Folna kiselina pripada grupi vitamina B. Uključen je u procese rasta, deobu ćelija i formiranje krvi. Trudnice i žene koje žele da imaju decu trebalo bi naročito da je konzumiraju.
Zašto je telu potrebna folna kiselina?
Folna kiselina je posebno važna za formiranje krvnih zrnaca i deobu ćelija. Folna kiselina je rastvorljiva u vodi i pripada grupi B vitamina. Povremeno se naziva i vitaminom B9 ili vitaminom B11, još ređe kao vitaminom M.
Koja hrana sadrži folnu kiselinu?
Ime potiče od latinskog “folium” i znači “list”. Vitamin se uglavnom nalazi u lisnatom povrću kao što je spanać ili salata. Ali paradajz, proizvodi od celog zrna i jetra takođe sadrže dosta folne kiseline.
Koja je dnevna potreba?
Za odrasle između 51 i 65 godina, preporučena dnevna količina je 300 mikrograma. Ovo je koliko folne kiseline ima u svakih 100 grama ovog povrća: Komorač: 35 mikrograma, praziluk: 100 mikrograma, špargle: 105 mikrograma, zelena salata: 60 mikrograma
Ko ima povećanu potrebu?
Povećana upotreba folne kiseline preporučuje se za trudnice i dojilje kao i za žene koje žele da zatrudne. Ako beba nije adekvatno razvijena u materici, to može dovesti do pobačaja ili prevremenog porođaja. Nedostatak folne kiseline u ranoj trudnoći može dovesti do malformacija kod deteta. Naravno, za sve pa i za folnu kiselinu trebate se posavetovati sa svojim lekarom.
Na šta treba obratiti pažnju prilikom uzimanja?
Folna kiselina je rastvorljiva u vodi, osetljiva na svetlost i gubi se pregrevanjem. Zato treba da vodite računa da povrće perete samo kratko i da ga veoma kratko termički obradite. Na taj način ćete na pravilan način iskoristiti folnu kiselinu koju sadrže ove namernice.
Kako se može manifestovati nedostatak folne kiseline?
Nedostatak folne kiseline može dovesti do anemije, koja se manifestuje simptomima kao što su bledilo i umor. Pored preniskog nivoa vitamina B12, broj različitih lekova – od virusnih inhibitora do hemoterapeutskih agenasa – može izazvati nedostatak.
Šta se dešava ako se predozirate folnom kiselinom?
Predoziranje može dovesti do stomačnih tegoba i promena na koži, na primer. Moguća je i povećana sklonost epileptičnim napadima.
Izbegavajte rizike
Preparati folne kiseline se takođe prodaju kao dijetetski suplementi u apotekama i mogu se kupiti u slobodnoj prodaji. Ne uzimajte na svoju ruku več se posavetujte se sa farmaceutom u apoteci koji će vam dati bolji savet o tome šta da uzmete i koja je prava doza.
Koliko je folne kiseline potrebno trudnicama?
Folna kiselina je posebno važna na samom početku trudnoće. Pomaže u sprečavanju malformacija kod bebe. Folna kiselina je vitamin B. Ima centralnu ulogu od samog početka trudnoće. Nerođenom detetu je potreban za deobu ćelija, formiranje krvi i za procese rasta. Ako trudnicama nedostaje ovaj vitamin, povećava se rizik od ozbiljnih malformacija koje utiču na mozak ili kičmenu moždinu. Najčešći oblik su otvorena leđa (spina bifida). Urođena srčana mana ili formiranje rascepa usne i nepca takođe mogu biti posledica nedostatka folne kiseline. Telo ne može samo da proizvede ovaj vitamin, pa ga mora dobiti hranom. Kao folna kiselina, prirodno se javlja u mnogim namirnicama a najviše u lisnatom povrću koje bi trudnice trebalo da konzumiraju svakodnevno.