Mnogi od nas se pitaju šta je to u šta treba investirati svoju ušteđevinu a da se to isplati jednog dana? Neki preduzimljiviji bi rekli da treba uložiti u neki biznis, neki da bi trebalo uložiti u neku nekretninu, a neko da treba samo čuvati. Banke ne pominje niko, jer su kamate na štednju gotovo nikakve pa nema vajde držati novac u banci a da nemate nikakvu kamatu. Šta je to što ne gubi vrednost i što je sigurno utočište? To je investiciono zlato.
Investiciono zlato nije obično zlato
Kada kažemo investiciono zlato, naslućujemo da to nije ono zlato koje je deo porodičnog nasledstva u zlatnom nakitu, već da je to nešto drugo. To znamo i po tome što je zlato prilično skupo kad se kupuje, a za njega se dobija mali novac kada želimo da ga prodamo. Zlato se razlikuje i po svojoj čistoći, i njegova vrednost zavisi od nje (12-karatno, 24-kartatno…). Investiciono zlato odlikuje visok stepen čistoće, i to se obeležava oznakama 999/1000 i 998/1000 – koje upućuju na najčistije zlato. ta vrsta zlata obično je u apoenima od 0,5 grama do jednog kilograma, a može biti u obliku pločica, pa sve do zlatnih poluga.
Kada je najbolje vreme da se kupi investiciono zlato – cena može stalno da se menja
Cena investicionog zlata formira se na tržištu, odnosno berzi plemenitih metala, i ona se menja na svakodnevnom nivou, doduše ne u tolikim drastičnim nivoima. Ipak, zlato je nedavno dostiglo istorijski najviši nivo, pa bi to mogao biti znak da je zlato dobra investicija. U svakom slučaju, za investiciju nam je pre svega potrebna određena količina novca. E, tu dolazi na red standardno pitanje kod investitora – koji je pravi trenutak?
Kako se cena zlata stalno menja, prilično je nezahvalno kalkulisati i nervirati se oko toga, pa je zato princip onih koji prodaju investiciono zlato takav da kada se kupac odluči za zlato u određenom apoenu, uzima kao cenu koja je u tom trenutku važeća, i ona se ne menja, bez obzira na to kada se izvrši uplata. Uplata se može izvršiti na više načina: gotovinom, putem elektronskog bankarstva ili u banci. Za ovu vrstu investicije se ne plaća porez na dodatu vrednost (PDV), što je ranije, kada se ono pojavilo na našem tržištu, bila praksa. Za investiciono zlato cena je povoljnija kada se kupuje u većim apoenima.
Firme koje se bave prodajom investicionog zlata se ne bave i njegovim čuvanjem
Redovno pitanje klijenata je gde čuvati svoje zlatne poluge i pločice. Nekima pada na pamet da to mogu uraditi i kod onog od koga su ga kupili, ali to najčešće nije slučaj. Oni ga mogu privremeno sačuvati, ali se obično investiciono zlato čuva u sefovima: kod kuće ili u banci. Važno je i kako ga čuvamo – zlato je osetljivo i ono se lako može oštetiti. Zato ga je potrebno čuvati hermetički zatvoreno (kada su pakovanja manja), a kod dukata je takođe potrebna pažnja da ne bi došlo do ogrebotina i drugih oštećenja.