Verenički prsten je simbol ljubavi i posvećenosti dvoje ljudi.
Predstavlja obećanje zajedničkog života i često se nosi kao vidljiv podsetnik na ljubav koja postoji između para. Međutim, kada je u pitanju nošenje vereničkog prstena, postoji nekoliko stvari koje treba imati na umu kako biste osigurali da prsten ostane bezbedan i siguran.
Kako pravilno nositi verenički prsten?
Prvo, važno je napomenuti da se verenički prsten tradicionalno nosi na četvrtom prstu leve ruke. Ova tradicija datira još iz antičkih vremena kada se verovalo da vena ide direktno od četvrtog prsta leve ruke do srca. Ova vena je bila poznata kao “vena amoris” ili “vena ljubavi”, a verovalo se da će nošenje prstena na ovom prstu simbolizovati ljubav i posvećenost para.
Još jedno važno pitanje je prilagođavanje veličine prstena. Prsten za veridbu treba jednostavno da stane na prst, a da ne bude previše labav ili suviše zategnut. Ako je prsten previše labav, postoji opasnost da sklizne i da se izgubi. S druge strane, ako je prsten previše zategnut, može biti neudoban za nošenje i može čak prekinuti cirkulaciju.
Važno je da zlatar dobije odgovarajuću veličinu prstena kako bi se osiguralo savršeno pristajanje.
Takođe je važno uzeti u obzir vrstu podešavanja na prstenu. Visoko postavljen prsten može biti skloniji da se zakači za stvari, dok nisko postavljen prsten može biti praktičniji. Važno je odabrati postavku koja je i lepa i praktična za svakodnevno nošenje.
Pored toga, važno je uzeti u obzir vrstu metala koji se koristi u prstenu. Neki metali su izdržljiviji od drugih i možda su pogodniji za svakodnevno nošenje. Platina je, na primer, veoma jak i izdržljiv metal koji je veoma pogodan za verenički prsten. Zlato, iako je lepo, može biti sklonije ogrebotinama i habanju tokom vremena.
Konačno, važno je voditi računa o prstenu kako biste bili sigurni da će ostati lep godinama koje dolaze. Ovo uključuje uklanjanje prstena pre bilo kakvog podizanja teškog tereta ili upuštanja u bilo kakve aktivnosti koje mogu oštetiti prsten. Takođe je važno da zlatar redovno čisti i pregleda prsten kako bi se osiguralo da je u dobrom stanju. Isto važi i kasnije za burme.
Kratka istorija vereničkog prstena
Tradicija davanja vereničkog prstena verenici datira hiljadama godina unazad.
U starom Rimu, budući mladoženja je svojoj budućoj nevesti davao prsten od gvožđa, koji je bio simbol snage i postojanosti. U srednjem veku, dijamanti su postali popularan izbor za vereničko prstenje, jer se verovalo da su najtvrđa materija na zemlji i stoga su bili simbol trajne ljubavi.
Tradicija vereničkog prstena sa dijamantima kakvo danas poznajemo započela je krajem 19. veka, kada su u Južnoj Africi otkriveni rudnici dijamanata.
Kompanija “De Beers”, koja je kontrolisala većinu svetske ponude dijamanata, pokrenula je uspešnu marketinšku kampanju koja je promovisala ideju vereničkog prstena sa dijamantima kao neophodnog dela ponude za brak.
Danas je dijamantski verenički prsten i dalje popularan izbor za parove širom sveta. Međutim, sada su dostupne mnoge druge opcije, uključujući prstenje napravljeno od različitih metala, sa različitim dragim kamenjem ili dizajnirano na jedinstven i kreativan način.
Bez obzira na vrstu odabranog prstena, tradicija davanja vereničkog prstena kao simbola ljubavi i posvećenosti i danas je jaka kao i pre nekoliko hiljada godina.
Verenički prsten služi kao prelep podsetnik na ljubav i posvećenost dvoje ljudi i cenjeni je simbol zajedničkog života.
Najčuvenije vereničko prstenje
Svet je tokom godina kod poznatih ličnosti video neko od najskupljeg i najzanimljivijeg vereničkog prstena, koje je i danas ikonski simbol luksuza. Evo najpoznatijeg vereničkog prstenja svih vremena:
- Verenički prsten princeze Dajane sa plavim safirom – Možda i najčuveniji verenički prsten u istoriji je zadivljujući prsten sa plavim safirom koji je princ Čarls poklonio princezi Dajani 1981. Prsten sadrži 12-karatni ovalni plavi cejlonski safir okružen sa 14 dijamanata, umetnutih u 18-karatno belo zlato. Nakon Dajanine tragične smrti, prsten je nasledio njen sin princ Vilijam, koji ga je poklonio svojoj supruzi Kejt Midlton kada ju je zaprosio 2010. godine.
- Dijamantski prsten Elizabet Tejlor – Elizabet Tejlor je bila poznata po svojoj ljubavi prema dijamantima, a njen verenički prsten od Ričarda Bartona nije bio izuzetak. Prsten ima zadivljujući 33-karatni briljantni dijamant, postavljen u platinu sa dijamantožima optočenom trakom. Prsten je bio toliko velik da bi ga Tejlor često nosila na lančiću oko vrata, a ne na prstu.
- Ovalni dijamantski prsten Blejk Lajvli – Kada je Rajan Rejnolds zaprosio Blejk Lajvli 2012. godine, uradio je to sa zadivljujućim dijamantskim prstenom ovalnog sečenja koji je brzo postao predmet zavisti žena svuda. Prsten ima dijamant od 12 karata u roze zlatu, a procenjen je na 2 i po miliona dolara. Prsten se smatra jednim od najlepših i najskupljih vereničkih prstena svih vremena.
Zaključak
Nošenje vereničkog prstena je lepa i značajna tradicija koja postoji hiljadama godina i jednako je važna kao i ona koja se vezuje za venčanja. Parovi izborom odgovarajućeg prstena i pravilnim nošenjem mogu osigurati da njihov prsten ostane bezbedan i siguran, a istovremeno da služi kao vidljiv simbol njihove ljubavi i posvećenosti jedno drugom.
Bilo da se radi o klasičnom dijamantskom vereničkom prstenu ili jedinstvenijem i personalizovanijem dizajnu, verenički prsten ostaje trajni simbol ljubavi i odanosti.
Komentari 1