Požar ne diskriminiše. Požar ne bira vreme, mesto ni žrtve. U samo nekoliko minuta, vatrena stihija može u nepovrat odneti teško stečenu imovinu, ali i ljudske živote. Kvalitetna protivpožarna zaštita mora biti prioritet svake kompanije, ali je podjednako važno da svi zaposleni budu upućeni u protokol evakuacije.
U pitanju su informacije koje bi svi zaposleni morali da znaju “u pola dana ili noći”, a u tu svrhu je važno u bezbednosni plan inkorporirati i redovno sprovoditi simulacione vežbe. Dakle, od ključnog značaja su nabavka i instalacija kvalitetne opreme, osmišljavanje efikasnog plana evakuacije i redovna organizacija simulacionih vežbi.
Nabavka kvalitetne opreme – prvi korak do bezbednosti na radnom mestu
Odličan plan evakuacije “pada u vodu” (u ovom slučaju u vatru) ako instalirana oprema nije na visini zadatka. Važno je imati na umu da različite kompanije imaju različite potrebe i prohteve, kada je u pitanju protivpožarna zaštita. Dakle, radna mesta se po ovom pitanju ne mogu porediti pa se, samim tim, svakom slučaju mora individualno pristupiti, te osmisliti projekat koji će idealno odgovarati određenim uslovima. Brojni faktori mogu negativno uticati na rizike od požara, pa su neophodna česta ažuriranja plana evakuacije, kao i izrada Procene rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja.
Prvi korak je svakako izbor odlične sigurnosne opreme. Pravilna instalacija protivpožarne zaštite je imperativ. Kvalitetna oprema renomiranih proizvođača neće optimalno reagovati ukoliko nije pravilno ugrađena. Zato je važno da se oprema nabavlja iz proverenih izvora i uz preporuku i savetovanje stručnih lica.
Ukoliko ste u potrazi za kvalitetnim rešenjima tehničke zaštite, u asortimanu kompanije Videomont ćete sigurno pronaći sve što vam je potrebno za podizanje bezbednosti vašeg doma ili poslovnog prostora na novi nivo. Tek kada se kvalitetna oprema strateški instalira, može se računati da će pažljivo osmišljen evakuacioni plan u slučaju požara imati željeni efekat.
Šta činiti ako dođe do požara na radnom mestu?
Pre svega, veoma je važno da umete da razlikujete požarnu sirenu od drugih zvučnih upozorenja, kako biste adekvatno reagovali na opasnost. Zatim, morate znati gde se nalaze najbliži aparati za gašenje požara u odnosu na vašu lokaciju, kao i lokaciju najbližeg aparata za gašenje požara u odnosu na mesto nastanka požara. Od ključne je važnosti da budete upućeni gde se nalazi najbliži evakuacioni izlaz. Da biste upozorili kolege i sve trenutno prisutne, aktivirajte najbliži požarni alarm.
Pre napuštanja zone koja je pod rizikom od požara, ako situacija dozvoljava i ako vam je plamen u vidokrugu, pokušajte da ublažite plamen primenom najbližeg protivpožarnog aparata. Ako primetite da požar izmiče kontroli, što pre se udaljite s kritične lokacije. Ne dozvolite da vaša, ili bezbednost kolega, bude ugrožena.
Za vreme evakuacije su najbitniji ljudski životi. Ostavite sve materijalno za sobom i smireno napustite zgradu. Držite se evakuacione rute. Pri tome, ako ima vremena, zatvorite za sobom vrata i prozore, kako biste sprečili širenje požara. Ukoliko je dim gust, maramicom pokrijte nos i usta i pratite svetlosne signale. Pridržavajte se kompanijskih protokola doslovce.
Simulacione vežbe – vežbom do savršenstva!
Upozorenje o požaru nikada nećemo procesuirati potpuno “hladne glave”. Zbog toga je veoma važno da protokol u slučaju požara postane procedura koju možemo izvesti u svakom trenutku, bez previše razmišljanja. Međutim, znanje u teoriji je jedno, a praktična primena znanja je nešto potpuno drugo. Baš zato su simulacione vežbe od velike važnosti.
Kada se implementira novi ili ažurira stari plan evakuacije u slučaju požara, efikasnost plana je neophodno testirati u praksi (pre nego što stvarni požar nastane). Simulaciona vežba je bukvalno primena osmišljenog scenarija i baš zbog toga je mnogi doživljavaju kao igru. Međutim, siumalacionu vežbu ne bi trebalo doživljavati kao vreme za igru, nego kao ozbiljno testiranje protokola za krizne situacije koji, u slučaju vandrednog stanja, može spasiti ljudske živote.
Važno je da svi zaposleni (i novi i stari) budu upućeni u vatrogasnu proceduru kompanije. Informacije moraju biti dobro poznate, objavljene u priručnicima i testirane više puta. Podrazumeva se da dokumentacija mora biti izrađena od strane specijalizovanih agencija za zaštitu od požara. Neozbiljan pristup simulacionim vežbama, od strane menadžmenta ili zaposlenih, može rezultirati veoma ozbiljnim posledicama ili čak fatalnim ishodima.
Postojanje efikasne protivpožarne procedure, ažuriranje plana evakuacije i nabavka kvalitetne i pouzdane opreme – ključni su koraci za stvaranje bezbednog i produktivnog okruženja u bilo kojoj kompaniji. Požari se ne dešavaju uvek nekome drugom, ali uvek imaju ozbiljnije posledice ako se na vreme ne preduzmu odgovarajuće preventivne mere. Bitno je da se na vreme fokusiramo na prevenciju, da ne bismo vreme uzaludno trošili na pokušaj sanacije.