Problem sa kojim se sreće sve više osoba, bez obzira na pol i uzrasnu dob, jesu hemoroidi. Najveći podstrek njihovoj masovnoj pojavi jeste savremeni način života koji uglavnom podrazumeva sve ono što predstavlja odličnu podlogu za njihovu pojavu. Velika pogreška pored toga jeste što se odmah ne reaguje i ne preuzima nešto povodom lečenja, budući da se na taj način ostavlja vremena za njihovo napredovanje, sve učestalije javljanje, a sam srž neodlaska lekaru krije se u činjenici da se povlače i nestaju. Ako želite da ih zaustavite i učinite nešto povodom njihovog iskorenjavanja, onda je bitno da već pri prvim simptomima preduzmete korake lečenja.
Uzroci nastajanja hemoroida
Najvažniji uzrok koji smo naveli jeste savremeni način života, ali, šta to sve podrazumeva? Na prvom mestu svakodnevna nezdrava hrana, hrana koja je jako začinjena, masna, konzumiranje gaziranih pića, alkohola, cigareta… Sve ima svoj ozbiljan udeo u pojavi hemoroida ili njihovoj uznapredovalosti. Pored toga, konstantno sedenje ili stajanje takođe utiču na njihovu pojavu, budući da hemoroidi predstavljaju upaljene krvne sudove, koji se javljaju zbog određenog tereta. Usled toga se i javljaju kod osoba koje imaju dug, jak nadražajni kašalj, kod osoba čiji posao zahteva često naprezanje, fizičke aktivnosti sa velikim naprezanjem, a mogu nastati i kao produkt čestog zatvora ili dijareje. Iz svih ovih razloga su člesta pojava i kod starijih, kao i kod trudnica.
Simptomi hemoroida
U zavisnosti od vrste hemoroida pojavljuju se i različiti simptomi, jači ili slabiji. Ono šta skoro sve prati jeste slabije, bezbolno rektalno krvarenje, koje je vidljivo na tolaet papiru ili stolici. Pored ovog, kao redovnog simptoma, javljaju se osećaj nelagode i svraba u predelu analnog otvora, nekada sve to prati i konstipacija, ali i bolna defekalizacija.
Svaki od ovih simptoma ponaosob, posebno krvarenje i bol prilikom vršenja velike nužde, zahtevaju da se javite doktoru i obavite pregled. Pregled je vrlo jednostavan, svodi se na fizički pregled i razgovor tokom kojeg se uzima kompletna anamneza, nakon čega se i prepisuje potreban tretmanski poduhvat, odnosno protokol lečenja. Svaki pacijent zahteva drugačije lečenje, budući da ono zavisi kako od vrste hemoroida, tako i od istorije bolesti i/ili pridruženih bolesti pacijenta.
Lečenje hemoroida
Postoji dosta načina kada govorimo o njihovom lečenju. Ono što ume da obeshrabri jeste činjenica da se oni uvek mogu vratiti, ali ukoliko se ne leče, onda problem postaje sve ozbiljniji i teže rešiv, zato je važno uraditi odmah nešto.
Spoljašnji hemoroidi se uglavnom leče korišćenjem određenih masti koje lekar prepiše, a tu su mogu pridružiti i određeni prirodni lekovi. Međutim, najvažnije je promeniti ishranu, obogatiti je prirodnim vlaknima, iz biljaka, pojačati šetnju, lagano trčanje, unos vode, izbaciti nezdravu hranu. Kod unutrašnjih hemoroida, koji su i bolniji i dosta ozbiljniji, lečenje zavisi od stepena njihove uznapredovalosti, tj. od njihove veličine i načina na koji se „ponašaju“ lečenje se može sprovesti određenim terapijama, laserskom ili hirurškom intervencijom, kao i podvezivanjem hemoroida, što sam doktor nakon pregleda i kompletnog uzimanja anamneze predstavlja kao najbolju opciju u datom trenutku. Nekada se i nakon operaccije povrate, ali to u najvećoj meri zavisi i od ponašanja pacijenta prema svom zdravlju.