Ukoliko osećate bilo kakvu vrstu bola, trnjenja ili nelagodnosti u predelu vrata ili leđa, verovatno spadate u grupu potencijalnih kandidata za fizikalnu terapiju. Mnogi misle da na ovu vrstu lečenja idu samo osobe za ozbiljnijim zdravstvenim problemima. U praksi nije baš tako. Čak i zdrave osobe mogu zakazati svoj termin, ići na određene tretmane i raditi vežbe koje im pokazuju profesionalni fizioterapeuti.
Sve više mladih ima neku vrstu deformiteta
Savremen način života koji podrazumeva dugotrajno sedenje za računarom, nedovoljnu fizičku aktivnost, samo su neki od razloga zbog kojih se danas sve više mladih žali na bol u predelu vrata, ramena ili u lumbalnom delu kičme.
Pravilno držanje, kao i pravljenje češćih pauza na poslu (na svakih sat vremena) mogu biti od koristi. Ukoliko se još pri tom bavite i nekim sportom, radite vežbe istezanja ili posećujete časove joge, onda ste na pravom putu da vam kičma bude prava, bez bilo kakvih degenerativnih promena.
Priprema za fizikalnu terapiju
Ako planirate da krenete na ovakvu vrstu terapije, najpre treba da zakažete pregled kod fizijatra koji će konstatovati kakav problem imate i uputiti vas na sam tok lečenja. Ukoliko pacijent misli da ima neki ozbiljniji degenerativni problem, od lekara opšte prakse može tražiti uput za snimanje kompletnog kičmenog stuba.
Rendgenom ili magnetnom rezonancom se jasno mogu videti sve nastale degerativne promene, okoštavanje, i tačno dijagnostifikovati bolest. Shodno izveštaju koji vam je očitan od strane stručnog lica, fizijatar pacijentu preporučuje odgovarajuće terapije koje bi trebalo da mu nakon perioda pomognu u lečenju.
Svaku fizikalnu terapiju treba shvatiti ozbiljno i maksimalno joj se posvetiti. Bitno je da ih pacijent redovno posećuje, bez pravljenja većih pauza, da nauči vežbe koje će, ukoliko je to neophodno, raditi sam kod kuće.
Šta sve može obuhvatati fizikalna terapija?
Naime, ovde se radi o širokom pojmu koji obuhvata niz terapija koje imaju za cilj da ublaže tegobe kod pacijenata. U zavisnosti od toga da kakva vam je dijagnoza, zavisiće i sam proces fizikalne terapije. Pa tako, možete ići na laser koji deluje anti-upalno, ultrazvuk koji ima za cilj poboljšanje cirkulacije i umanjenje otoka, magnetnu terapiju koja se može primeniti kod skoro svih oboljenja cervikalnog ili lumbalnog dela kičmenog stuba.
Radna terapija se često preporučuje osobama koje su skoro imale moždani udar ili neku vrstu povrede ili uganuća mišića.
Kineziterapija obuhvata rad odgovarajućih vežbi za leđa, ruke i vrat. Na njima, fizioterapeut pokazuje pacijentima kako da svaku vežbu odrade pravilno, bez prevelikog opterećenja kičme. Vežbe nikako ne treba raditi ukoliko pacijent oseća bol kako se upalno stanje ne bi pogoršalo.
Lekovi i gelovi u fizikalnoj terapiji
Uz fizikalne terapije mogu se primenjivati i određeni gelovi ili medikamenti ukoliko je to potrebno. Ako se pacijent žali na bolove, obavezna je primena lekova koji će ih ublažiti. Takođe, farmaceutska industrija danas nudi mnoge suplemente koji se koriste za obnavljanje hrskavice, ligamenata i tetiva uz prisustsvo vitamina C kao i vitamina B6. Naravno, njih ne biste smeli da kupujete na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa odabranim fizijatrom.