Poslednji meseci trudnoće rezervisani su za kupovinu i poslednju pripremu svih stvari i opreme neophodne za dolazak bebe. Lista stvari koje su vam potrebne je velika pa njihova nabavka oduzima puno vremena.
Jedna od prvih stvari koju treba da nabavite su kolica za bebu. Danas postoji ogroman broj različitih modela, pa budući roditelji često nisu sigurni koji model je najbolji za njih i njihove potrebe.
U nastavku teksta pripremili smo vam spisak stvari na koje treba da obratite pažnju pri kupovini kolica za vašu bebu.
#1 Odredite budžet za kolica
Sa obzirom na to da je izbor kolica velik, isto tako se kreću i cene. Od povoljne cene kolica do onih više cene, svako može naći ona koja mu se uklapaju u budžet. Samim određivanjem okvirnog novca koji ste spremni da izdvojite automatski sužavate izbor i olakšavate sebi odabir onih pravih. Cene kolica mogu ići od 5000 pa čak i do 150 000 i više za one sa dubljim džepom.
#2 Težina i dimenzije kolica u skladu sa vašim načinom života
Težina kolica se kreće od 6 do 20 kila. U zavisnosti od toga da li planirate da nosite kolica, da li živite u zgradi sa liftom ili morate da ih nosite uz stepenice i od terena po kome ćete se najčešće kretati, birajte teža ili lakša kolica.
Prednost lakših kolica je ta što ćete bez problema moći da ih podignete kad god je to potrebno, što je jako bitno pogotovo ako ste sami sa detetom. Međutim lakša kolica često mogu biti nestabilna i lošijeg kvaliteta, pa su pogodna samo za vožnju po asfaltu. Ako planirate da se njima krećete po neravnom terenu, onda su za vas ipak bolja teža kolica.
Što se tiče dimenzija, kada birate kolica imajte na umu gde planirate da držite kolica da bi imali dovoljno mesta za njih. Takođe dimenzije treba uskladiti sa dimenzijama gepeka, da bi bez problema mogli da ih prevozite kolima.
#3 Da li odabrati kolica sa spojenim ili odvojenim drškama?
Opet i jedno i drugo imaju svoje dobre i loše strane. Kolica sa jednom ručkom možete voziti jednom rukom, ukoliko vam je druga ruka zauzeta. Tako da ako vam zazvoni telefon u sred šetnje ne morate stajati dok ne završite razgovor.
Kolica sa dve drške se moraju voziti sa dve ruke, osim ako ne zakočite rotaciju točkova. Pogodna su zato što na njih možete okačiti torbu, ranac ili kese.
#4 Koji položaj sedišta je najbolji?
Preporučeno je da do šestog meseca dete u kolicima bude okrenuto ka vama da bi se osetila sigurno i zaštićeno, dok kad je malo starija je bolje da bude okrenuta ka napred da bi gledala okolinu, istraživala i navikavala se na spoljni svet.
Neka kolica imaju opciju okretanja sedišta, dok druga nemaju. Okretanje sedišta sa bebom u njemu može biti komplikovano pa je najbolje birati kolica koja imaju pokretnu dršku, koja se pritiskom na dugme prebacuje na drugu stranu.
#5 Tip točkova koji će vam najbolje odgovarati
Osim što su kolica znatno lakša, plastični točkovi nemaju dobre strane. Pored toga što su najneudobnija za bebu, po vlažnom i kišovitom vremenu se jako klizaju po asfaltu pa se ne preporučuju.
Gumeni točkovi su mnogo bolji izbor. Stabilniji su i udobniji za bebu, a jedina mana im je težina.
Takođe na udobnost kolica utiče i veličina točkova. Vožnja u kolicima sa velikim točkovima je udobnija, ali veliki točkovi znatno otežavaju kolica.
Što se tiče broja točkova, nema neke razlike u stabilnosti i pokretljivosti, pa u zavisnosti od vašeg ukusa možete birati kolica sa 3 ili 4 točka.
#6 Dodaci koji će vam olakšati život
Pored osnovnih stvari važno je da kolica imaju sedište sa vezivanjem. Vezivanje deteta je veoma bitno, da bi zaštitili dete ukoliko dođe do prevrtanja kolica. Postoje kolica koja imaju samo klasičan pojas za vezivanje, a postoje i ona koja imaju dodatne pojaseve za još veću zaštitu.
Kišobran je jako praktičan dodatak koji vam može značiti. Mnogi roditelji greše leti i stavljaju pelenu preko kolica, što nije dobro za bebu jer nema svežeg vazduha. Kišobran će je zaštititi od sunca, kiše i drugih vremenskih nepogoda.
Autosedište koje je podesivo na kolicima će vam olakšati prenošenje bebe iz automobila u kolica i obrnuto. Bez odvezivanja bebe i prebacivanja u kolica, samo je zajedno sa autosedištem stavite u kolica.
Korpa je jako korisna za novorođenu bebu. U njoj se prenosi od porodilišta do kuće i koristi se dok beba malo ne poraste, a potom se prelazi na autosedište.
Nadamo se da smo vam ovim kratkim uputstvima pomogli da odaberete pravi model kolica za vas, u kojima će vaša beba uživati i koji će vam olakšati obavljanje svakodnevnih aktivnosti sa novim članom porodice.