Carski rez je operativni zahvat i kao takav zahteva odgovarajuću pripremu i izvođenje da bi oporavak bio brz. Svako želi da zna kako se može postoperativni tok skratiti, a da se telo ne forsira previše i uskladi sa novim obavezama koje roditeljstvo donosi.
Nekim mama je potrebno par nedelja, nekima par meseci za oporavak koji mora teći svojim tokom.
Psihičko stanje nakon carskog reza
Malo se o tome govori ali oporavak nakon carskog reza obuhvata brojne promene kako na fizičkom tako i na psihičkom nivou.
Mame prolaze kroz stresan period priprema pred carski rez. Puno je lekarskih konsultacija i brige kako će sve proći.
Nakon intervencije, porodilje imaju različita iskustva tokom oporavka, a mnoge su zabrinute simptomima i nedovoljnom brzinom vraćanja snage pa postoji psihički pritisak koji žene itekako trpe.
Pored pomešanih osećanja zbog operacije, i hormonalni disbalans pravi problem pa je važno da oporavak nakon carskog reza uključi podršku i razumevanje za osećanje porodilja, a naročito za one koje prođu carski rez jer je to indukovana operacija.
Fizički oporavak nakon carskog reza različito traje
Carski rez podrazumeva operaciju koja se izvodi kao rez na stomaku, mišićima i materici pa je potrebno vremena da se organizam oporavi.
Što više ležanja, bez podizanja tereta, redovan san i što manje dnevnih obaveza, makar prvih 40 dana tj. do prve kontrole.
Kasnije se mogu uključiti vežbe i masaže za brži oporavak, ali u prvih mesec dana to ne treba raditi, sve dok lekar ne odobri.
Važno je i kontrolisati krvnu sliku jer porođaj može da izazove malokrvnost, a pošto je organizmu potrebna energija i za proizvodnju mleka, odmah se preporučuje što raznovrsnija hrana, bogata gvožđem i lako svarljiva.
Oporavak nakon carskog reza će biti brži ako se uključe lagane šetnje. Ne treba preterivati pa je idealno da se beba šeta u kolicima i ujedno radi na boljoj prokrvljenosti organizma i aktiviranju mišića nakon dužeg perioda odmora.
Važno je biti aktivan i tokom trudnoće
Sve trudnice koje imaju odobrenje ginekologa treba da ostanu aktivne tokom trudnoće, a najviše u trećem tromesečju. Ipak, trudnicama je tada svaka aktivnost teška pa je važno kombinovati aktivnosti koje prijaju zdravstvenom stanju. Plivanje, joga, masaže su nešto što odgovara, a pomoći će da mišići ne atrofiraju pa telo i nakon porođaja lakše nastavi sa svojim aktivnostima.
Tokom trudnoće treba paziti na unos kalorija i zdravu ishranu, ali nakon porođaja treba ostaviti vremena za prirodno skidanje kilograma. Nikakve dijete ne dolaze u obzir već je i dalje potrebno unositi hranu bogatu vitaminima i mineralima jer je telu potrebno da nastavi sa aktivnim obavezama kao roditelj.
Oporavak nakon porođaja ima različita tempo i zavisi od raznih faktora. Starost porodilje, koja je trudnoća u pitanju, da li je trudnoća uredna…su samo neki od faktora koji utiču na tok oporavka, a naročito nakon porođaja carskim rezom.
Na prvom mestu je važno pratiti uputstva lekara jer on zna šta je dozvoljeno i u skladu sa zdravljem porodilje. Važno je i dati vremena organizmu pa će svaka sedmica biti sa manje posledica i bićete bliže potpunom oporavku.