Čuveni „hidrogen iz apoteke”, kako ga svi pamtimo i prepoznajemo, u stvari je 3% rastvor vodonika peroksida. Smatra se potpuno bezbednim, prirodnim i snažnim antiseptikom i zato najznačajniju ulogu ima kada je zdravlje u pitanju.
Hidrogen služi kao sredstvo za dezinfekciju manjih površinskih i gnojnih rana, za ispiranje uha ili usne duplje i kao sredstvo protiv različitih gljivičnih infekcija.
Postoje i odlični trikovi kada se hidrogen koristi za održavanje lepote kose, kože i zuba. Njime se može sprečiti pucanje krajeva vlasi, smanjiti neprijatan zadah, a mogu se iščistiti i akne.
Međutim, snažno dejstvo hidrogena se tu ne završava. Da li ste znali da ga možete koristiti kao sredstvo za čišćenje doma? U nastavku teksta otkrijte o kojim sve površinama je reč i kako da pomoću hidrogena vaša kuća zablista.
Dezinfekcija radnih površina u kuhinji
Kuhinja je mesto koje zahteva izrazitu higijenu. Pripremom hrane dolazi do prljanja radnih površina, a njene tragove neretko nalazimo i na beloj tehnici, malim kućnim aparatima i mestima oko njih.
Sudopera je takođe mesto gde ostaci hrane mogu napraviti problem pa je neophodno redovno koristiti prah za otpušavanje odvoda, ali i rupičasti čep koji će zadržavati ostatke hrane. Međutim, masnim naslagama valja posvetiti više pažnje.
Hidrogen je odlično rešenje i najbolju primenu ima kada su u pitanju pločice, radni sto, a pogotovo bela tehnika. Koristi se vrlo jednostavno – potrebno je razblažiti ga sa vodom – pola litra vode na jednu bočicu.
Rasprašivačem poprskajte prljave površine i sačekajte nekoliko minuta, a potom ih prebrišite. Bićete oduševljeni rezultatom!
Hidrogen uklanja kamenac
Tvrdokorne bele kredaste naslage, tj. kamenac, česta je, ružna i dosadna pojava u domu. Najčešće se pojavljuje u kuhinji i u kupatilu. Posuđe, pribor za ručavanje, sudopera, tuš-baterija, slavina, pločice – sve su to mesta gde ima ove neprijatne pojave.
Na koji način hidrogen može pomoći i kako ga koristiti?
– Kamenac nije pojava koje se možemo rešiti zauvek samo jednim čišćenjem, a razlog tome nisu skuplja ili jeftinija sredstva, već tzv. tvrda voda koja je u osnovi ovog problema. Dakle, čišćenje kamenca hidrogenom nije trajno, ali jeste efikasno rešenje.
Potrebno je hidrogen sipati na pamučnu krpu i istrljati površinu na kojoj se nalazi kamenac. Ako čistite kamenac sa posuđa, obavezno ga nakon toga isperite u mlakoj vodi.
Mrlje sa zidova
Mrlje i fleke na zidovima su i te kako česta pojava, naročito u domovima sa malom decom. Ma koliko krečili i vodili računa da ostanu čiste, nekada je nemoguće zaštiti ove površine. Deci su potrebne sloboda i igra, te neće ni upola mariti kao vi da sve ostane čisto.
Hidrogenom se sa zida mogu skinuti masne fleke od hrane, tragovi flomastera ili otisci od cipela. Važno je napomenuti da zid treba trljati nežnije, jer može doći do oštećenja boje na njemu.
Međutim, svi oni koji imaju problem sa tim kako ukloniti buđ sa zidova, najzad mogu odahnuti, jer je hidrogen 100% provereno rešenje. Istina da ovo nije način da se rešite vlage u njima, ali uspešno ćete skinuti crne fleke, koje ne samo da ruže enterijer, već i negativno utiču na zdravlje.
Potrebno je da hidrogen rastvorite sa vodom u rasprašivaču, a potom da isprskate površinu gde se nalazi buđ. Ostavite nekoliko minuta da odstoji i potom kuhinjskom žicom ili četkom za ribanje grubo istrljajte.
Hidrogen uklanja fleke na garderobi
Postoji nekoliko tipova fleka za koje mislimo da se nikako ne mogu skinuti sa garderobe – fleke od voća, znoja, šminke i mastila. Svako od nas je imao problem sa bar jednom od ovih fleka i posle bezuspešnih pokušaja prestao je da nosi omiljeni komad odeće.
Ako niste ranije čuli za ovaj trik evo primera gde ga možete upotrebiti. Sve što vam je potrebno su vata i nekoliko kapi hidrogena. Možete ga čak naneti i direktno na fleku; utrljajte i ostavite da se osuši, a potom operite odeću.
Čišćenje podova
Pored toga što će učiniti da pod sija, hidrogen može pomoći i pri uklanjanju bakterija sa poda. Poznato je koliko se prljavštine unese u dom preko obuće. Ako se pod čisti na pravi način, moguće je uspešno uništiti veliki procenat bakterija. Šta znači „na pravi način”?
– Čišćenje poda samo vodom nije dovoljno. Neophodno je koristiti i neko sredstvo. Međutim, na tržištu je mnogo hemijskih sredstava sa merama predostrožnosti. Dakle, da ne bi postojao rizik od oštećenja kože, očiju ili disajnih puteva valja izabrati neko prirodno rešenje. Budući da ima snažno dejstvo, hidrogen je odličan način da uništi bakterije. Najbolje je rastvoriti ga u vrućoj vodi ili ga koristiti u kombinaciji sa sodom bikarbonom.