Cistoskopija je dijagnostička procedura koja se koristi za ispitivanje unutrašnjosti bešike i uretre pomoću instrumenta koji se zove cistoskop. Ova procedura se može koristiti za dijagnostikovanje problema sa urinarnim sistemom, kao što su krvarenje iz bešike, bol ili peckanje pri mokrenju, učestalo mokrenje, inkontinencija i infekcije urinarnog trakta.
Cistoskopija se može uraditi i muškarcima i ženama, a u nekim slučajevima i deci. Postupak se obično izvodi ambulantno, a pacijentu se može dati lokalna ili opšta anestezija. Tokom postupka, cistoskop se ubacuje u uretru i polako se gura prema bešici, omogućavajući lekaru da vidi unutrašnjost bešike.
Cistoskopija može biti malo neprijatna ili bolna, ali se obično dobro podnosi. Pacijent može osetiti malu nelagodnost ili peckanje prilikom mokrenja nakon procedure, ali to obično nestaje nakon nekoliko dana. Pacijent takođe može primetiti mali trag krvi u urinu nakon procedure, ali to je obično normalna reakcija tela na invazivnu proceduru.
Pre procedure, pacijent će dobiti uputstva kako da se pripremi za cistoskopiju. Ovo može uključivati potrebu da ispraznite bešiku pre procedure, uzimanje sredstava za smirenje ili sedativa i izbegavanje hrane i pića u određeno vreme pre procedure.
Postupak cistoskopije ima nekoliko prednosti. Relativno je brz i jednostavan postupak koji omogućava tačnu dijagnozu problema sa urinarnim sistemom. Pored toga, omogućava lekarima da procene efekte određenih terapija i tretmana na urinarni sistem.
Šta očekivati tokom cistoskopije: iskustvo pacijenta
Cistoskopija je procedura koja se koristi za ispitivanje unutrašnjosti bešike i uretre. Kao pacijent koji se priprema za ovu proceduru, važno je da znate šta možete da očekujete tokom procedure i kako da se pripremite za nju.
Kada dođete na termin cistoskopije, lekar će vam objasniti proceduru i moguće komplikacije. Možda ćete morati da potpišete formular za saglasnost pre nego što se postupak sprovede.
Pre procedure, moraćete da se skinete i stavite medicinski ogrtač. Doktor će vas tada postaviti tako da omogući lak pristup uretri. Tokom postupka, lekar će koristiti cistoskop da pažljivo pregleda vašu bešiku.
Mnogi pacijenti opisuju cistoskopiju kao malo neprijatnu ili bolnu, ali većina se slaže da je to procedura koja se dobro podnosi. Možda ćete osećati nelagodnost ili pritisak kada se cistoskop ubaci u uretru, ali to obično brzo prolazi.
Ako se osećate veoma uznemireno pre procedure, možda ćete dobiti sedativ koji će vam pomoći da se opustite. Sedativi mogu izazvati pospanost ili letargiju, pa se preporučuje da povedete nekoga sa sobom da vas odveze kući nakon zahvata.
Šta nakon intervencije?
Nakon procedure, možete osetiti malu nelagodnost ili peckanje prilikom mokrenja. Takođe možete primetiti neke tragove krvi u urinu nakon procedure. Ovo je normalna reakcija tela na invazivnu proceduru i obično nestaje nakon nekoliko dana.
Ako primetite neobične simptome nakon procedure, kao što su jak bol ili krvarenje, obratite se svom lekaru. Oni će vam dati savete kako da upravljate svojim simptomima i kako da smanjite rizik od komplikacija.
U zaključku, cistoskopija je procedura koja se koristi za ispitivanje unutrašnjosti bešike i uretre. Iako može biti malo neprijatno, većina pacijenata dobro toleriše ovu proceduru. Važno je da se pripremite za proceduru i pratite uputstva lekara kako biste smanjili rizik od komplikacija.