Antik i retro nameštaj je veoma popularan danas i važi pravilo da je potrebno izdvojiti velike sume novca ukoliko želite da posedujete neki takav komad u svom domu.
Prava istina je da uopšte ne morate izdvojiti mnogo novca kako biste imali unikatni nameštaj u antik ili retro stilu. Dovoljno je samo malo kreativnosti.
Ukoliko uživate u kreativnim uradi sam aktivnostima u slobodno vreme, dopašće vam se naši predlozi za restauraciju nameštaja. Možete ga ofarbati, tapacirati ili osvežiti ukrasnim tapetom ili dekupaž tehnikom.
Nastavite da čitate i saznajte kako da udahnete život starim komadima nameštaja umesto što biste ih bacili!
Koji alati su vam potrebni?
Za ovaj kreatvni poduhvat će vam biti potrebni alati koje većina već ima kod kuće, kao što su bušilica, klešta, čekić, šrafovi i šrafcigeri, ali i neki malo specifičniji koje možete kupiti u svakoj većoj prodavnici sa alatima ili poručiti online.
Uvek kupujte što kvalitetniji alat – Bosh alati su odlična investicija jer su pouzdani i trajaće godinama.
U zavisnosti od toga za koju tehniku se odlučite trebalo bi da pripremite šmirglu, brusilicu, heftalicu za drvo i tekstil, kao i farbu, tapete i/ili tekstil za tapaciranje nameštaja.
Proces farbanja starog nameštaja po koracima
Na samom početku procesa restauracije važno je pripremiti što bolje nameštaj, nevezano za tehniku za koju ste se odlučili.
Prvi korak – šmirglanje i poliranje
Što je nameštaj stariji to ćete temeljnije morati da ga išmirglate i ispolirate kako biste skinuli prljavštinu i ostatke stare farbe sa njega pre nego što počnete sa farbanjem i daljim sređivanjem.
Najkorisniji će vam biti brusilica, brusni i šmirgl papiri.
Brusilica je praktičan alat koji treba imati u kući jer se osim za brušenje može da se koristi i za poliranje drveta, metala i pločica. Brusni papiri biće vam korisni za finu obrada materijala, a za šmirgl papir se možete odlučiti ukoliko ste planirali da ručno obradite podlogu.
Nakon što završite sa poliranjem, šmirglanjem i skidanjem slojeva stare farbe, verovatno ćete morati i da popravite neke sitnice na komadu nameštaja koji ste odlučili da restaurirate.
U zavisnosti od starosti i očuvanosti nameštaja, često će biti potrebno da podmažete šarke na ormarima i komodama, a nekad i da ih zamenite novim. Za taj posao će vam koristiti kvalitetna bušilica i šrafciger.
Drugi korak – prajmer
Pre nego što se bacite na farbanje nameštaja morate prvo naneti prajmer, koji će se postarati da se farba kasnije što bolje primi na drvo.
Nanošenje prajmera se ne sme preskočiti ukoliko želite da finalni proizvod izgleda što lepše. Osim za bolje prijanjanje farbe, on služi i da bi kasnije obojena površina bila otpornija na spoljašnje uticaje, što je izuzetno značajno ako će nameštaj biti u vlažnoj sredini ili blizu grejnih tela.
Kada budete posetili farbaru najbolje je da se raspitate kakav prajmer se koristi za koji tip drveta i koji prajmeri su kompatibilni sa kojim farbama.
Za nanošenje prajmera najbolje je da kupite sunđerasti valjak za veće i četku za manje i teže dostupne površine, a možete ga nanositi i istim priborom kao farbu, sasmo čistim, naravno.
Treći korak – farbanje
Nakon nanošenja prajmera sledi najzabavniji deo – farbanje.
Preporučljivo je da farbu nakon što se prajmer lepo upio i osušio nanesete iz tri puta ali u vremenskim intervalima od 6 do 8 sati kako bi se svaki sloj osušio.
Možete pronaći inspiraciju na internetu i videti na kakve sve načine možete ofarbati komode, stolice i ostale komade nameštaja. Slobodno pustite mašti na volju i eksperimentišite. Ako ste oduvek želeli da imate radni sto u nekoj boji, ili možda šarene ormariće u kupatilu – šta čekate? Sada je vreme da to sprovedete u realnost!
Četvrti korak – lakiranje
Kada su se tri sloja farbe potpuno osušila, sledi poslednji korak – lakiranje.
Ukoliko želite da vaš nameštaj bude dugovečan a farba dugo godina svežeg i netaknutog izgleda, ne preskačite ovaj korak. Lak će zaštiti nameštaj i učiniti ga otpornijim na oštećenja i vlagu, što će dovesti do priduženja njegovog životnog veka.
Tapaciranje – još jedan način da oporavite stari nameštaj
Fotelje, kuhinjske stolice, kaučevi i dvosedi su komadi nameštaja koji se najbrže iscepaju i pohabaju, a nakon što se to dogodi ljudi uglavnom misle da im nema spasa i upute se u salon nameštaja da kupe nove.
Šta ako bismo vam rekli da postoji jedna kreativna uradi sam aktivnost koja uopšte nije zahtevna ni skupa, a pomoću koje možete produžiti život starim stolicama i kauču?
Proces tapaciranja
Ukoliko se odlučite da tapacirate nameštaj prvo proverite da li je konstrukcija nameštaja čitava i zdrava. Nakon što, ukoliko je bilo potrebno, zategnete opruge i zavrnete šrafove i išmirglate ili ispolirate drveni deo komada nameštaja, sledi tapaciranje.
U tekstilnim radnjama možete pronaći bezbroj materijala koje možete iskoristiti za tapaciranje stolica, kauča i drugih delova nameštaja. Pri odabiru materijala imajte u vidu i kako izgleda ostatak vašeg doma kako bi se dezen i boja uklopili u enterijer.
Kada počenete sa uklanjanjem starog platna budite pažljivi jer će vam ono poslužiti da na osnovu njegovih dimenzija brzo i lako premerite, oivičite i isečete potrebni komad novog platna za tapaciranje.
Kada budete sekli novi materijal obavezno ostavite oko 5cm viška koji ćete iseći tek kasnije nakon spajanja.
Nakon što isečete platno, prebacite novi sloj tkanine preko nameštaja, zategnite ga i tapacirajte onoliko puta koliko je potrebno da bi bio kvalitetno pričvršćen.
Na kraju samo uklonite višak materijala i uživajte u unikatnom komadu nameštaja koji ste sami stvorili.
Nadamo se da su vam naši saveti za reparaciju nameštaja bili od koristi i da su vas podstakli na kreativnost!