Poznate i kao ovčije boginje, varičele su zapravo zarazna bolest, koja se najčešće javlja kod dece, iako se varičele mogu javiti i kod odraslih, odnosno kod ljudi različite životne dobi.
Virus koji se dovodi u vezu sa izazivanje ovog zaraznog oboljenja je poznat kao VZV, odnosno varičela zoster virus, koji je jedan od herpesa virusa. Upravo zato što je u pitanju virus koji ne samo da izaziva varičele, nego može da izazove i oboljenje koje poznato kao herpes zoster.
Ova virusna infekcija se najčešće javlja kod dece različitog uzrasta i karakteriše je izuzetno visok stepen zaraznosti.
Kako se prenose varičele?
Osoba koja je zaražena varičela zoster virusom je infektivna u određenom periodu pre pojave simptoma,uzevši u obzir da se varičela zoster virus prenosi najpre kapljičnim putem. Naime, ukoliko osoba koja je zaražena ovim virusom, recimo kija ili kašlje, pa čak i u toku razgovora, kojom prilikom, sasvim prirodno izbacuje male kapljice u kojima ima ovog virusa, pa onda neko ko je blizu takve osobe udahne te kapljice, može doći do zaraze.
Isto tako do zaraze varičela zoster virusom i kasnije pojave varičela može doći ukoliko je osoba u direktnom kontaktu sa zaraženim, odnosno ako eventualno dodiruje površine koje su kontaminirane ovim virusom.
U osnovi je inkubacioni period oko dve sedmice, mada se može kretati u rasponu između 10 dana i 21 dan.
U tom periodu se vrlo verovatno neće javiti simptomi koji su vidljivi, ali je pojava osipa na koži jedna od ključnih karakteristika i ključnih simptoma ovog oboljenja.
Kako se manifestuju varičele?
S obzirom na to da osip na koži nije uobičajen, to je prilično lako utvrditi da li su u pitanju varičele ili ne. najčešće se prvo pojavljuje osip u vidu sitnih crvenih tačkica, s tim da one se vrlo brzo pretvaraju u sitnije plikove koji su ispunjeni tečnošću. Upravo su ti plihovi obično praćeni svrabom, pa ako postoji sumnja na varičele svakako se preporučuje u najkraćem mogućem roku kontaktirati nadležnog lekara, kako bi uspostavio dijagnozu i preporučio lečenje.
Sve to se posebno odnosi na varičele kod odraslih, koje mogu u određenim situacijama biti praćene i ozbiljnijim komplikacijama.
Još jedna od specifičnosti ovog zaraznog oboljenja jeste i to kako se pojavljuje osip. Naime, u većini slučajeva se osip prvo javlja u gornjim delovima tela, odnosno na licu i skalpu, a onda se javlja prema dole, odnosno ka trupu i genitalnim organima.
Važno je imati na umu i to da se varičele mogu manifestovati i u usnoj šupljini, što je posebno neprijatno ukoliko se ovo zarazno oboljenje javi kod dece.
Kako se leče varičele?
U zavisnosti od toga koje starosne dobi je osoba, varičele u određenim slučajevima mogu izazvati komplikacije, kao što je to slučaj kada su u pitanju trudnice. Iz tog razloga posebno treba obratiti pažnju na to da trudna žena ili žena koja planira trudnoću ne dolazi naročito u dodir sa decom koja eventualno mogu biti zaražena pomenutim virusom.
Kao jedno od preventivnih sredstava u tom slučaju se preporučuje vakcina protiv varičela, a ukoliko trudnica nije imala prilike ranije da preleži varičele, s tim što je neophodno da se prethodno konsultuje sa nadležnim lekarom.
Kao najčešći simptom se pominje osip na koži, ali varičele mogu pratiti i neki drugi simptomi, kao što su bolovi u zglobovima i mišićima, zatim umor ili gubitak apetita, a ponekad i glavobolja i groznica. Vrlo je važno imati na umu da varičele u većini slučajeva spontano prolaze ukoliko se, što bi se narodski reklo odleže, te ukoliko se sam osip tretira na odgovarajući način.
Danas se na tržištu mogu pronaći različiti preparati koji su namenjeni smanjenju svraba koji varičele izazivaju, ali se u svakom slučaju preporučuje da ukoliko postoji sumnja na varičele, najpre bude uspostavljena dijagnoza od strane nadležnog stručnjaka, koji će takođe roditeljima ili pacijentu preporučiti i koji preparat za varičele je najbolje odabrati.
Bitno je takođe imati na umu i to da osoba koja je zaražena ovim virusom ne bi trebalo da bude u kontaktu sa drugima, pa se u tom smislu preporučuje izolovanost pacijenta dok simptomi ne prođu. Takođe, nije dobro u tom periodu ni dete puštati da izlazi napolje, a posebno se ne preporučuje da osoba koja ima varičele bude izložena sunčevoj svetlosti.
Posebno je važno obratiti pažnju na negu osobe koja ima varičele, a naročito ako je u pitanju osoba starije životne dobi ili osoba koja ima slabiji odbrambeni mehanizam, prosto zato što varičele mogu nekada izazvati i komplikacije koje se smatraju vrlo opasnim po život, a koje se najčešće ogledaju u pojavi encefalitisa ili u upale pluća. Iz tih razloga je važno obratiti pažnju na dijagnostiku što je pre moguće i naravno poslušati savete nadležnog stručnjaka koji je uspostavio dijagnozu i preporučio lečenje konkretnog pacijenta.