Fizikalna terapija je skup tretmana kojima se uspešno leče bolna stanja i ukočenost, dok se telu vraća laka pokretljivost. Ovi tretmani imaju ključnu ulogu u oporavku od operacije ili povrede. Cilj svakog fizioterapeuta je da poboljša opseg pokreta, a time i kvalitet života pacijenata.
Terapija može obuhvatiti vežbe, masažu, ali i tretmane koji uključuju stimulanse poput struje, toplote, vode, hladnoće i ultrazvuka. Krajnji rezultat je oporavak, ali bez upotrebe lekova i na potpuno prirodan način.
Za koga je fizikalna terapija pravi izbor? Koliko traje i kada daje najbolje rezultate? Kakva su iskustva pacijenata i koja je cena fizikalne terapije?
Šta je fizikalna terapija ?
Fizikalna terapija je kombinacija vežbi, strujnih talasa, masaže i sličnih tehnika koje imaju za cilj da ojačaju snagu, povećaju pokretljivost i smanje bol. Tako dolazimo do lakšeg, samopouzdanijeg i sigurnijeg kretanja.
Terapija može biti deo opšteg plana za unapređenje sveukupnog zdravlja i svakodnevne fleksibilnosti tela. Tako se, istovremeno, sprečavaju eventualne povrede.
Takođe, fizikalna terapija može biti primenjena kao specijalni tretman za konkretan problem, povredu ili rehabilitaciju.
Kada fizikalna terapija može da pomogne ?
Lečenje obično počinje kada lekar dijagnostikuje određeno stanje ili povredu. Ako se pitate kako izlečiti bol u kolenu, bol u ramenu, bol u leđima i slična stanja, fizikalna terapija zna odgovor. Njome će se ojačati mišići, kosti, zglobovi, nervi u mozgu, koži, ali i drugi vitalni organi.
Najčešća stanja koja uspešno leči fizikalna terapija su:
- Bol u kolenu (sa unutrašnje – zadnje ili prednje strane, ispod čašice, od kičme, sa otokom ili bez otoka, pri čučnju, pri savijanju, pri hodanju, ligamenti kolena, meniskus kolena, artroza, gonoartroza)
- Bol u ramenu (smrznutno rame, bol u ramenu i ruci, pri podizanju ruke, koji se spušta niz ruku, bol u ramenu i vratu od spavanja)
- Bol u vratu (bol u vratnom delu, bol u vratu i glavi pozadi, sa prednje strane leve ili desne, bol u vratu i trnjenje leve ruke, cervikalni sindrom, spondiloza vrata)
- Bol u laktu (teniski lakat, bol u laktu sa unutrašnje ili sa vanjske, spoljne strane, bol u laktu i trnjenje ruke ili prstiju ili bol u podlaktici)
- Bol u kuku (i nozi, preponi, zadnjici, kolenu, bol u kuku posle pada)
- Bol u leđima (sa leve ili desne strane, bol u leđima na sredini, donji deo, bol u leđima i kukovima, stomaku, nozi, ipod lopatica, nakon spavanja, bol u donjem delu leđa, diskus hernija, lumbalni/cervikalni sindrom, išijas, protruzija diska)
- Skočni zglob (povreda skočnog zgloba, prelom, uganuće ili distorzija, oporavak)
- Upala tetive stopala (Ahilova tetiva)
- Prelom butne kosti (kod starijih osoba, operacija, rehabilitacija)
- Rehabilitacija od hirurških intervencija
- Sportske povrede
Iako fizikalna terapija neće direktno i samostalno lečiti neurološka oboljenja, značajno može pomoći u oporavku. Takva oboljena su moždani udar, povrede kičmene moždine, Parkinsonova bolest, multipla skleroza, cerebralna paraliza, cistična fibroza, bolesti srca i pluća, traumatske povrede mozga…
Vrste fizikalne tarapije
Program lečenja se uglavnom primenjuje tako što fizioterapeut pomera delove tela ili to radi sam pacijent uz nadzor fizioterapeuta (pasivne i aktivne vežbe). Tada se izvodi istezanje, trening snage, kineziterapija.
Manuelna fizikalna terapija uključuje masažu (mehanoterapiju), kiropraktiku i druge tehnike za opuštanje mišića i zglobova, kao i smanjenje ukočenosti.
