Hladni dani su stigli, a sa njima i zimska sezona raznih vrsta slavlja, na kojima se ne broje unete kalorije, a nešto „jača“ hrana nam je preko potrebna kao podloga za dobru zdravicu.
Za danas smo vam pripremili dva tradicionalna jela, koja su proslavila zapadnu Srbiju i čačanski region, bez kojih se bogata trpeza ne može zamisliti.
U pitanju su fenomenalan svadbarski kupus i hrskava prasetina iz rerne, a sigurni smo da ćete nakon uživanja u ovim đakonijama u slast pomazati tanjir i polizati prste.
Ako ipak niste ljubitelj svinjskog mesa, pogledajte kako pripremiti piletinu na razne načine.
Svadbarski kupus
Jedno od pravih „zimskih jela“, koje je proslavilo čačanski kraj, ali se sprema i u drugim delovima naše zemlje i širom Balkana, kad severac zagudi je – svadbarski kupus.
Reč je o starom receptu, koji je bio popularan dok su se svadbe pravile po kućama i u šatorima, u velikim količinama u ogromnom kazanu.
Međutim, i vi ga možete napraviti da bude jednako slastan, u kućnoj varijanti.
Već od fenomenalnog mirisa, koji se bude širio iz kuhinje, vašim ukućanima će poći voda na usta i jedva će čekati da sednu za sto i navale na gozbu.
Potrebni sastojci:
- 1 kg kiselog kupusa (1 veća glavica)
- 250 grama svinjskog mesa od vrata
- 250 grama junetine
- 400 grama suvih dimljenih svinjskih rebara
- 150 grama suve slanine
- 1 veća šargarepa
- 1 paštrnak
- 1 koren celera
- 2 crvene slatke paprike
- 2 glavice luka
- 3 čena belog luka
- svinjska mast (može i ulje)
- 2 kašike slatke aleve paprike
- so
- biber
- vegeta
Način pripreme:
Namazati dno i zidove duboke šerpe svinjskom mašću (kako bi kupus bio ukusniji i dobio pravi šmek), a potom prvo stavite isečena svinjska rebra.
Uzmite otprilike polovinu glavice kupusa i isecite je na krupne komade, a potom poređajte u šerpu. Slaninu narežite na krupnije komade i ubacite u lonac.
Zatim iseckajte praziluk, šargarepu, paštrnak, koren celera, crni i beli luk i paprike, na krupnije komade, tj. režnjeve i lepo poslažite po šerpi.
U ovakav „složeni“ lonac dodati svinjsko i juneće meso, takođe isečeno na krupnije komade, koje ćete potom posuti sa dve kašičice aleve paprike, malo soli, vegete (pazite da ne preterate) i bibera. Na meso dodajte i dve kašike svinjske masti (nema potrebe da ju razmazujete) i drugu polovinu glavice kiselog kupusa, takođe isečenu na krupnije komade, da sve lepo „ušuškate“.
Uspite 2 do 3 čaše vode (tek da jelo ne zagori, pošto kupus treba da se kuva u sopstvenom soku), malo prodrmajte šerpu, da se lepo rasporedi, a potom je poklopite.
Kuvajte na laganoj vatri 2 do 3 sata, a potom poslužite. Dobro zagrabite, da od svakog naslaganog sloja uzmete po malo – očekuje vas prava eksplozija ukusa u tanjiru!
Slasna sporo pečena prasetina
Kada prođe period posta, gotovo nijedno slavlje, ili „pravi“ porodični ručak ne može da se zamisli bez prasećeg pečenja, čija kožica neodoljivo hrska pri svakom zagrizu.
Poznato je da najbolju prasetinu iz „turskih peći“ ili furuna na drva, služe pečenjare u Čačku i okolini, koje u vreme velikih slavlja peku ogromne količine ovog specijaliteta, da zadovolje sve narudžbe. Ukoliko imate prilike da ju probate i naručite, nemojte oklevati – em će vas poštedeti haosa u kuhinji, em ćete na stolu imati vrhunsku gozbu za vaše goste.
Naravno, hrskavu prasetinu možete spremiti i u toplini sopstvenog doma – možda neće biti istog kvaliteta kao čuveno čačansko pečenje, ali sasvim sigurno da ćete uživati u slasnim (i masnim) zalogajima.
Potrebni sastojci:
- 4 kilograma mlade prasetine
- so
- voda
Način pripreme:
Meso dobro operite, a potom ga usolite – uzmite dosta soli u ruku i istrljajte ga sa svih strana. Stavite ga u frižider i ostavite da stoji nekoliko sati.
Pre nego što meso stavite u rernu, izbockajte kožicu na više mesta, kako bi mogao da izađe višak masnoće tokom pripreme.
Potom prasetinu stavite na rešetku, ispod koje ćete namestiti pleh za pečenje (u koji će curiti mast) i sipajte u njega čašu-dve vode, da lepo „hidrira“ meso prilikom pečenja.
Obavezno stavite meso u nezagrejanu pećnicu, da bi se ravnomerno ispeklo i kako se ne bi skupilo i ostalo žilavo.
Uključite rernu na 180 stepeni, a prasetinu postavite tako da kožica bude s gornje strane i s vremena na vreme, premažite viškom masnoće koja je iscurila u pleh.
Posle 2 i po sata, okrenite meso, a nakon još sat vremena pečenja, vratite ga u prvobitan položaj, uz povremeno premazivanje oceđenom masnoćom.
Nakon otprilike 5 sati pečenja u rerni (bacite pogled povremeno, da ne zagori), dobićete savršeno hrskavo pečenje.
Izvadite meso iz pećnice i isecite na manje komade, a zatim poslužite gostima dok je prasetina još uvek topla.