Vest o trudnoći kod nekih je ogromno i neočekivano iznenađenje, a kod nekih dugo čekana želja. Bilo kako, nakon što se slegnu prve emocije, verovatno će se javiti puno pitanja o tome šta sad. Kada otići na prvi pregled, da li treba drugačije da se ponašate, šta sve treba da radite?
Osnovni savet je da pratite trudnoću od početka, čim dobijete pozitivan rezultat testa na trudnoću.
Trudnoća po nedeljama se menja, jer se beba veoma brzo razvija i raste, a vi se možete osećati drugačije iz dana u dan. Telo se prilagođava “drugom stanju”, pa je važno da znate šta sve možete da očekujete u nedeljama i mesecima koji su pred vama, i kada bi trebalo da se javite doktoru.
Praćenje trudnoće podrazumeva praćenje različitih aspekata drugog stanja, uključujući ključne prekretnice, fizičke promene i važne medicinske termine.
Koraci za uspešno praćenje trudnoće
- Potvrdite trudnoću: Nakon pozitivnog kućnog testa, posetite ginekologa kako biste potvrdili trudnoću. Ovo često podrazumeva ultrazvučni pregled kojim doktor potvrđuje da je trudnoća na pravom putu. Doktor će sa vama razgovarati i o vašem zdravlju i simptomima, te preporučiti određene analize i preglede u narednom periodu.
- Izračunajte termin porođaja: Na prvom pregledu doktor će vam reći termin porođaja, ali ako želite da to saznate i ranije, možete upotrebiti kalkulator trudnoće na internetu. Važno je da znate datum poslednje menstruacije, a termin se računa tako što se na ovaj datum doda 40 sedmica.
- Vodite trudnički dnevnik: Imajte dnevnik ili notes u koji ćete zapisivati ključne informacije o svom trudničkom putu. To može biti datum poslednje menstruacije, datum potvrde trudnoće, planirane ili obavljene preglede, laboratorijske rezultate i slično. Takođe, možete zabeležiti svoje simptome, osećanja, pitanja ili bilo kakve promene koje primetite.
- Pratite fizičke promene: Svesno pratite fizičke promene u vašem telu tokom trudnoće. Ovde mislimo na rast stomaka, promene u težini, promene u dojkama i druge simptome koje možete osetiti. Dobra ideja je da fotografišete stomak ili da merite obim u redovnim intervalima, kako biste pratili rast.
- Redovno posećujte doktora: Ne propuštajte zakazane preglede. Obično se prve posete doktoru događaju svakih nekoliko nedelja, a u poslednjim mesecima trudnoće postaju češće. Zabeležite datume tih poseta i rezultate pregleda ili testova koje obavljate.
- Pratite fetalni razvoj: Saznajte o razvoju fetusa u različitim fazama trudnoće. Možete pročitati knjige, članke ili koristiti aplikacije i web stranice koje pružaju informacije o razvoju fetusa po nedeljama ili mesecima. To će vam pomoći da razumete šta se događa u vašem telu i kako se vaša beba razvija.
- Zabeležite fetalne pokrete: Kako se trudnoća razvija, beba će početi pokazivati aktivnost i pokrete. Ovi pokreti su važni, jer pružaju informacije o stanju bebe.
Zašto je važno pratiti bebine pokrete u stomaku?
Bebini pokreti u stomaku su pre svega potvrda da je beba aktivna i zdrava, što budućim roditeljima donosi mir.
Oni pomažu i u praćenju normalnog razvoja fetusa. Kako trudnoća napreduje, beba će postajati snažnija i pokretljivija. Promene u učestalosti, intenzitetu i vrsti pokreta ukazuju na zdrav razvoj bebe.
Sa druge strane, smanjenje ili prestanak bebinih pokreta može biti rano upozorenje da je beba pod nekim fizičkim stresom i da nešto nije u redu. Uobičajeni razlozi su problem sa dotokom kiseonika ili smanjenje nivoa amnionske tečnosti. Ukoliko primetite smanjenje uobičajenih pokreta bebe, važno je da odmah odete na pregled.
Na kraju, osećaj pokreta svog deteta može biti predivno iskustvo za buduće roditelje. To je način da se izgradi emocionalna veza s bebom i pre nego što je upoznate licem u lice. Ovi trenuci mogu biti izuzetno emotivni i donose radost i uzbuđenje budućoj mami i tati.