Usna duplja je pogodno tlo za širenje raznih bakterija, i iz tog razloga se stalno potencira pravilna oralna higijena. Redovno pranje zuba, ali i posete stomatologu su odlika nekoga ko vodi računa o svom zdravlju, jer od malena nas uče da od zuba sve kreće.
Afte i fistule se mogu pojaviti kod osoba svih uzrasta, i to u bilo kom periodu života. Važno je da ne paničite, i da ukoliko se prvi put susrećete sa ovim pojavama javite se svom stomatologu, a on će vam preporučiti šta da radite. Afte se u ustima često pojavljuju na mekanim tkivima.
To mogu biti obrazi, usne, nepca, ili jezik. Nije retkost ni da se pojave u grlu. To su male, okrugle tačke sa crvenim krajevima. Mogu biti i žute ili sive boje, ili nekog drugačijeg oblika. Češće ih dobijaju žene nego muškarci.
Vrste afti
Najčešća vrsta su male afte, koje su veličine do 1 cm. Bolne su na dodir, a isto tako reaguju na začinjenu i ljutu hranu. Uzrok obično leži u povećanom stresu. Potrebno je da budete strpljivi i da sačekate da prođu, a obično prolaze u roku od 7 – 10 dana.
Velike afte se javljaju retko, a mogu narasti i do 5 cm. Nazivaju se i major afte. Obično se nalaze duboko u tkivu, i iz tog razloga nekada je potrebno duže vreme kako bi zarasle. Taj period može biti i do 6 nedelja. Takođe, zbog svoje veličine obično ostavljaju ožiljke. Postoji i treća vrsta afti, a one se nazivaju hereptiformne. Ova vrsta je veoma slična herpesu.
Čak do 100 oštećenja se može stvoriti na određenim delovima sluzokože u usnoj duplji, i obično se sva ta oštećenja spajaju u jednu veliku aftu. Lečenje traje duže od dve sedmice, a ova vrsta afti može uticati na govor i gutanje. U zavisnosti od veličine i mesta gde su se pojavile, zavisi i koliko će im vremena trebati da zarastu.
Uzrok nastanka afti
Najčešće se kao uzrok nastanka afti uzima svakodnevni stres. Slab imunitet, premalo sna, period pred menstruaciju, i razne stresne situacije mogu biti okidač. Takođe, genetska predispozicija, odnosno ako neko od vaših bližnjih ima ponekad afte u ustima, velika je verovatnoća da ćete ih imati i vi. Alergije, neke vrste lekova, ali i disbalans hormona, takođe mogu uzrokovati ovu pojavu.
Nedostatak vitamina B, cinka, folne kiseline ili gvožđa dovode do afti u usnoj duplji. Udarac zuba, napukao zub, ali i iritacije od strane pojedinih vrsta hrane i vrućih napitaka smatraju se za mogući uzrok pojave afti. Zato je jako bitno da radite na jačanju svog imunog sistema, ali i da u toku noći svom organizmu obezbedite dovoljno sati sna. Uzimajte dovoljno minerala i vitamina, i svedite stres na minimum.
Da li je fistula opasna?
Fistule su lezije koje izgledaju kao bubuljice, i pojavljuju se na sluzokoži iznad zuba koji je i njihov uzrok nastanka. Nastaju usled infekcije kanala korena zuba i hronične su. Kada posumnjate da imate ovu pojavu u ustima, odmah zakađite kod svog zubara. On mora endodentski tretirati zub koji je uzročnik, pa će i nakon toga ovo neprijatno stanje nestati.
One osobe koje se susretnu tokom života sa ovakvim promenama u ustima, obično se pitaju da li je fistula opasna? Njeno samo prisustvo nije opasno, ali ako se ne leči može dovesti do raznih komplikacija. Infekcija se može proširiti na ostale zube ili kost vilice. Takođe, infekcija može dospeti i do krvotoka, a to može uzrokovati sepsu. Iz ovog razloga, nemojte čekati da se uopšte zapitate da li je fistula opasna, već odmah potražite stomatološku pomoć, i rešite se ove neprijatne napasti.
Čajevi kao prva pomoć
U prirodi se nalazi lek za sve bolesti, ali mi to veoma često zaboravljamo. Mnoge biljke su dar, koji nas može osloboditi raznih tegoba, a nekada i u potpunosti rešiti problem. Čaj od žalfije se godinama koristi kao sredstvo za ispiranje usne duplje. Redovnim korišćenjem on dezinfikuje usnu duplju, i pomaže kod mnogih bolnih stanja. Isto tako, čaj od mente ili nane je odlično pomoćno sredstvo za ispiranje usne duplje. Dobra je i kamilica, ali i kadulja.
Još jedan način koji može ublažiti tegobe jeste ispiranje slanom vodom ili fiziološkim rastvorom. Soda bikarbona, kao spas kod mnogih stanja, takođe može dati dobre rezultate kada se usta ispiraju sa njom. Ovi prorodni pomagači su baš to, pomagači, a obavezno je da se javite stomatologu ukoliko primetite bilo kakve promene u usnoj duplji. On će pregledom utvrditi o čemu se radi i prepisati vam dalji tok terapije, sve dok izlečenje ne bude potpuno.