U doba Korone sve češće se postavlja pitanje lične i higijene svih uređaja sa kojima smo često u kontaktu. Kako najbolje dezinfikovati mobilni telefon takođe je prisutno jer je ovaj uređaj uvek uz nas.
Ne računajući Covid-19, i pre toga postoje studije koje govore o tome da je prljav telefon jedan od najčešćih prenosnika raznih mikroorganizama, bakterija i uzročnika bolesti.
Dezinfekcija mobilnog telefona ne mora da bude složena, ali ako niste sigurni kako da to uradite i šta da koristite za dezinfekciju, evo nekoliko saveta i uputstava kako najbolje dezinfikovati mobilni telefon.
Naravno, ako se plašite da nešto na uredite pogrešno ili da Vam ne uđe voda u telefon uvek se možete obratiti nekom servisu mobilnih telefona kao što je servismobilnihtelefona.co.rs koji će dezinfekciju obaviti za Vas.
Koliko dugo virusi i bakterije mogu da ostanu na telefonu?
Većina istraživanja kaže da virusi mogu da opstanu na plastici i dva do tri dana.
Ne znamo da li su u istraživanju koristili suvo parče plastike i koliko je ta plastika bila izložena virusima, toploti, vlazi, dodirima i različitim izvorima.
Ono što kod telefona treba da uzmemo u obzir jeste da je mobilni telefon verovatno najprljavija stvar sa kojom smo često u kontaktu.
Ne bismo da idemo u paranoju, ali recimo da putujete busom, dođete kući, odložite telefon, operete i dezinfikujete ruke i ponovo uzmete telefon, ili ga uzme neko od ukućana.
Šta ako je na telefonu virus koji opstaje na plastici 2-3 dana?
Dakle, neka najbolja zaštita i dezinfekcija bila bi da onda kada perete ruke, uradite i dezinfekciju telefona, jer u suprotnom džabe ste prali ruke.
Dva najbolja sredstva za dezinfekciju telefona
Da bi telefon bio pravilno dezinfikovan potrebno je da koristite sredstva koja su u neku ruku antibiotici, odnosno mogu da unište mikroorganizme koji se nalaze na površini Vašeg telefona.
Evo koja su dva najefikasnija sredstva za dezinfekciju telefona:
- Voda i sapun (sigurno se pitate kako)
- Alkohol (naravno)
I sa jednim i sa drugim sredstvom treba biti krajnje oprezan jer mogu da oštete telefon.
Ako pažljivo koristite ova sredstva do oštećenja neće doći, pa čitajte dalje o tome kako najbolje dezinfikovati mobilni telefon.
Kako najbolje dezinfikovati telefon vodom i sapunom?
Ovaj način ne podrazumeva da ribate telefon sapunom i ispirate ispod tekuće vode i to nemajte raditi čak i da imate vodootporni telefon.
Evo koji je ispravan način za dezinfekciju telefona:
- Isključite telefon i uklonite masku ili futrolu (za čišćenje maske i futrole koristite alkohol, zapisali smo ispod)
- Uzmite malo tople vode (ne baš vrelu i ne baš mlaku)
- Rastvorite sapun u toj vodi (ne celi sapun već malo, da bi se ta voda pretvorila u sredstvo za čišćenje)
- Umočite u rastvor čistu pamučnu krpicu ili mikrofiber za čišćenje naočara i pažljivo prebrišite telefon
- Uzmite čistu, suvu pamučnu krpicu u pažljivo osušite telefon i dobro prebrišite bez grebanja i pritiska
Napomena: U koraku 3 kada brišete telefon krpicom sa rastvorom nemojte preći preko delova kao što je konektor punjača i priključak za slušalice. Ovi delovi sadrže šupljine u kojima može da zaostane sapun i vlaga.
Kako sapun dezinfikuje?
Sapun, hemijski, ima dve strane koje mogu da se vezuju za određene druge supstance. Jedna strana se vezuje za vodu. Druga strana se vezuje za masnoće i organske biološke delove gde spadaju i virusi. Na taj način virus se povezuje sa vodom. Dakle, kada uklonite vodu uklonili ste i virus koji se vezao.
Kako najbolje dezinfikovati telefon alkoholom?
Za razliku od vode (koja spada u slabe kiseline, sigurno niste znali) i sapuna, alkohol je mnogo agresivniji i on prosto rastvara i razgrađuje.
Dobro je što tako možemo lako da pobedimo viruse koji su se našli na našem mobilnom telefonu, ali tako možemo i da oštetimo zaštitni sloj ekrana ili čak plastiku na telefonu, kao i zaptivne slojeve koji štite telefon od vlage i prašine.
Ono što bez problema možete dezinfikovati alkoholom jeste maska ili futrola telefona.
Skinite masku ili futrolu sa telefona i slobodno naprskajte ili vlažnom krpicom prebrišite ove delove dok ne budete sigurni da je sve čisto. Pustite da ispari alkohol i to je to.
Ekran, ako nemate zaštitnu foliju nemojte brisati alkoholom jer će razgraditi fini zaštitni sloj stakla. Ako baš morate, koristite slabiji alkohol, možete rastvoriti destilovanom vodom.
Ostale delove telefona možete pažljivo prebrisati takođe razblaženim alkoholom.
Ako na plastici telefona postoji neka vrsta ukrasa u vidu slike ili slova, imajte u vidu da se to može skinuti nakon više tretiranja alkoholom.
Da li kupiti UV sanitajzer za telefon i tako dezinfikovati?
Ne. UV sanitajzeri rade tako što telefon bombarduju UV zracima i tako uništavaju viruse. Površina telefona možda neće sadržati žive viruse, ali neće biti čista.
Takva površina sa sterilno mrtvim virusima, može da bude hrana novim virusima koji slete na takvu površinu i onda upadate u začaranu nepotrebnu igru.
To je ravno tome da rešite da se više ne kupate jer ste kupili solarijum i tako ćete dezinfikovati površinu kože. Da li Vam to deluje čisto?
Koliko često dezinfikovati mobilni telefon?
Radite to koliko god mislite da je potrebno. Najbolje je dezinfikovati mobilni telefon onda kada imate potrebu da operete ruke.
Ako ste izašli iz busa gde ste držali telefon, ali ste dodirivali i rukohvate i sedišta, sigurno ćete oprati ruke kada dođete kući ili stignete na posao, pa tada očistite i telefon.
U radnjama postoje male bočice sa raspršivačem pa tu možete sipati rastvoreni sapun ili razblaženi alkohol i tako uvek imati uz sebe dezinfekciju za telefon.