бухгалтерия).
Sva privredna društva ili agencije za vođenje poslovnih knjiga, izradu i predaju finansijskih izveštaja moraće da imaju dozvolu izdatu od strane Komore ovlašćenih revizora i da budu upisana u Registar pružalaca računovodstvenih usluga. Stručnost i poznavanje računovodstvenih propisa od strane pružaoca računovodstvenih usluga posebno su važni iz razloga što finansijske izveštaje potpisuje zakonski zastupnik pravnog lica, odnosno preduzetnik.
Takođe, skupština ili drugi nadležni organ pravnog lica, odnosno preduzetnik usvaja redovne i konsolidovane finansijske izveštaje i odgovara za njihovu istinitost. Ukoliko je finansijski izveštaj sastavljen od strane pravnog lica, odnosno preduzetnika koje nije upisano u Registar, APR će takav izveštaj javno objaviti kao nepotpun.
Kazne i do 3.000.000 dinara
U slučaju nepostupanja u skladu sa navedenim odredbama Zakona o računovodstvu, propisane su sledeće novčane kazne:
1) za privredni prestup za pravno lice od 100.000–3.000.000 dinara,
2) za privredni prestup za odgovorno lice u pravnom licu od 20.000–150.000 dinara i
3) za prekršaj preduzetnika od 100.000–500.000 dinara.
Takođe, Zakonom je utvrđen jedinstveni rok za predaju finansijskih izveštaja, a to je 31. mart tekuće godine za prethodnu izveštajnu godinu. U suprotnom pokreće se prekršajni postupak za privredni prestup pred Privrednim sudom.
Za navedenu vrstu prestupa odgovara pravno lice, ali i odgovorno lice u pravnom licu. Novčane kazne se kreću od 10.000–3.000.000 dinara za pravno lice i za odgovorno lice u pravnom licu od 2.000–200.000 dinara.
Ko je u obavezi da vodi knjige?
Obavezu vođenja knjiga imaju sva pravna lica osim preduzetnika paušalaca. Broj paušalaca u Srbiji na početku ove godine dostigao je 120.000, a od preko 3.700 ruskih preduzetnika najveći broj se odlučio upravo za paušalno oporezivanje (паушальное налогообложение).
Radi se o sistemu oporezivanja u kome se plaća unapred poznat, fiksni iznos poreza na dohodak građana. Obaveza preduzetnika je da za svaku pruženu uslugu ili prodatu robu izda adekvatan račun koji evidentira u Knjizi ostvarenog prometa (KPO), ali nije u obavezi da vodi knjige i da pravda troškove. Dnevni limit podizanja gotovine bez pravdanja računa iznosi 150.000 dinara.
Ipak, Zakon o porezu na dohodak građana pravo na paušalno oporezivanje ne daje sledećim poreskim obveznicima:
1) koji obavlja delatnost iz oblasti reklamiranja i istraživanja tržišta;
2) koji obavlja delatnost iz oblasti: trgovine na veliko i trgovine na malo, hotela i restorana, finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi s nekretninama;
3) u čiju delatnost ulažu i druga lica;
4) čiji je ukupan promet u prethodnoj godini ili planirani promet u narednoj godini veći od 6.000.000 dinara;
5) koji je evidentiran kao obveznik poreza na dodatu vrednost.