Južnoamerički kontinent za mnoge je najinspirativniji zbog svoje raznovrsne kulture, tradicije, ali i nestvarnih prirodnih lepota. Planinski masivi i beskrajne prašume kriju mnoge tajne, mitove i misterije od kojih su mnoge vezane za autohtone biljke sa tog jedinstvenog područja.
Južna Amerika i njena bogata flora i fauna, od Anda preko Amazona, do danas je ostala dom mnogim autohtonim vrstama bilja koje ne uspevaju nigde ili gotovo nigde drugde na našoj planeti.
Raznorazna plemena i njihovi šamani vekovima su proučavali lekovita svojstva pojedinih biljaka, a zahvaljujući njihovim drevnim znanjima svetska baština neuporedivo je bogatija i kompletnija.
Njihova veza i neupitni suživot sa prirodom rezultirali su i nekim neverovatnim otkrićima kojima se moderna farmacija približila tek vekovima kasnije.
I pored toga što su naučnici uspevali da izoluju pojedine komponente lekovitih biljaka koje odlučujuće utiču na lečenje određenih bolesti i stanja, mnogo puta nisu uspeli da dođu do potrebnog i željenog cilja i kopije čitavog spektra pozitivnih efekata koje pruža lekovita biljka nastala na prirodan način i u svom prirodnom okruženju.
U sledećih nekoliko redova izdvojićemo 3 mistične i fascinantne biljke sa ovog podneblja koje imaju neverovatna lekovita svojstva:
Graviola
Graviola je drvo živopisnog ploda, poreklom iz prašuma Amazonije. Plemena koja i danas žive duž Amazona svakodnevno se hrane ovom neobičnom voćkom čiji ukus se opisuje kao kombinacija kokosa, ananasa, jagode i manga što ga čini vrlo traženom robom na tržištu.
Gotovo čitavo stablo graviole ima lekovita svojstva. Lišće se koristi za pravljenje čaja za smirenje, a pomaže i sa ublaživanjem bolova. Sok od lišća koristi se i za ispiranje i brzo zarastanje rana, a dokazano deluje i kod tretiranja kožnih ekcema.
Lišće, ali i ukusni plod, bogat vitaminom C, se osim za bolna stanja preporučuju i za uklanjanja simptoma prehlade i gripa, kao sredstvo za respiratorne probleme, ali i kao lek protiv parazita.
Takođe, povoljno deluje i preporučuje se za jačanje celokupnog imunog sistema. Dokazano je lekovit kod pacijenata koji se bore sa kancerom i tumorima, o čemu je podrobnije pisano u istraživanju objavljenom u stručnom magazinu pod nazivom “Komplementarne i alternativne medicine zasnovane na dokazima“.
Peruanska maka
Peruanska zlatna ili čarobna maka jedna je od tih magičnih južnoameričkih biljaka koja je zahvaljujući svojim lekovitim svojstvima uspela da se probije na tržišta čitavog sveta.
Od lečenja različitih hormonskih poremećaja, preko pozitivnog uticaja na psihičko zdravlje i energetski nivo, do sredstva za savršenu potenciju i plodnost, ova biljka pravi je hit prirodne medicine već nekoliko poslednjih decenija.
Peruvian maka ima antidepresivna, antioksidantna i antikancerogena svojstva, a pomaže i kod poboljšanja fokusa i pamćenja.
Svoju enormnu popularnost duguje pre svega zbog regulacije seksualne disfunkcije, poboljšanju spermograma i plodnosti uopšte, kako kod žena tako i kod muškaraca, što je potvrđeno u istraživanju Nacionalnog zdravstvenog insituta Amerike.
Iako se probalo sa kloniranjem ove biljke i njenom sadnjom i proizvodnjom van granica Južne Amerike, ipak je Peru, njeno prirodno stanište, nezamenljiv činilac i jedinstven faktor koji doprinosi nedokučivom kvalitetu i pozitivnim efektima na čovekovo zdravlje.
Quebra Pedra
Razbijač kamena, kako bi se u doslovnom prevodu označavala ova fantastična biljka, svojim imenom jasno aludira kakva lekovita svojstva krije među svojim neponovljivim vrlinama.
Raste u šumama Amazona, a tradicionalno se koristi za izbacivanje i uništavanje kamena u bubregu i žuči.
Ova biljka bogata je biljnim alkaloidima koji onemogućavaju gomilanje i pripajanje kalcijum oksalata, kristala, koji su najčešći uzročnici kamena u bubregu.
Konzumacija biljke Quebra Pedra sasvim sigurno predstavlja sjajnu preventivu jer se u amazonskim plemenima ona stotinama godina koristi za dobar rad bubrega i funkcionisanje žučne kese.
Quebra Pedra funkcioniše kao prirodni diuretik, inicirajući organizam da preko urina oslobađa višak natrijuma i kreatina koji može doprineti nastanku kamena u bubrezima. Pomenuti alkaloidi olakšavaju i sa mnogo manje boli utiču na izbacivanje kamena iz bubrega tako što opuštaju osetljive i glatke mišiće u urinarnom traktu.
Iako sam naziv kaže da ova biljka razbija kamenje, ona ga zapravo omekšava i na taj način omogućava da bez mnogo muke i bola ono napusti naš organizam.
Osim ove funkcije, Quebra Pedra štiti našu jetru i organe za varenje, a ima i snažna antivirusna svojstva.