Stručnjak koji je specijalizovan za dijagnostikovanje, lečenje i upravljanje poremećajima koji se primarno tiču funkcionisanja nervnog sistema, neurolog igra značajnu ulogu kako u dijagnostikovanju, tako isto i u lečenju različitih oboljenja i poremećaja u funkcionisanju rada mozga i kičmene moždine, ali i perifernih nerava i svih ostalih delova nervnog sistema.
Baš zato je vrlo važno otići na pregled neurologa kada postoji bilo kakva sumnja na loše funkcionisanje delova nervnog sistema, budući da upravo pregled tog stručnjaka može biti od ključne važnosti za dijagnostiku i lečenje različitih neuroloških problema.
Uzevši u obzir da je neurologija grana medicine koja se bavi izučavanjem izuzetno širokog polja, to ona i može pomoći u brojnim slučajevima, ali je važno na vreme se obratiti neurologu i zatražiti pomoć.
Izuzev ozbiljnijih oboljenja, kao što je recimo Parkinsonova bolest, pregled neurologa može pomoći i za dijagnostikovanje i lečenje migrena i glavobolja, te vrtoglavice, kao i epilepsije i multiple skleroze, ali i drugih, mnogo ozbiljnijih oboljenja.
Kada zakazati pregled neurologa?
Iako nema sumnje da pregled neurologa kod ljudi može da izazove strah i anksioznost čak, činjenica je da ovaj stručnjak i te kako može da pomogne pacijentu u uspostavljanju dijagnoze i lečenju, i upravo zato, koliko god da pojedinac možda i ima strah od odlaska kod lekara, ako ima bilo kakvu sumnju, važno je da što pre zakaže pregled kod ovog stručnjaka.
Ono što je važno da svaki pacijent zna jeste da nema čega da se plaši, prosto zato što će pregled neurologa u velikoj meri otkloniti sumnje i pomoći mu da sazna da li boluje od nečega, te kako može to oboljenje ili stanje da leči, a zahvaljujući stručnom mišljenju koje će dobiti nakon pregleda kod ovog stručnjaka.
Razloga za zakazivanje pregleda kod neurologa ima mnogo, a neki od najčešćih su:
– učestale glavobolje
– migrene
– vrtoglavica i poteškoće sa ravnotežom
– slabost udova ili njihova utrnulost
– problemi sa pamćenjem
Sve prethodno navedeno predstavlja tek uopštene simptome, koji mogu ukazivati na to da je nekoj osobi potreban pregled neurologa. I dok neki od njih mogu biti, da kažemo gotovo bezazleni, ima i onih simptoma koji mogu ukazivati na neko ozbiljnije oboljenje. Upravo iz tog razloga je neophodno otkloniti svaku sumnju i to što je moguće pre, te zakazati pregled kod ovog stručnjaka.
Nakon što se bolje upozna sa simptomima sa kojima sa pacijent susreće, te obavi neophodne provere, neurolog će izneti svoje mišljenje o dijagnozi i predložiti način lečenja.
Kako se pripremiti za pregled neurologa?
Izuzev psihičke pripreme pacijenta, vrlo je važno i da pripremi svu potrebnu medicinsku dokumentaciju, a ukoliko ima eventualno rezultate prethodnih pregleda ili analiza. Takođe je važno da detaljno informiše neurologa tokom razgovora i o tome da li eventualno koristi neke lekove ili ne, te da ga izuzetno detalno upozna i sa time sa kojim se simptomima susreo. Upravo to će pomoći stručnjaku da lakše uspostavi dijagnozu nakon pregleda.
Generalno, pregled neurologa je neinvanzivan i pacijent ne bi trebalo da ima nikakvu neprijatnost. O tome kakva će sve ispitivanja biti izvršena tokom pregleda, lekar odlučuje nakon anamneze, odnosno nakon što porazgovara otvoreno sa pacijentom i dobije sve potrebne informacije o istoriji neuroloških oboljenja u njegovoj porodici i sazna koji su to sipmtomi, sa kojima se pacijent susreo, da li uzima terapiju za neko drugo oboljenje i sve druge informacije koje mogu biti značajne za pojavu konkretnih simptoma.
Može se desiti i da neurolog proceni da su pacijentu potrebne neke dodatne analize i pregledi, pa će po dobijanju rezultata i tih pregleda i analiza moći da uspostavi dijagnozu i predloži pacijentu dalje lečenje.