Veliki broj studenata sanja o tome da studira u inostranstvu ili da uopšte neki nivo školovanja ostvari u zemlji van svoje. Sjedinjene Američke Države su decenijama unazad jako poželjne, ali i veoma rigorozne po tom pitanju, pa je proces tokom kojeg se dobija studentska viza za Ameriku nešto kompleksniji. U stvari, kada je sva dokumentacija uredna, onda je proces lagan i neopterećujuć, pa je zato potrebno pripremiti sebe i sve ostalo na vreme.
F1 viza je zvanična studentska viza za Ameriku uz koju se može pohađati određeni nivo školovanja, a u ovom slučaju su to studije na fakultetima. Uz nju je studentima odobren boravak, učenje, ali i rad i to, 20 sati nedeljno tokom trajanja školske godine i full time radno vreme tokom letnje sezone kada ne postoje obaveze na fakultetima. Viza se dobija na godinu dana, a onda se produžava na godišnjem niovu tokom trajanja studija, uz mogućnost produžetka i nakon završavanja, da li zbog doškolovavanja ili samog rada.
Proces dobijanja vize i potrebna dokumentacija
Studentska viza za Ameriku predstavlja pravu kartu za budućnost. Put do njenog dobijanja kreće najpre od apliciranja za određeni fakultet. Kada student dobije informaciju o upisanom fakultetu, započinje ceo proces. Tada je obaveza studenta da fakultetu uplati depozit, to je uglavnom u iznosu od 15% od celokupne školarine, nakon čega dobija od fakulteta I 20 dokument koji je početna, ulazna karta za dobijanje vize.
Nakon dobijenog I 20 dokumenta, student aplicira za vizu i prvo popunjava DS 160 formular. Ovo je formular sa brojnim pitanjima u vezi sa studentom, njegovom porodicom, obrazovanjem i tako dalje. Kada preuzmete formular, sačuvajte ga, kako biste mogli da se vratite u aplikaciju, ukoliko vas server izbaci. Tako studentska viza za Ameriku postaje sve bliža.
Nakon popunjenog DS 160 formulara, student zakazuje intervju u ambasadi i čeka da dobije svoj termin. Važno je odabrati Non immigrant opciju, nakon toga državu i jezik i kliknuti „continue“ a ne „apply“. Tokom intervjua se postavljaju različita pitanja, a najvažniji odgovor koji treba dati jeste da ne planirate da ostajete u Sjedinjenim Američkim Državama, te da vam je namera isključivo školovanje na njihovim fakultetima. Ovo je formalni deo apliciranja kada je studentska viza za Ameriku u pitanju, a tu je i spisak kompletne dokumentacije koja vam je potrebna za njeno dobijanje.
Dokumentacija potrebna za studentsku vizu za Ameriku
Najpre, tu su I20 dokument i DS 160 formular. Uz to, biće vam potrebna i confirmation and instructions page koje ćete dobiti nakon zakazivanja intervjua u ambasadi SAD. I 901 Fee Receipt ili „servis broj“ koji se plaća samo jednom i uz koji imigraciono u Americi može da prati studenta. Plaćanje ovog broja je obavezno izvršiti najkasnije 48 sati od realizovanog intervjua i bez njega se u zemlju ne može ući na osnovu F1 vize.
Potreban je i izvod iz banke na određen iznos koji je naglašen u I 20 dokumentu na ime osobe koja je označena kao izdržavalac studenta, pa to može biti roditelj, staratelj ili sam student. Uz sve ovo potrebna su svedočanstva ukoliko se upisuju studije osnovnog nivoa, ili transkript ocena sa fakulteta ako idete na master studije. Poslednja na spisku jeste fotografija dimenzija 5×5. Nakon svega ovoga, studentska viza za Ameriku se dobija, a pasoš sa njom studentu stiže na kućnu adresu.
Slična procedura je i ukoliko vas zanima studentska viza za Nemačku ili neku drugu zemlju, samo se potrudite da se raspitate o svim detaljima procedure, pošto sigurno postoje neke razlike među njima.