Često se primenjuje elektroterapija, hidroterapija ili tecar terapija, gde se koriste voda ili strujni talasi (npr. elektrostimulacija, elektroforeza, interferentna struja). Postoji i hladna (terapija ledom ili krioterapija) i topla terapija, ali i magnet fizikalna terapija.
U lečenju se upotrebljavaju i razne lampe (bioptron), laseri, infracrveni zraci i ultrazvuk. Tada govorimo o sonoterapiji i fototerapiji, pa se postavlja pitanje da li je fizikalna terapija štetna.
Da li je fizikalna terapija štetna
Pre svega, fizikalnu terapiju treba da propiše, a potom i nadzire stručno lice u fizioterapeutskom centru koji ima dozvolu za rad. Samostalno vežbanje ili neprofesionalna primena nekih tehnika lečenja može stvoriti više štete nego koristi.
U pojedinim slučajevima su nastajale ozbiljne fizičke povrede jer su pacijenti pokušavali da budu sami svoj fizioterapeut.
Fizikalna terapija u kući se može izvoditi, ali samo uz dozvolu fizioterapeuta i kada je pacijent fizički spreman. Takva je npr. fizikalna terapija – vežbe za koleno ili fizikalna terapija za lumbalni deo kičme.
Tehnologija koja se danas koristi u lečenju je znatno uznapredovala. Visokofunkcionalni, moderni i novi aparati za fizikalnu terapiju prodiru unutar tretiranog područja, te podstiču brži oporavak. Slobodno možemo reći da nuspojave profesionalne fizikalne terapije praktično ne postoje i da nema negativnih reakcija nakon fizikalne terapije.
Koliko traje fizikalna terapija
Kao i u drugim granama medicine, koliko dugo će trajati fizikalna terapija zavisi od vrste povrede i zdravstvenog stanja pacijenta. Važno je i kom delu tela je potrebna pomoć.
Osobe sa kratkoročnim problemima će fizikalnu terapiju obično primenjivati oko nekoliko nedelja. Međutim, kada rešavamo dugotrajna (hronična) stanja, lečenje može da potraje nekoliko meseci.
Imajte u vidu da fizikalna terapija neće dati rezultate preko noći, ali uz redovan i posvećen rad rezultati neće izostati. Nastavite da se držite plana i osetićete kako se Vaša fleksibilnost i snaga poboljšavaju.
Fizikalna terapija Beograd
Bilo da Vam treba samo nekoliko sesija nakon povrede ili dugoročna pomoć zbog hroničnog bola, kompletno opremljen fizioterapeutski centar Dynamic Fizio u Beogradu je proveren izbor.
Naš stručni, ljubazni i iskusni tim će učiniti sve da Vaš oporavak bude prijatan, a rezultati ostvareni. Specijalista će Vam u iskrenom razgovoru pomoći da prvo razumete trenutno stanje, a potom postavite realne ciljeve i očekivanja.
Praksa je pokazala da je individualni pristup ključan kada je brzina oporavka u pitanju. Svaka povreda ili ograničenje je priča za sebe, pa i proces lečenja treba da bude prilagođen tome.
Fizikalna terapija u Daynemic Fizio centru obuhvata sledeće faze:
#1 fizički pregled i evaluaciju fleksibilnosti
#2 postavljanje kliničke dijagnoze, prognozu i plan lečenja sa ciljevima
#3 primena tretmana
# 4 preporuke za samostalno vežabanje kod kuće
Prilikom izvođenja vežbi i primene terapija, bićete u prijatnom i bezbolnom položaju. Fizikalna terapija ima kumulativan efekat i radi se fazno. Tako će kod upale tetive biti neophodno prvo smiriti upalu, povećati obim pokreta, a tek onda jačati mišiće.
Fizikalna terapija – cena
Dynamic Fizio centar u Beogradu je mesto u kome ćete naći sve što Vam je potrebno za brzo i bezbolno izlečenje. Usluge koje pružamo su:
- Specijalistički pregled fizijatra
- Specijalistički pregled ortopeda
- Fizikalna terapija
- Terapija u bazenu
- Kinezi terapija
- TECAR terapija
- Kiropraktika
- FMS testiranje
- Masaža
- Kinezitejping
- Specijalne pakete po još povoljnijim cenama
Ukoliko Vas zanima detaljan cenovnik možete ga pogledati na Fizikalnta terapija – cena.