Deo holističke medicine, koja podruzumeva upotrebu meda i ostalih pčelinjih proizvoda u prevenciji, kao i u lečenju bolesti, naziva se apiterapija. Api na latinskom znači pčela, pa je odatle i skovan ovaj naziv. Apiterapeuti se slažu da su najbolji rezultati postignuti kod lečenja ekcema, psorijaze, malokrvnosti i regeneraciji jetre, u snižavanju holesterola, i za postizanje boljeg i jačeg imuniteta.
Da bi se ustanovila određena dijagnoza, i da bi se pacijent na ovaj način lečio potrebno je da obavite kompletne hematološke analize, kao i biohemiju. Takođe, potrebno je da se odrade i alergološki testovi, jer postoje osobe koje su alergične na proizvode koje prave pčele.
Korišćenje propolisa kao prirodnog antibiotika
Propolis je odavno priznat kao moćan lek, koji se primenjuje u lečenju mnogih bolesti i stanja. Do danas je dokazano da propolis sadrži preko 300 lekovitih sastojaka, i to ga čini veoma moćnim preparatom. Njegov glavni sastojak čine flavonoidi, koji se smatraju prirodnim antibioticima. Primenjuje se oralno, parnom inhalacijom, aerosolnom inhalacijom, ultrazvukom, a često ima i spoljašnju primenu. Može se pronaći u formi tableta, spreja, kao alkoholni ekstrakt, ili supozitorije. Veoma je važno da se propolis koristi pod nadzorom lekara, i da se nabavlja u apotekama.
Kožna oboljenja znaju biti veoma uporna i bolna, pa se lečenje obavlja kremom ili mašću sa propolisom. Potrebno je nekoliko puta dnevno namazati mesta zahvaćena ekcemom, psorijazom, dermatitisom ili aknama. Preporučuje se i da se uporedo pije i propolis, i to tri puta u toku dana po 15 kapi. Koristi se i u lečenju herpesa, samo što se pre nanošenja masti ili kreme, obolelo mesto dezinfikuje ekstraktom alkoholnog propolisa.
Pravilno korišćenje i čuvanje meda kako bi zadržao svoja lekovita svojstva
Med i propolis su najpoznatiji i najčešće korišćeni pčelinji proizvodi, koje je poželjno koristiti svakodnevno. Med sadrži proste šećere koji se brzo razgrađuju i ulaze u krv, pa tako ceo organizam snabdevaju energijom. Kako bi se održalo dobro zdravlje savetuje se uzimanje meda tri puta dnevno. Može se koristiti rastvoren u vodi, mleku, čaju ili soku. Nemojte ga rastvarati u vrućem čaju, jer visoke temperature smanjuju njegova lekovita svojstva. Preporuka je da se med uzima drvenom kašičicom, nikako metalnom.
Ako bolujete od nekih bolesti organa za varenje, med koristite rastvoren u čaši mlake vode, i to 2 sata nakon obroka. Za jači imunitet, med se uzima pola sata pre obroka, rastvoren u limunadi, čaju ili mlakoj vodi. Čuvanje meda je uvek u staklenoj ambalaži, i to na sobnoj temperaturi, zaštićenoj od toplote i svetlosti. Med ima svojstvo da se stajanjem kristališe, i tada ga je dovoljno spustiti u toplu vodu kako bi se vratio u prvobitno stanje.
Cvetni prah kao pomoć kod mnogih bolesti
Polen je cvetni prah koji obiluje mineralima i vitaminima. On dokazano blagotvorno utiče na organizam, tako što obnavlja ćelije. Preporučuje se za poboljšanje mentalne i fizičke sposobnosti, a smanjuje depresiju, napetost i umor. Poboljšava funkciju jetre, ali i ublažava reumatske i druge bolove. Savetuje se uzimanje usitnjenog polena rastvorenog u čaši mlake vode, u koju je dodata kašika meda. Polen sadrži amino kiseline, kao i fruktozu, glukozu, saharozu, laktozi, galaktozu i ribozu. Bogat je vitaminima A, vitaminima B kompleksa, vitaminom E i folnom kiselinom. Polenov prah se može koristiti kao samostalan sastojak, ali i kao kombinacija sa medom, propolisom i matičnim mlečom. Svi navedeni pčelinji proizvodi prava su riznica zdravlja.
Recept za jačanje imuniteta
Med se meša sa usitnjenim polenovim prahom i to kilogram meda sa 60 grama polenovog praha. Pripremljena mešavina se odmah konzumira. Odrasli mogu uzimati jednu kafenu kašičicu i to 2 do 3 puta dnevno, dok se deci preporučuje doza shodno uzrastu. Deca do 4 godine treba da uzimaju 1/3 kafene kašičice, dva do tri puta dnevno, dok deca od 4 – 12 godina treba da konzumiraju pola kafene kašičice, isto dva do tri puta dnevno.
Neželjeni efekti
Ukoliko se ne koriste pravilno i pčelinji proizvodi mogu imati neželjene efekte. Njihovo uvođenje kao prevencija bolesti ili kao terapija, mora se dozirati u manjim količinama, i pratiti reakcija organizma. Reakcije se mogu ispoljiti na koži, disajnim putevima i crevima. Postepeno se povećava doza i dolazi se do propisane doze. Ako se kod pacijenta pojavi reakcija i na malu dozu proizvod se automatski isključuje iz terapije. Isto tako ako se kasnije, u toku terapije, pojave neželjeni efekti, tu terapiju treba odmah prekinuti. Ukoliko pacijent sam na svoju ruku koristi propolis, matični mleč i pčelinji otrov, može doći do burne alergije, koja može imati fatalne posledice. Zato je od ključnog značaja postepeno povećavanje doze proizvoda, i redovne konsultacije sa lekarom.