Emocionalna inteligencija je sposobnost da razumemo svoje emocije i da upravljamo njima kao i emocijama drugih ljudi. Ova je neka vrsta veštine i sposobnosti da prepoznamo emocije, da umemo da upravljamo njima i prilikom komunikacije u emocionalno zahtevnim situacijama. Emocionalna inteligencija veoma je važna kako za privatne, tako i za profesionalne odnose, a ona takođe u velikoj meri utiče i na zadovoljstvo i uspeh u životu.
Inteligentno je biti osetljiv
Pojam emocionalne inteligencije sve češće se spominje i psihologija sve više istražuje na tu temu.
Emocionalna inteligencija se sastoji od nekoliko elemenata:
– prepoznavanje i identifikaciju emocija;
– regulisanje emocija,
– sposobnost empatije i komunikacije u emocionalno zahtevnim situacijama.
Osobe kojima je emocionalna inteligencija na visokom nivou se obično brzo i lako prilagođavaju, dobro reaguju čak i u stresnim situacijama i sposobne su da ostvare dobru komunikaciju i sa svojim saradnicima na poslu i sa bliskim osobama u privatnom životu. Kada razvijete emocionalnu inteligenciju bićete zadovoljni, živećete sa manje stresa i lako ćete ostvariti dobru komunikaciju sa svima, čak i sa osobama sa kojima nemate mnogo sličnosti.
Emocionalna inteligencija kao veština
Međutim, emocionalna inteligencija nije nešto sa čime smo svi rođeni u istoj meri. Poput bilo koje druge veštine, ona se razvija kroz životno iskustvo, obrazovanje i kroz različite tehnike. Neke od tehnika koje pomažu u povećanju emocionalne inteligencije su meditacija, vežbe disanja i vežbe koncentracije.
Za one koji žele da poboljšaju svoju emocionalnu inteligenciju, postoje različiti načini da se to postigne. Prvo, važno je imati svest o vlastitim emocijama, a zatim jer važno da razumemo njihove uzroke. To se može postići kroz svesno razmišljanje o tome kako se osećate u različitim situacijama, na koji način razumete različite emocije koje doživljavate i koje doživljavaju drugi ljudi.
Ne manje važno jeste razviti sposobnost regulisanja i usklađivanja emocija. To se može postići kroz već navedene tehnike kao što su meditacija, vežbe disanja, vežbe koncentracije kao i kroz praćenje svakodnevnih aktivnosti koje vas ohrabruju i smiruju.
Treće, neophodno je razviti sposobnost empatije. Da bismo razumeli emocije drugih ljudi potrebno je da ih aktivno slušamo, da vodimo kvalitetan razgovor sa drugima i da stvorimo poverenje i ostvarimo emocionalne veze sa drugima.
Emocionalna inteligencija je usko vezana za socijalne veštine. Kako ćemo ostvariti dobar odnos da drugima ako ne razumemo ni svoje, a ni tuđe emocije? To je nemoguće. Emocionalna i socijana inteligencija usko su povezane i utiču jedna na drugu.
Naravno, na razvoj emocionalne inteligencije uticaj ima i naša ličnost. Neko će lakše razumeti emocije, dok drugi bolje vide i razumeju racionalne veze. Naše vreme razumelo je značaj obe sfere (racija i emocija) na svakodnevni život. Inteligencija više nije pojam koji se vezuje samo za ono što je racionalno, jer emocije u velikoj meri utiču na život.
Visoka emocionalna inteligencija omogućava lakše donošenje odluka, rešavanje problema i sukoba, povećava samopouzdanje, smanjuje stres. Kada smo emocionalno inteligentni onda smo i samosvesni, empatični, lako komuniciramo u različitim okolnostima, lakše prevazilazimo stresne situacije, odgovorniji smo i jasnije razmišljamo.