Kako bi voda u domaćinstvu došla od izvora do vaše česme potreban je određeni pritisak. To je podrazumevano kada je reč o vodovodu, ali ako želite da koristite vodu iz bunara ili cisterne, kako biste obezbedili neophodni pritisak biće vam potrebna pumpa za vodu ili hidrofor. Isto važi ako želite da izvučete vodu iz kuće nakon poplave ili iz podruma nakon obilnih kiša, napunite dvorišni bazen.
Niz je situacija u kojima će ovi alati biti od dragocene pomoći, a kako odabrati pumpu ili hidrofor saznaćete u nastavku. Od odabira pravog modela zavisiće i funkcionalnost uređaja, kao i vaše zadovoljstvo obavljenim poslom, a to je nešto oko čega ne želite da pravite kompromise.
Koje su najbolje pumpe za vodu za domaćinstvo?
Kao što smo već spomenuli, od odabira pumpe zavisiće koliko će sistem snabdevanja vodom biti funkcionalan. Ukoliko je pumpa neadekvatna za zadati obim posla mogla bi se kvariti, što bi iziskivalo dodatna finansijska ulaganja. Zbog toga je bitno da u startu napravite dobar izbor.
Šta su pumpe za vodu?
Za potrebe domaćinstva (izvlačenje vode iz bunara za kuću, vrt ili dvorište) najčešće se koriste potapajuće pumpe. One mogu imati razne aplikacije – dovode vodu do česmi, pune bazene, sprovode vodu do solarnih tuševa. Solarni tuš za dvorište je veoma koristan deo baštenske opreme koji vam omogućava da se tuširate na otvorenom, dokle god pumpa može da dovede vodu. Ima solarne panele integrisane u postolje, gde se i zagreva voda. Topla voda kad god i gde god poželite, bez utroška struje – da, moguće je.
Ono što je karakteristično za potapajuće pumpe jeste da moraju biti potpuno potopljene da bi pumpale tečnost. Ove pumpe se često nalaze u dubokim bunarima i bušotinama jer su idealne za pumpanje vode duboko ispod zemlje. Obično ne pate od kavitacije (fizičke granice usisavanja vode sa površine) kao površinske pumpe, što znači da su potapajuće pumpe napravile revoluciju u izvlačenju duboke vode potiskivanjem na površinu.
Vrste pumpi za vodu
Unutar kategorije potapajućih pumpi postoje različite podkategorije, zasnovane na različitim inženjerskim principima. Najčešći tipovi su centrifugalne pumpe, pumpe sa spiralnim rotorom, air-lift pumpe, duboke mlazne pumpe i potopljene hidraulične ram pumpe.
Jedna od jasnih razlika između ovih pumpi je način na koji se napajaju. Potopljene centrifugalne pumpe i pumpe sa spiralnim rotorom napajaju se električnom energijom. Vazdušne pumpe se napajaju komprimovanim vazduhom, a i mlazne pumpe za duboke bunare i potopljene hidraulične ram pumpe napajaju se protokom vode koji generiše površinska pumpa koja se nalazi na nivou zemlje.
Najbolji brendovi pumpi za vodu
Kao dokazano najbolji proizvođači pumpi za vodu izdvojili su se Einhell i Kärcher (nemačka proizvodnja), dok sa njima u korak ide i kineski proizvođač Shimge. O kvalitetu nemačke proizvodnje nije nužno trošiti reči – njihove pumpe su pouzdane, efikasne i dugovečne.
Ljudi znaju da budu skeptični kada čuju za kineskog proizvođača, ali iskustva korisnika su pokazala da Shimge bez problema može da parira svojim nemačkim kolegama.
Šta su hidrofori?
Hidrofori automatski snabdevaju domaćinstva vodom za piće iz plitkih i dubokih bunara.
Razlika između pumpe za vodu i hidrofora ogleda se u sledećem: kad koristite pumpu ona se pokreće svaki put kada pustite vodu, a intenzivna upotreba opterećuje uređaj i skraćuje njegov životni vek. Sa hidroforom su stvari drugačije: njegova pumpa se isključuje kada se ekspanzioni sud napuni vodom i dostigne potreban pritisak u sistemu. Na ovaj način se štedi pumpa, ali i cevi i kompletne instalacije u vašoj kući.
Hidropak se u samo par detalja razlikuje od hidrofora. I kod jednog i kod drugog motor pumpe se pali kad opadne pritisak u instalaciji, s tim što je kod hidropaka posuda za kompezaciju manja. Kod hidrofora se razlika pritiska odvija unutar boce koja ima gumenu membranu dok kod hidrofora rezervoar nema gumenu membranu već sklopka reaguje na pad pritiska vode u njemu. Hidrofor može imati jači motor, ali to nije pravilo.
Kako odabrati hidrofor?
Kako biste odabrali hidrofor koji će zadovoljiti vaše potrebe u snabdevanju vodom prvo morate izračunati okvirno potrošnju vode, kako biste znali potrebnu zapreminu boce, protok vode na sat i koja snaga pumpe vam je potrebna.
Kada kupujete hidrofor birajte pouzdane proizvođače. Iako no-name brendovi mogu koštati manje, ukoliko se uređaj često bude kvario na popravkama ćete izgubiti ušteđenu svotu novca. Kod manje kvalitetnih uređaja gumena membrana se brzo istroši i pukne, a njena zamena nije ni jednostavna ni jeftina. Pouzdane brendove hidrofora vam predstavljamo u nastavku:
Najbolji brendovi hidrofora
Kao vodeća imena hidroforskih pumpi izdvajaju se Villager, Metabo i već pomenuti Shimge.
Villager proizvodi klasične hidrofore koji su namenjeni domaćinstvima za snabdevanje manjom količinom vode, crpljenjem iz bunara ili cisterni. Uz pomoć njih možete lako regulisati pritisak u celom sistemu, tako da će pritisak vode biti isti i na svim etažama vašeg domaćinstva.
Metabo je poznat po višenamenskim hidropak uređajima koji su idealni za snabdevanje vodom u kućama i stanovima, kao i za zalivanje bašti i vrtova. Metabo hidrofori su laki za održavanje, imaju zaštitu od preopterećenja, kvalitetni su i dugovečni.
Shimge pokazuje vrhunske rezultate i kada je reč o hidroforima. Ovi uređaji omogućavaju odličan protok vode, a zahtevaju nisku stopu održavanja. Idealni si za navodnjavanje, kao i za pumpanje vode iz kišnih cisterni, jezera, buradi i bunara, uz upotrebu predfiltera.