Kamen u bubregu je zdravstvena tegoba koja izaziva veoma jake bolove. Brojni faktori dovode do nastajanja bubrežnog kamenca, a vrlo često se povezuje sa genetikom, neispravnom vodom, ishranom, kao i povećanom telesnom težinom. Iako ovo nije životno ugrožavajuća bolest, dovodi do nelagodnosti i komplikacija, a sve je praćeno jakim bolovima.
Pod pojmom kamena u bubrezima se podrazumeva skupina minerala i soli formiranih u ovim organima. Nekada se smatralo da je kod starijih osoba pojava kamena u bubrezima učestalija u poređenju sa mlađom populacijom. Međutim, istraživanja koja su rađena pokazuju da to nema veze sa godinama.
Iako se kamen u bubregu može izlečiti, problem nastaje zbog toga što se on ponovo vraća, tako da je neophodno delovati preventivno. U svakom slučaju, ukoliko sumnjate da imate kamen u bubregu ili primećujete simptome koji ukazuju na to, potrebno je odmah se obratiti lekaru zbog dijagnoze i lečenja.
Simptomi koji ukazuju na postojanje kamena u bubregu
Najčešći simptomi koji ukazuju na pojavu kamena u bubregu su bol u predelu leđa, u preponama ili u donjem delu stomaka. Takođe su često prisutni mučnina i povraćanje, kao i učestalo bolno mokrenje ili čak i krv u urinu. Simptomi kamena u bubregu mogu varirati od blagih do veoma teških. Nekada se dešava da osoba koja ima kamen u bubregu nema nikakvih simptoma, dok su u većini slučajeva prisutne brojne nelagodnosti.
Koja je najbolja prevencija za kamen u bubregu
Kako biste sprečili nastanak kamena u bubregu, preporučuje se smanjen unos mlečnih proizvoda i mesa. Takođe je potrebno izbegavati masnu, jaku i začinjenu hranu, kao i alkoholna pića. Dehidratacija takođe može dovesti do nastanka kamena u bubregu. Opravdano se smatra da voda predstavlja jedan od najboljih saveznika organizma u ublažavanju brojnih zdravstvenih tegoba.
Preporučljivo je unositi do 8 čaša vode dnevno, jer to podstiče pokretljivost kamenčića i pomaže u odstranjivanju toksina iz organizma. Idealno bi bilo koristiti prečišćivač vode kako biste bili sigurni da pijete potpuno zdravu i čistu vodu. Voda takođe razblažuje mokraćnu kiselinu sprečavajući njeno taloženje u bubrezima.
Za razliku od vode, veće količine gaziranih napitaka povećavaju rizik od formiranja kamena u bubrezima. Umesto njih preporučuje se konzumacija biljnih čajeva kao i maksimalno smanjenje unosa soli u organizam, jer natrijum povećava rizik od nastanka kamen a u bubregu.
Kako se leči kamen u bubregu
Postoje različite metode tretiranja kamena u bubregu, mada se podrazumeva da bi trebalo da ih odredi lekar na osnovu individualnih karakteristika pacijenta. Postoje situacije u kojima se specijalnim aparatima razbija kamen u bubregu tako što se visoko intenzivni talasi usmeravaju prema kamenu razbijajući ga na sitnije komade, nakon čega se kroz urin izbacuju prirodnim putem. Ovaj postupak se uglavnom koristi kada je reč o manjem kamenju. Ukoliko su u pitanju ozbiljnije komplikacije nekada je potrebna i hiruška intervencija.
Takođe, ukoliko lekar proceni, moguće je u određenoj fazi lečenja koristiti određene lekove kojima se ublažavaju simptomi i sprečava ponovno formiranje kamena. U svakom slučaju, prevencija je od presudnog značaja, jer zdravlje je prioritet svakoga od nas.
Može li se kamen u bubregu izlečiti prirodnim putem?
Ne postoji univerzalan lek za kamen u bubregu, već lečenje uključuje različite metode i tehnike. Prirodnim putem se donekle može sprečiti nastanak kamena u bubregu, mada je nerealno očekivati da će prirodni medikamenti „razbiti“ postojeće kamenje. Namirnice koje mogu pomoći u sprečavanju nastanka kamenca su jabukovo sirće, uvin čaj, bosiljak kao i mešavina maslinovog ulja i limunovog soka.
Jabukovo sirće neće razgraditi postojeći bubrežni kamenac, ali je dobar u sprečavanju formiranja novih kamenčića. Potrebno je dve kašike sirćeta promešati u čaši vode i popiti pre obroka.
Postoje i neki prirodni recepti koji deluju na rastvaranje kamena koji bi se potom izbacio preko mokraće. Najčešće korišćeni su kuvani luk i kombinacija dinje i narandže.
Kuvani crni luk
Način pripreme: Iseckajte sitno 2 glavice crnog luka, a zatim kuvajte na tihoj vatri nekoliko minuta. Prohlađenu smesu ispasirajte, procedite pa konzumirajte. Najbolje je ovu smesu konzumirati tri dana u kontinuitetu.
Dinja u kombinaciji sa narandžom
Način pripreme: Izblendirajte manju dinju sa narandžom ili grejpfrutom. Možete dodati i kašičicu meda kako bi bilo prijatnijeg ukusa. Ovaj napitak uzimajte svakodnevno.
Ove namirnice pospešuju izbacivanje suvišne tečnosti iz tela, što dovodi do poboljšane funkcije bubrega. Takođe se preporučuje češća upotreba celera bilo kao začin ili kao dodatak jelima.
U svakom slučaju, najbolje bi bilo preventivno delovati kako bi se sprečio nastanak bubrežnog kamenca. Ukoliko postoje genetske predispozicije, savet je odlaziti na redovne preventivne preglede.